Konec ledna je tradičně spojen s daní z nemovitých věcí, respektive s podáním přiznání. I letos platí, že daňové přiznání k dani z nemovitých věcí podávají poplatníci, kteří v roce 2017 nabyli do svého vlastnictví pozemek, zdanitelnou stavbu nebo bytovou či nebytovou jednotku.
Přiznáním se musí zabývat také ti, kteří v minulosti k přiznané nemovité věci provedli přístavbu, nástavbu nebo ji částečně zlikvidovali, pokud na základě těchto změn současně došlo ke změně druhu nebo výměry pozemku, případně zvýšení nadzemních podlaží a podobně. Změnou rozhodnou pro stanovení daně je rovněž změna výměry parcely na základě obnovy katastrálního operátu. Poplatníci by neměli zapomínat, že i část budovy nebo inženýrské stavby, je-li dokončená a užívaná, je předmětem zdanění.
Pro snazší splnění povinnosti nabízí server Podnikatel.cz kalkulačku k dani z nemovitých věcí.
Jaké hrozí sankce za ignoraci povinnosti
Pokud se plátce daně s přiznáním opozdí, nemusí se hned obávat, že bude pokutován. Penále totiž začíná nabíhat až od šestého pracovního dne od uplynutí lhůty a činí 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daně (maximálně 300 tisíc korun). Pokuta se ale nepředepíše, pokud částka nepřekročí 200 Kč. Bez rizika pokut tak lze letos přiznání podat ještě 7. února.
Stahujte formuláře na Podnikatel.cz
- Formulář pro tisk k dani z nemovitých věcí
- Interaktivní daňové přiznání – daň z nemovitosti (nemovitých věcí) pro rok 2018
Dokdy daň zaplatit
Pro většinu poplatníků platí, že daň musí uhradit do čtvrtka 31. května. Pokud výše daně překročí hranici 5000 korun, je možné ji rozložit do dvou stejně vysokých splátek, přičemž první se musí uhradit do konce května a druhá do pátku 30. listopadu. Zemědělci a chovatelé ryb mají první lhůtu v případě částky nad 5000 korun posunutou na pátek 31. srpna. Druhý termín zůstává na 30. listopadu. Pokud vyjde daň na méně než 30 Kč, není nutné ji platit.