Zcela souhlasím s tím, že by měli OSVČ i zaměstnanci platit stejná % sociálního a zdravotního pojištění. A teď trocha čísel. OSVČ zaplatí ze základu 14,6 %, zaměstnanec pouze 6,5 %. Zdravotního pojištění platí OSVČ 6,75 %, zaměstnanec 2,25 %. Takže OSVČ (podnikatel) platí více. Za zaměstnance platí dalších 25 % sociálního pojištění zaměstnavatel. Rovněž platí i 9 % zdravotního pojištění. Zaměstnavatel sice vše odvádí na OSSZ nebo ZP jednou částkou, ale rozhodně si to neplatí zaměstbanec.
Za předpokladu, že OSVČ bude moct dát do nákladů sociálního, zdravotního pojištění a daně tak jako to může udělat zaměstnavatel zaměstnanci. A za předpokladu, že OSVČ bude moct dát do nákladů svoji mzdu tak jako to má zaměstnavatel u zaměstnance. Potom souhlasím.
Já ale myslím , že s toho co jsem napsal je většina zaměstnanců co chtějí "rovnost" tumpachová............
Já jako OSVČ sociální, zdravotní pojištění a daně platím ze zdaněných peněz!! A nejlevnější pracovník je OSVČ protože ten dělá zadarmo on si nemůže svůj čas strávený prací převézt na koruny, nechat proplatit a tuto částku dát do nákladů své firmy..............
Takže Radku hybaj do školy a počítej..........
To je extrémně zavádějící a zmatený výpočet. Předně skutečným nákladem, a tedy skutečnou mzdou zaměstnance, je takzvaná superhrubá mzda, takže zaměstnanec podobně jako živnostník také platí 15% daň z částky neponížené o tyto odvody. Zapomněl jste ale dodat, že základ živnostníka pro platbu sociálních a zdravotních odvodů je poloviční - tedy pouze polovina z rozdílu vykázaných příjmů a výdajů (jeho "odměny"). Když všechno dáme dohromady, vyjde nám, že zaměstnanec ze své odměny (kterou je superhrubá mzda) odvede na dani z příjmu a pojištění cca 44% (15% + 29%), zatímco živnostník "jen" 29,6% (15% + 14,6%). Jeho výhodou je tedy poloviční základ pro platbu odvodů a dále možnost si daňový základ tvořivě uzpůsobit. Efektivní rozdíl ve zdanění je tak pravděpodobně podstatně vyšší, než těch 15%, které vycházejí z prostého porovnání sazeb. Netvrdím, že nižší zdanění OSVČ není do určité míry oprávněné, ale tvrdit, že platí (nebo mají platit) více je lež jako věž.
Váš výpočet je rovněž zmatený a zavádějící, protože porovnáváte částky s neporovnatelnými významy - zisk živnostníka a peníze vyplacené pouze pro osobní spotřebu zaměstnance. (To, že jsou obě částky v některých případech totožné na jejich odlišnosti nic nemění.) V zisku máte třeba zahrnuté vytvořené rezervní fondy a investice..., které ve mzdě pochopitelně nejsou.
Když jsem se ptal podobně nesmyslně srovnávajících zaměstnanců, jestli se teda “podělí” o nově zkolaudovanou administrativní budovu (za vyšší desítky mega) v jejich podniku a zaplati za ní sociální a zdravotní odvody a pak si to budou 50 let “odečítat”, tak se jim do toho nějak nechtělo. Čím to asi může být? Když teda “stejně”, tak snad stejně, ne?