Je sice pozitivní zprávou, že se limit pro uplatňování paušálu zvedne na 2 miliony korun, ale pokud hranice pro registraci k DPH bude stále na 1 milionu, tak to vlastně účetně ničemu nepomůže. Pokud bych byl neplátce DPH a uplatňoval paušály, tak mi stačí evidovat vydané faktura a přijaté platby, vše ostatní řeší paušál. Pokud ovšem v rozmezí 1 - 2 mil. budu muset stejně zaúčtovávat veškeré platby s DPH, podávat přiznání a hlášení, žádnou úlevu zde nespatřuji.
Pokud budete chtít použít paušální výdaje a budete zároveň plátce DPH, není problém. Budete pouze evidovat příjmy bez DPH a DPH odvedete státu. Náklady nebudete řešit vůbec. Pouze odečtěte na konci roku 80% nákladů z veškerých příjmů bez DPH. V kontrolním hlášení budete evidovat pouze příjmy a daň vždy odvedete.
To není pravda. Do DPH si na straně výdajů dávám jenom smysluplné položky. Čili v řádu tisíců a více. Se 100 účtenkama do 100Kč vůbec nehodlám ztrácet čas, ty letí rovnou do koše. Ovšem chápu, že se najdou masochisti, co si kvůli 5 korunám DPH účtují každou pitomost, že je to stojí mnohem víc, už jim jaksi nedochází.
A ty moulo,bez zaměstnanců by nemohl podnikat,protože by si musel dělat vše sám.To zaměstnanci vytvářwejí hodnoty a on je jen temn co to organizuje,a je jasné,že tro nedělá pro krásné oči ale pro zisk,a to hlavně pro sebe,což je v podnokání u většuny našich osvč a soukromníků normál.ÚPleteš jablka s hruškama.Oni jsou závislí jeden na druhém,a kdo z toho nakonec nejvíce profituje je právě ten co ty lidi zaměstnává,a beru na zřetel fykt,že to sice není jednodůché ale tak už to je.Takže nech si ty své poloprimitivní názory do hospody.
Podnikatel bez zaměstnanců se nazývá OSVČ a představte si to, podniká. Zatím co ještě jsem neměl to štěstí potkat zaměstnance, který by neměl zaměstnavatele. Tak kdo koho potřebuje více?
Vytáhněte si hlavu odtamtud kde slunce nesvítí a uvědomte si, že podnikatele živí konzum. Zaměstnanci jsou z podstaty věci pouze pracovní síla, pokud by totiž sami byli schopní konzumu nabídnout produkty tak jen ti, co si uvědomují jak dobře se zaměstnanci mají by to nedělali a těch tam je minimum, zbytek brečí aniž by na to měli často právo. Jinými slovy zaměstnanec má ruce, umí je často používat ale pokud neumí prodat to co dělá, tak jsou mu ty ruce k ničemu. Pokud podnikatel má ruce a umí je používat, bude osvč, pokud bude mít práce hodně časem bude firma a pořídí si ruce lídí, kteří neumí používat ruce i hlavu a tak vzniká zaměstnanec. Je to pracovní síla, která byť je kvalitní často tak bohužel je to jen síla.
Je to asi to samé, jako by jste měl na zahradě ropu, pokud jí neumíte vytěžit a prodat, tak je vám to prd platný a můžete jít mít sebevíc.
Každý má volbu podnikat a je na každým člověku zvlášť, zda půjde nebo ne, není to o zlodějině , ale kdo se jak k tomu postaví, bud čelem a dělá pro to něco nebo někdo třeba dělá ze sebe jen podnikatele a nemá práci a nepřizná to, pak jsou tu tací mezi námi zaměstnaní, co si nemusejí nakupovat věci spojené s prací a blbě narážej na poctivě pracující soběstačné podnikatele
Nejsem volič ani agenta Bureše EET a dalších soudruhů vč. ODS a TOP a podobné zlodějské verbeže. Já na rozdíl od vás musím zacvakat všechny vaše daně, Zloději. Proto také služeb "podnikatelů" téměř nevyužívám, nepotřebuju je, vše zvládnu sám a v lepší kvalitě než OSVČ a "podnikatel". Poděkujte ODS, KDU, TOP, ČSSD, ANO atd., že dnes, dnes je slovo podnikatel drtivou většinou skutečně pracujícího národa vnímáno jako nadávka. Nazdar.
Vážený pane, jen pro pořádek OSVČ není podnikatel, ale živnostník... a živnostník je osoba která se rozhodla postarat se o sebe sama provozováním živnosti například řemeslné... tedy nechápu, proč se k tomu vyjadřujete, když se vás to netýká ??? Možná jste šikovný fušer, jak o sobě píšete, ale úplně mimo mísu... a už vůbec tady nikoho nezajímá koho jste volil... J
Tak ať je v tom jasno. Úprava zákona se vztahuje na OSVČ tedy na osobu samostatně výdělečně činnou, provozující živnost na základě živnostenského listu na tu či onu činnost např. řemeslnou jak jsem psal výše, proto živnostník. Majitel firmy je osoba která vlastní firmu např. ABC s.r.o. - právní subjekt, který provozuje živnost na základě živnostenského listu na tu či onu činnost..... majitel většinou je společník a taky jednatel pokud se jedná o slušnou firmu. No a konečně ten podnikatel, to je každý co něco podniká např. výstup na Mount Everest.
A Linda v tom má totální chaos a ještě nevím proč 2x...J
Áááá pan Ideální,neomylný,prostě pan ůžasný,když vše zvládnete v lepší kvalitě,a ještě za Nás musíte zaplatit Naše daně,jen tak dál akorát si zaplatte daně jen sám za sebe aby jste nezchudnul a neplakal,a potom když nevíte jak kvalitní práci dělám tak aspon nepomlouvejte-Umělče.
Áááá pan Ideální,neomylný,prostě pan ůžasný,když vše zvládnete v lepší kvalitě,a ještě za Nás musíte zaplatit Naše daně,jen tak dál akorát si zaplatte daně jen sám za sebe aby jste nezchudnul a neplakal,a potom když nevíte jak kvalitní práci dělám tak aspon nepomlouvejte-Umělče.
Á, zase jeden, který za nás platí daně - kruci, proč jen takoví uvědomělí a (všeho)schopní občané nerozšíří řady OSVČ a nadále sypou své peníze prohnilým podnikatelům...asi je to baví :P anebo jsou ty perly, které si nasázel do té své koruny soběstačnosti a všeznalství falešné?
Problém je, podle mého, v tom, pro koho byl a je ten paušál určen. Jestli má někdo náklady +/- 60 procent svého výdělku a nechce vést podrobnou evidenci, pak mu to administrativně pomůže. Jestli má někdo v podstatě nulové náklady, pak je proti zaměstnanci tak neskutečně zvýhodněn, že se nedivím, že je tu někdo nazývá zloděje. Ve skutečnosti banky, pojišťovny, poradenské firmy a hlavně IT firmy jsou nacpaní OSVČ, kteří dělají za možná i dvojnásobnou mzdu proti zaměstnanci a i tak je to pro firmu (zaměstnavatele) výhodné. Ano, mají i nějaké nevýhody, nemají dovolenou, žádná ochrana proti propuštění, zákonné volno a podobně. Ovšem, může to vykompenzovat o tolik menší čistý plat zaměstnance? Myslím teď dva lidi s velmi podobnou pracovní náplní u stejné firmy. Je to nesrovnatelné. A to nepočítám lidi, kterým ani těch 60 procent nestačí a snaží se dosáhnout i za cenu podvodů větších nákladů a tím menších odvodů.
Ve velkém městě, např. v Praze, takto funguje spousty lidí a logicky parazitují na zbytku. Ano, důchod tito OSVČ budou mít minimální, ale množství peněz odvedených ku množství peněz obdržených ve formě důchodu bude pro ně výhodnější, než kdyby přispívali jako zaměstnanec. Ovšem každý nemůže být OSVČ, jsou obory, kde to prostě nejde.
Může mi někdo vysvětlit, jak to může stát dopustit? Tak to zákonodárce zamýšlel? Ano, je to možná Švarc systém, který nikdo nekontroluje. A paušály tento systém jen podporují.
Dobrý den. Nejspíš máte pravdu v tom, co píšete. Ale uvědomil bych si zejména dvě skutečnosti:
V době konjunktury, kdy do IT a poradenství vezmou každého, kdo umí zapnout PC nebo notebook a navíc mu nabídnou tolik, co si zažádá, tak v blížící se době recese se častokrát může většině OSVČ jednoduše stát, že je třeba 6+ měsíců v roce nikdo živit nebude, jelikož nebude mít dostatečný odbyt ani rozpočet. V tu chvíli se nesrovnatelně výhodná pozice těchto "zlodějů dle zákona" mění na existenční boj, protože příjem je nulový, výdaje vůči státu samozřejmě minimální zákonné a navíc ztráta prodejnosti na trhu vzhledem k díře v CV ("nic jsem půl roku neudělal, protože mě nikdo nechtěl").
Druhý podstatný rozdíl je v dynamičnosti přístupu k výhodám zaměstnání vs. OSVČ: osobně mě přijde odměna OSVČ za upuštění všech zaměstnaneckých výhod a mnohem vyšší riskování v naplnění jistoty 12-měsíční angažmá jako adekvátní, navíc když se jedná osobu, která je schopna využít zákonného rámce ve svůj prospěch v maximální míře.
Z pohledu prospěchu OSVČ zlodějů pro ostatní "neparazity": nezanedbatelná část OSVČ zaměstnává alespoň z části další subjekt (daňový poradce, účetní, pasáka pro hledání klientů...) a silné zaměstnavatele nutí ke dotahování rozdílu mezi zaměstnanci a OSVČ, aby si moc nezáviděli.
Je možné, že nakonec ve všech oborech najdete někoho, kdo dělá na IČO a projde to. Ovšem v některých oborech je to tak výjimečné, že téměř neseženete někoho, kdo vás takto "zaměstná". Zrovna ve školství neznám nikoho, kdo by učil na živnosťák a mohl tím pádem inkasovat to, co za něj škola platí na dalších odvodech. Sám jsem byl učitele na střední škole mnoho let. Tu a tam se něco dalo odfakturovat (dělal jsem tam např. správce sítě) a to pak bylo o úplně jiných penězích, ale zrovna učení, tedy daleko odbornější práce, na fakturu rozhodně nešla. Jednou jsem sehnal soukromou školu, kde jsem učil pár hodin a pak fakturoval IT poradenství. To asi nemůžeme do toho počítat. Ale řeba se něco změnilo, už jsem z důvodu malého výdělku učit přestal (i když jsem to původně vystudoval). Další obory jsou nasnadě, doktoři (spousta jich pracuje jako OSVČ, ale spousta nemůže), zdravotní sestry, vědečtí pracovníci. Těm práci stát reguluje tak, že jim nic jiného nezbývá.
Jinak neřešme jednotlivé případy. Můžete říci, že ty schopnější pracují jako OSVČ a ti méně schopní jsou zaměstnanci. Ono to tak skoro možná i je (v oboru IT určitě). Mně se ale jedná o to, jestli to tak opravdu chceme. Jestliže se všichni dostatečně vzdělají, naučí se v tom chodit a budou všichni OSVČ, bude to fungovat?
Jen na okraj - OSVČ, která není živnostník (nebo podnikatel v zemědělství) má výdajový paušál jen 40 %, což je obecně (u hlavní činosti) méně než málo prakticky pro jakékoli podnikání... Týká se to například lékařů, veterinářů, advokátů, daňových poradců, zástupců pojišťoven, makléřů, auditorů, patentových zástupců a podobně.
To se pletete samozřejmě, tam všude je výdajový paušál 60% a tam se to setsakra vyplatí - právě u konzultantů, advokátů, IT pracovníků atd. Tam bují Schwarz jako blázen a tito lidé nejen že vydělávají povětšinou hodně, ale právě díky uplatnění 60% paušálu neovedou skoro nic na daních - je to v podstatě privilegovaná skupina. Tím že to snížil Babiš na 1,000,000 udělal dobře, toto je návrat zpět k velké nerovnosti mezi OSVČ a zaměstnanci v těchto oborech.
Dobrý den, jsem OSVČ již 7 let. Za celou dobu jsem vždy přiznal a poctivě zdanil každou korunu, kterou jsem si vlastní prací vydělal. Jsem pro Vás zaměstnance tím zlodějem, který na Vás parazituje? Zdravotní, sociální vše si platím. Dovolenou, nemocenskou a ani 13.tý plat nemám. O prémiích a stravenkách vč. dalších korporátních benefitů si můžu nechat zdát, stejně tak i o osmihodinové pracovní době a příplatcích za státní svátky. Stejné je to i s příplatkem zaměstnavatele na důchodové připojistění pro zaměstnance. Pokud si porovnáte to co máte jako zaměstnanec s tím co mám já jako OSVČ tak zjistíte, že blahobyt a jistota příjmu je na Vaší straně. A ano nepopírám dokážu si vydělat nadprůměrnou částku oproti průměrné mzdě v ČR. Ale ruku na srdce šli by jste do toho " zlodějského podnikání" i vy zaměstnanci? Rád bych znal Vaše názory.
Vážený pane Jarmesi, jako OSVČ jsem sám svým pánem, nikoho nevykořisťuju a nikomu jinému nevelím. To co jsem psal výše nebylo stížností jen konstatováním faktických rozdílů mezi našimi typy zaměstnání.
Nemám potřebu nikoho označovat jako zloděje, nebo urážet jako Vy.
To že jste na šachtě je Vaše svobodná volba. Vy jste si tuto profesi zvolil a to že je honorována tak jak je, není z vaší strany ovlivnitelné stejně tak jako z mé.
Pokud Vám tato práce nevyhovuje a jste schopen a ochoten učit se novým věcem, pak není nic jednoduššího než si najít jinou a více placenou práci. V dnešní době kdo chce pracovat, tak může a ani věk uchazeče již v dnešních podmínkách není překážkou. A ano, je možné, že budete muset jít za prací o pár km vedle, ale to Vám snad vyváží výše gáže.
Pokud nejste ochoten pro svou vyšší životní úroveň něco udělat, pak Vám nezbyde nic jiného než to méně placené rubání uhlí.
S přáním krásných vánočních svátků OSVČ Petr.
Jsem OSVČ. Paušály nevyužívám, jsem plátce DPH. 80% odpis je výsměch a zhovadilost. Výsměch hlavně zaměstnancům, kteří zdaní skutečně všechno a nemají kde uniknout. Neznám jedinýho zedníka, obkladače a pod. kteří zaplatí korunu na daních.
Osobně bych paušál udělal někde mezi 30-40%. Buď to využijí, nebo ať vedou kompletní účetnictví.
A co se týká DPH je taky nesmysl, aby tam byla nějaká hranice 1000000Kč obratu. Prostě by plátci měli být všichni bez rozdílu.
Tak správě. Pryč se všemi limity. Proč má mít auditorem ověřenou účetní uzávěrku firma s obratem nad 75 mega. Pěkně povinně pro všechny. A vůbec - co nějaká “daňová evidence” - zrušit. Všichni povedou pěkně podvojné účetnictví a hotovo. Kdo to všechno nezvládne, tak ať nepodniká.
To by bylo, abysme ten socialismus (s meloucháři, formálně zaměstnanými v OPBH) nevybudovali opakovaně.
Těch daní to tolik opravdu zase neušetří, respektive z pohledu jednotlivce jde o poměrně hezkou částku ale ta je prakticky jasně vykoupena tím, že si jí ten člověku MUSI odložit na stáří, jinak pak dopadne blbě. A z pohledu státu, při počtu živnostníků a tomu, že většina se pohybuje okolo půl milionu příjmů, jde o takové nic, že jediný důvod, proč vás to trápí musí být závist těm několika málo lidem co díky tomu následně musí více spořit.
Také podnikám a dávám práci lidem, kteří podnikat neumí či nechtějí a raději volí daňově nevýhodnější cestu - cestu zaměstnance. Ale z Vašeho příspěvku slyším jen pláč "podnikatele" s nedostatečnou finanční gramotností... Doporučil bych více sebevzdělání v této oblasti. Uvidíte, že podnikání půjde lépe, budete úspěšnější a v konečném důsledku na tom bude lépe i stát, protože na daních pak odvedete více, než nyní... WIN WIN
No když se někomu zdá že OSVC je tak neskutečně výhodné tak i on má možnost to sám osobně vyzkoušet.
Po nějaké době brzy procitne. A za další kdo tu za nějakou dobu bude dělat? Jistě je lepší nemít jen ruku nataženou ale
sám se o sebe postarat. Všem kdo chtějí pracovat přeji hodně uspěchu.
Znal jsem jednoho OSVČ loupežníka. Ten dělal na bagru a vždycky platil minimální daně a minima všeho co musel. Krásnej život měl, několik dovolených ročně a tak a po několika letech takového podnikání dostal infarkt a se živností byl konec. Peníze dokázal rozházet, když podnikal a tak dostal nemocenskou podle toho, co odváděl. Nevím zda si to nevymyslel, ale tvrdil, že to dělalo patnáct stovek měsíčně a křičel, jakej je stát šmejd, že se nedokáže postarat o nemocné. Za minimální zdravotní pojištění bral práci lékařů a sestřiček a léky, jako každej druhej, kdo platí ze své mzdy mnohem více, než platil on. No a do roka bylo po problému. Smrtka se o něj postarala a už nemusel nadávat na stát, jakej je to zloděj. A ted nedávno jsem četl, jak nějakej živnostník psal na diskusi... Jsem živnostník a platil jsem minima toho, co jsem musel a ted jsem tři měsíce nemocnej. Mám na něco nárok? Bejt to podle mě, tak bych mu na.ral. Měl myslet na zadní kolečka, ale dávejte do systému víc, než možná spotřebujete, no proč. Ale neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. A dopadnout, jako v USA bych nechtěl. Tam je to, máte rakovinu a nemáte pojištění, tak vám dáme jen něco na bolest. OSVČ i zaměstnanci maj platit přibližně stejně a né aby v tom byl tak strašnej rozdíl. Mnohdy dělají v podstatě stejnou práci.
OSVČ i zaměstnanci maj platit přibližně stejně a né aby v tom byl tak strašnej rozdíl
Pak ať mají i stejné podmínky. Proč ne, stát (tedy všichni) mi bude platit 5 týdnů dovolené, starat se abych měl stále zakázky, poskytne právní ochranu ručením za závazky jen do výše tří průměrných platů, poskytne zdarma veškeré vybavení potřebné k práci, zaplatí energie ...
Podobné nesmyslné příspěvky se zkrátka stále opakují.
Máme ve firmě taky spoustu osvč a spoustu pečbuřtů. První se mají líp, druzí nadávají a závidí. Ale že by pečbuřti šli dělat to samé, to ne, protože si nevěří, že zvládnou dravou konkurenci, bojej se změn, chtějí svoje pohodlíčko a pápeříčko v podobě heboučkého zaměstnaneckého poměru, který v podstatě nikdy nekončí (zaměstnanci jsou nevyhoditelní, osvč můžou jít kdykoliv). Já jim ten pocit sucha a jistoty přeji. Ale penízky, ty vám nepatří, jenom almužnička na přežití a stravenčičky:)
Zcela souhlasím s tím, že by měli OSVČ i zaměstnanci platit stejná % sociálního a zdravotního pojištění. A teď trocha čísel. OSVČ zaplatí ze základu 14,6 %, zaměstnanec pouze 6,5 %. Zdravotního pojištění platí OSVČ 6,75 %, zaměstnanec 2,25 %. Takže OSVČ (podnikatel) platí více. Za zaměstnance platí dalších 25 % sociálního pojištění zaměstnavatel. Rovněž platí i 9 % zdravotního pojištění. Zaměstnavatel sice vše odvádí na OSSZ nebo ZP jednou částkou, ale rozhodně si to neplatí zaměstbanec.
Za předpokladu, že OSVČ bude moct dát do nákladů sociálního, zdravotního pojištění a daně tak jako to může udělat zaměstnavatel zaměstnanci. A za předpokladu, že OSVČ bude moct dát do nákladů svoji mzdu tak jako to má zaměstnavatel u zaměstnance. Potom souhlasím.
Já ale myslím , že s toho co jsem napsal je většina zaměstnanců co chtějí "rovnost" tumpachová............
Já jako OSVČ sociální, zdravotní pojištění a daně platím ze zdaněných peněz!! A nejlevnější pracovník je OSVČ protože ten dělá zadarmo on si nemůže svůj čas strávený prací převézt na koruny, nechat proplatit a tuto částku dát do nákladů své firmy..............
Takže Radku hybaj do školy a počítej..........
To je extrémně zavádějící a zmatený výpočet. Předně skutečným nákladem, a tedy skutečnou mzdou zaměstnance, je takzvaná superhrubá mzda, takže zaměstnanec podobně jako živnostník také platí 15% daň z částky neponížené o tyto odvody. Zapomněl jste ale dodat, že základ živnostníka pro platbu sociálních a zdravotních odvodů je poloviční - tedy pouze polovina z rozdílu vykázaných příjmů a výdajů (jeho "odměny"). Když všechno dáme dohromady, vyjde nám, že zaměstnanec ze své odměny (kterou je superhrubá mzda) odvede na dani z příjmu a pojištění cca 44% (15% + 29%), zatímco živnostník "jen" 29,6% (15% + 14,6%). Jeho výhodou je tedy poloviční základ pro platbu odvodů a dále možnost si daňový základ tvořivě uzpůsobit. Efektivní rozdíl ve zdanění je tak pravděpodobně podstatně vyšší, než těch 15%, které vycházejí z prostého porovnání sazeb. Netvrdím, že nižší zdanění OSVČ není do určité míry oprávněné, ale tvrdit, že platí (nebo mají platit) více je lež jako věž.
Váš výpočet je rovněž zmatený a zavádějící, protože porovnáváte částky s neporovnatelnými významy - zisk živnostníka a peníze vyplacené pouze pro osobní spotřebu zaměstnance. (To, že jsou obě částky v některých případech totožné na jejich odlišnosti nic nemění.) V zisku máte třeba zahrnuté vytvořené rezervní fondy a investice..., které ve mzdě pochopitelně nejsou.
Když jsem se ptal podobně nesmyslně srovnávajících zaměstnanců, jestli se teda “podělí” o nově zkolaudovanou administrativní budovu (za vyšší desítky mega) v jejich podniku a zaplati za ní sociální a zdravotní odvody a pak si to budou 50 let “odečítat”, tak se jim do toho nějak nechtělo. Čím to asi může být? Když teda “stejně”, tak snad stejně, ne?
Když se stále řeší výše příjmů ze kterých bude možné vypočítat procentní sazbou výdaje, tak proč se někdo nezamyslí i nad výší těch procent. Např. 80 % u řemeslníků vůbec neodpovídá realitě. Proč mají účetní 60 % a daňový poradci pouze 40 %? Daňový
poradce má podstatně vyší náklady než účetní, minimálně stejné? Nad tvorbou procentních skupin a zařazování podnikatelských profesí někdy zůstává rozum stát.
Přesně tak. Navíc, neexistují dva řemeslníci, nebo třeba obchodníci, se stejnou marží. Ta se může dramaticky lišit i u stejné profese. Paušály, zvlášť takto ledabyle nastavené, vedou k hrubým disproporcím ve zdanění i mezi samotnými živnostníky. Buď bych je zcela opustil, nebo stanovil až po určité době podnikání, podle zprůměrované hrubé marže.
Ty hadky zaměstnanec vs podnikatel nemaji logiku. Z osobní zkušenosti mam, ale pocit, že jsou misky vah v této společnosti nakloněni více podnikatelům než zaměstnancům. Nemyslím si, že je to tak správné. Vím, že se to nezmění a bude jenom hůř, dokud nedojde opět k nějakému konfliktu tříd, ale to je hloupost, těch co drží v rukou otěže společnosti. Nic není tak černobílé jak se zdá, je hodně pasivních zaměstnanců co by podnikat nemohli, ale potom ani v práci nejsou tahouni věcí. Stejně, ale tak je hodně podnikatelů, kteří zneužívají systém tak hloupým a děsivým způsobem , že nad tím zůstává rozum stát. Víte, sleduji již spousty inteligetních lidí, kteří raději dřou bídu a berou dávky, než aby konkurovali podnikatelským zlodějům, kteří mají vždy navrh o proti podstivci a nebo pro takového podnikatele dokonce pracovali. Nedivím se nikomu, kdo už takto fungovat nechce. Pracuji od ukončení školy jako zaměstnanec, a ještě jsem nepracoval ve firmě, kde by se neokradal umýslně zároveň zaměstnanec, zákazník a stát. Stydím se za české podnikatele, jak zacházejí sami se sebou, se svými blízkými, se zaměstnanci a se životním prostředím. Vím, ale že jsou tam i slušní lidé, těm bych přál, aby dostali do rukou k dyzpozici nástroje tak by mohli mít konečně navrch vůči stupiditě většiny.
A neprobíhá už tak trochu? Důvodem je pocit zaměstnanců, že za OSVČ platí část daní. A on to není ani tak pocit, jako spíš fakt. Rozdíl ve zdanění mezi závislou prací a samostatnou činností je v ČR nezvykle vysoký ve srovnání se zahraničím (zeměmi OECD). Ještě větší problém je, že část nepoctivých OSVČ se placení daní, i přes výhody, které mají, vyhýbá. Svědčí o tom výběr daně z příjmů ze závislé činnosti a od OSVČ, z kterého vyplývá, že průměrný zaměstnanec na této dani odvede až 15x více než průměrný OSVČ. A určitě to neznamená, že ten zaměstnanec má 15x vyšší příjem.
To vše neznamená, že zdanění v ČR není vysoké a že není vysoké i pro poctivé OSVČ. Řešením není zvýšování daní pro OSVČ, ale snížení ohromně velkého daňového zatížení závislé práce. Místo ní by měl být daněn kapitál a renta. Takže vlastně ta situace vypadá tak, že se dva perou (zaměstnanci s OSVČ) a třetí se směje (velký kapitál).
Takže zaprvé - termín “třídy” (pokud se nejedná o třídy školní) definoval jakýsi Marx a ve spojení s konflikty jej užívají pouze marxisté.
Zadruhé mne pokaždé rozesměje to žonglování se statistikou. Daňové přiznání je jedno a daň se počítá ze součtu dílčích základů (závislá činnost a podnikání jsou dva z nich). Úplně živě vidím, jak někdo “rozpočítává” daně podle jednotlivých základů.
Dobrý den,
jak je psáno v článku, zákon nyní zamířil Senátu, není tedy ještě definitivně schválen. Novela nabude účinnosti, pokud bude schválena (na 99 % bude), ještě v roce 2019. Novela zároveň obsahuje ustanovení, které zmíněný vyšší limit pro paušály stanovuje už za zdaňovací období, ve kterém zákon nabyl účinnosti. Prvně tedy už za rok 2019. Oboje je tak pravda, aktuálně to tak není, ale zpětně to bude platit už pro rok 2019.
S pozdravem DM
Dobrý den,
Senát návrh vrátil s pozměňovacími návrhy, takže o něm bude znovu rozhodovat sněmovna, a to na schůzi, která začne 5. března. Tady můžete legislativní vývoj sledovat http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=8&T=206
Situaci sledujeme a jakmile bude návrh definitivně schválen, budeme o tom informovat.
S pozdravem
DM