Poslední zhasne? OSVČ hlavních působí v Česku nejméně od roku 2009

26. 1. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Ilustrační obrázek. Autor: Shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek.
Navzdory více než 4% růstu ekonomiky se i v roce 2015 snížil počet OSVČ hlavních. Za posledních 6 let jich ubylo přes 70 tisíc.

Počet OSVČ hlavních je nejnižší za posledních 6 let, a to navzdory tomu, že ekonomika vloni výrazně rostla. Jak vyplývá z údajů, které serveru Podnikatel.cz poskytla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), ke konci roku 2015 podnikalo jako OSVČ hlavní 578 544 lidí. Ke konci roku 2009 jich přitom bylo 648 941. Za posledních 6 let tedy ubylo přes 70 tisíc OSVČ hlavních. Na vině je podle odborníků především špatné podnikatelské prostředí a slabá podpora ze strany státu.

Čtěte také: Podnikání jako obživa? Zapomeňte. Stále více lidí si jako OSVČ jen přivydělává

OSVČ hlavních je nejméně od roku 2009

Přestože v loňském roce rostla česká ekonomika až o 4,5 %, propad počtu OSVČ hlavních neustal. Zatímco ke konci roku 2014 registrovala ČSSZ 586 112 OSVČ hlavních, k poslednímu dni roku 2015 jich bylo o 8 tisíc méně, konkrétně 578 544. Už šestý rok za sebou (s výjimkou roku 2011) tak množství OSVČ hlavních klesá. Od roku 2009 jich ubylo více než 70 tisíc. Ačkoli ani hospodářský růst v roce 2015 nezabránil snížení stavů OSVČ hlavních, oproti předešlým rokům alespoň pokles zpomalil.

Počet OSVČ
OSVČ hlavních OSVČ vedlejších Celkem
K 31.12. 2015 578 544 397 408 975 952
K 31. 12. 2014 586 112 386 244 972 356
K 31. 12. 2013 602 395 374 833 977 228
K 31. 12. 2012 627 596 366 492 994 088
K 31. 12. 2011 649 990 351 774 1 001 764
K 31. 12. 2010 640 406 336 663 977 069
K 31. 12. 2009 648 941 306 718 955 659

Zdroj: ČSSZ

Podle Karla Havlíčka, předsedy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), potvrzují čísla dlouhodobý a neoddiskutovatelný trend, že živnostenské podnikání není o bůhvíjakém byznysu. V současné době jde podle Havlíčka spíše o přežívání a role živnostníků v ekonomice se jednoznačně přesouvá do role sociální. Jasně již několik let tvrdíme, že jejich role nebude a není na úrovni ekonomického benefitu pro společnost, ale na úrovni nezbytné obslužnosti domácností a podnikatelů, udržování obslužnosti regionů a mají velký význam pro celkovou nízkou míru nezaměstnanosti. Pokud by jich jen 10 % odešlo z trhu, pak nám vzroste míra nezaměstnanosti z 6 % na 7,4 % a rázem jsme z evropských šampiónů na lepším průměru, upozornil pro server Podnikatel.cz Karel Havlíček.

Počet OSVČ vedlejších neustále roste

Lidí, pro které je podnikání hlavní zdroj příjmů, sice ubývá, roste však množství těch, pro které je podnikání doplňkovou činností. Za poslední rok se rozrostly řady OSVČ vedlejších o více než 11 tisíc podnikatelů. K 31. prosinci 2015 jich v Česku působilo 397 408. Počet OSVČ vedlejších se tak od roku 2009 zvýšil takřka o 91 tisíc.

Za poklesem je hlavně špatné podnikatelské prostředí

Ilustrační obrázek.
Autor: Shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Počet OSVČ hlavních je nejnižší od roku 2009.

Co se týče důvodů, proč klesá počet OSVČ hlavních, ty zůstávají dle odborníků stejné. Především se jedná o špatné podnikatelské prostředí. Podmínky pro malé podnikání a provozování živností se nelepší a podle některých odborníků se dokonce zhoršují. Tato vláda nechce pro živnostníky nic dobrého udělat. Jediné, co chce, je dostat je pod kontrolu, znepříjemnit jim život, tvrdí například Radomil Bábek, šéf Asociace podnikatelů a manažerů.

Podle Bábka lze jen těžko čekat, že budou lidé rádi podnikat, když o nich mnozí vysocí státní úředníci a vládní politici mluví jako o parazitech. Celý rok jsme slýchali z médii, jak živnostníci neplatí daně, jak jsou zbyteční, jak kradou atd. Samozřejmě to není pravda. Mezi podnikateli a živnostníky je stejné procento zlodějů a podvodníků, jako v celé populaci, ba možná méně, protože jsou více pod kontrolou. Navíc stát v minulém roce připravil další nařízení, další evidence a povinnosti, které živnostníkům výrazně komplikují život. Proto ubývá živnostníků, protože mnozí už to šikanování státu nesnesou, dodal serveru Podnikatel.cz Radomil Bábek.

Názor na špatné podnikatelské prostředí sdílí i Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR. Nový rok opětovně přinesl řadu novinek, které znamenají další zvýšení administrativní zátěže. Jak už jsem uvedl s trochou nadsázky dříve, někteří z našich členů říkají, že podnikání je v ČR jen pro otrlé a vytrvalé, komentoval Dlouhý.

Čtěte také: Proč nelze zjistit, proč klesá počet OSVČ hlavních? A zajímá to vůbec někoho?

Pomohlo by méně změn a stabilní podmínky

Pokud se má trend poklesu OSVČ hlavních zastavit, musí se podle odborníků podnikatelské prostředí zlepšit. To však podnikatelé zatím nepociťují. Podle Vladimíra Dlouhého by například pomohlo, aby se podnikatelé mohli včas přizpůsobovat změnám právního rámce v oblasti daní a účetnictví.

Nutná je méně častá, podnikateli pravidelně očekávaná, novelizace závazných předpisů. Optimální by bylo, kdyby byly novelizovány vždy jednou do roka k určitému datu. Zároveň by podnikatelskému prostředí prospělo, kdyby se nová legislativa připravovala tak, aby byla k adaptaci na rutinní změny přiměřená lhůta mezi vstupem nového předpisu v platnost (vyhlášením ve sbírce) a nabytím jeho účinnosti, žádoucí je alespoň půlrok, vysvětlil Dlouhý. Omezit dohled státu, zjednodušit a snížit daně, snížit byrokratickou a administrativní zátěž, snížit počet kontrol, zlepšit přístup úřadů k živnostníkům, omezit ochranu zaměstnanců, zavést paušální daň pro ty nejmenší, vytvořit systém pravidel pro mikropodniky, výrazně snížit utrácení státu, zmenšit státní aparát, přestat utrácet miliardy za podporu korporací a zahraničních montoven, připojil se Radomil Bábek.

Světlo na konci tunelu?

Pomoci drobnému podnikání v regionech by mohl tzv. Integrovaný záchranný systém obcí (IZSO), na kterém se podílí Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Svaz měst a obcí ČR, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Spolek pro obnovu venkova a Fotbalová asociace ČR. Program obsahuje devatero pilířů podpory venkova, o které by se měla postarat jednotlivá ministerstva.

Marketing Meeting AI a tvorba obsahu

Podnikatelské asociace se navíc snaží vyjednat s jednotlivými resorty i další podporu. Velmi detailně jsme s předsedou vlády projednávali největší podnikatelskou aktivitu letoška – Rok řemesel, osobně nám přislíbil osobní angažovanost v podpoře profesních spolků. Totéž jsme dohodli s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou, který má zájem o růst podnikání na venkově a nabízí několik zajímavých podpůrných aktivit, například garance za úvěry, komentoval Karel Havlíček z AMSP ČR.

AMSP ČR rovněž intenzivně jedná i s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem, se kterým připravuje podporu přes strukturální fondy. S ministryní školství, mládeže a tělovýchovy Valachovou zase asociace domlouvá vůbec největší změny v základním a středním školství, které podporují vstup do řemeslných profesí živnostenského charakteru. S ministerstvem financí zase potřebujeme dotáhnout daňové slevy na OSVČ, využívající paušály a vyživující manželku, manžela nebo děti. Ve všech případech se jedná o podporu těch skutečně nejmenších, uzavřel Havlíček.

Autor článku

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).