Problém je, podle mého, v tom, pro koho byl a je ten paušál určen. Jestli má někdo náklady +/- 60 procent svého výdělku a nechce vést podrobnou evidenci, pak mu to administrativně pomůže. Jestli má někdo v podstatě nulové náklady, pak je proti zaměstnanci tak neskutečně zvýhodněn, že se nedivím, že je tu někdo nazývá zloděje. Ve skutečnosti banky, pojišťovny, poradenské firmy a hlavně IT firmy jsou nacpaní OSVČ, kteří dělají za možná i dvojnásobnou mzdu proti zaměstnanci a i tak je to pro firmu (zaměstnavatele) výhodné. Ano, mají i nějaké nevýhody, nemají dovolenou, žádná ochrana proti propuštění, zákonné volno a podobně. Ovšem, může to vykompenzovat o tolik menší čistý plat zaměstnance? Myslím teď dva lidi s velmi podobnou pracovní náplní u stejné firmy. Je to nesrovnatelné. A to nepočítám lidi, kterým ani těch 60 procent nestačí a snaží se dosáhnout i za cenu podvodů větších nákladů a tím menších odvodů.
Ve velkém městě, např. v Praze, takto funguje spousty lidí a logicky parazitují na zbytku. Ano, důchod tito OSVČ budou mít minimální, ale množství peněz odvedených ku množství peněz obdržených ve formě důchodu bude pro ně výhodnější, než kdyby přispívali jako zaměstnanec. Ovšem každý nemůže být OSVČ, jsou obory, kde to prostě nejde.
Může mi někdo vysvětlit, jak to může stát dopustit? Tak to zákonodárce zamýšlel? Ano, je to možná Švarc systém, který nikdo nekontroluje. A paušály tento systém jen podporují.