Firmy si s povinností zveřejňovat své finanční výkazy hlavu nelámou. Za rok 2016 účetní dokumenty do sbírky listin neuložilo dokonce 65 procent firem. Statistiku zveřejnila společnost Bisnode.
Svou informační povinnost navíc nesplnilo za posledních šest let 25 procent firem, tedy více než 124 tisíc subjektů. A těm nově bude hrozit zrušení, pokud svoji povinnost za poslední dvě po sobě jdoucí období nesplní a zároveň nebudou tzv. kontaktní. Počítá s tím vládní novela zákona o obchodních korporací. Více jsme o tom psali v samostatném článku Za pouhé nedodání závěrky zrušení firmy nehrozí, firma musí být i nekontaktní.
Neplnění informační povinnosti dopadá především na poctivé podnikatele
Stát se doposud nezabýval efektivním a systematickým vynucováním povinnosti firem zakládat účetní dokumenty do sbírky listin, čehož podnikatelé v masivním měřítku využívali a dlouhodobě se plnění informační povinnosti záměrně vyhýbali,
říká ředitel Bisnode Jiří Skopový s tím, že za poslední čtyři měsíce podíl firem, které nezveřejnily finanční výkazy za rok 2016, klesl o 4,4 procentní body z 69,15 % na 64,77 %.
Čtěte také: Čeští podnikatelé stále využívají bílé koně, převedou na ně firmu před krachem
I přesto tento stav je stále tristní, protože podle Skopového vytváří nerovné podmínky pro podnikání a paradoxně škodí poctivým podnikatelům, kteří své zákonné povinnosti plní. Na to upozorňuje i Nadační fond proti korupci. Přes firmy, které svou povinnost nedodržují, mohou téct i peníze ze státního rozpočtu a může docházet k „odklánění“ nemalých veřejných prostředků.
Firma nezveřejní výkazy a je nekontaktní? Bude nemilosrdně zrušena
Proto je dle našeho názoru nezbytné, aby se firmy, které tuto povinnost nedodržují, resp. dodržují jen naoko, nemohly účastnit veřejných zakázek a zabránilo se tak možnému korupčnímu jednání,
doplnil Karel Škácha, ředitel Nadačního fondu proti korupci.
Čtěte také: Začít podnikat jako OSVČ už neláká, lidé raději zakládají firmy
Novela zákona o obchodních korporacích nově počítá s možností zrušit firmu bez likvidace, pokud nezaloží do sbírky listin účetní závěrky za dvě po sobě jdoucí účetní období a není-li zároveň možné jí doručit výzvu ke splnění povinnosti založit chybějící účetní závěrky do sbírky listin. Od tohoto kroku si stát slibuje vyčistit obchodní rejstřík od spících firem, které nevykazují žádné podnikatelské aktivity.
Podle interní metodiky Bisnode je v ČR 102 400 spících firem, což je zhruba pětina z celkového počtu registrovaných firem. Účetní závěrku za poslední dva roky 2016 a 2015 nepublikovalo téměř 233 000 společností.