Kauza Davida Ratha potvrdila několika starých známých poznatků ohledně korupce a krádeží veřejných prostředků. K tomu však přinesla i řadu novinek, které si vyplatí si zapamatovat. Pokud se tedy rozhodnete vydělat si nějaký ten peníz za pomoci korupce (rozhodně k tomu nenabádám), měli byste se řídit následujícími tipy. Čtěte také: Najdou se další miliony u Davida Ratha v krabici od pračky? Vsaďte si
Too big to fail
Když už zpronevěřujete státní prostředky, myslete na výši odkloněných peněz. Opět se totiž ukázalo, že čím větší částku ukradnete, tím menší riziko odhalení a zatčení vám hrozí. Ne že by se v případě Davida Ratha jednalo o úplně nízké cifry, doposud zveřejněné cifry dosahují řádu desítek milionů korun, z pohledu korupční historie však jde o relativně malé částky. Těžko odhadovat, kde přesně se nachází hranice “bezpečí”. Buďte si však jistí, že pokud se pustíte do miliardových obchodů, můžete být v klidu.
Stačí jen připomenout několik miliardových kauz a jejích dopady na zúčastněné české strany. Začněme dopady, ty totiž nejsou na vesměs žádné. Či byl někdo v souvislosti s předraženými nákupy stíhaček Gripen či transportérů Pandur zatčen a potrestán? Ne nadarmo před několika lety šéf české pobočky Transparency International v rozhovoru pro server Podnikatel.cz přiznal, že neví o žádné “velké rybě”, která by byla za korupci v Česku potrestána. Nejen u bank, ale i korupce zřejmě platí “too big to fail”. Čtěte více: David Ondráčka: Rekordní ekologickou zakázku má na svědomí Kalousek
Zapomeňte na hotovost
S první radou úzce souvisí i druhá. Proboha, nekorumpujte v hotovosti. Opravdu se špatně vysvětluje 7 milionů v krabici od bot či 30 milionů zakopaných pod podlahou. Věřte tomu, že takovou hotovost není běžné mít u sebe (pomiňme, že pro 99 % národa není běžné ji mít vůbec). Stejně tak nelze považovat za standardní poskytování a přijímání statisícových půjček v obálkách. Že se to může vymstít, by vám potvrdil Vít Bárta. Mít složitou síť anonymních účtu je určitě složitější a náročnější, když už se ale rozhodnete dostat na tenký led, má to své opodstatnění.
Další ošemetnou věc tvoří získání financí z šedé ekonomiky, tzv. proprání špinavých peněz. Zde se taktéž nevyplácí podceňovat staré dobré metody, kdy se nejlépe peníze perou přes legální firmy. Jen tak si vzít desítky milionů korun a začít je utrácet, patří mezi začátečnické chyby. Korupce chce disciplinovanost a trpělivost. Marnotratnost a okaté rozhazování vás může přivést až na okraj propasti, tedy odhalení.
Buďte patrioti
Jako přinejmenším riskantní se nyní také zdá zpronevěřování evropských peněz. Jestliže chcete minimalizovat riziko, držte se klasických státních zakázek. Z evropských fondů sice do Česka směřují také pěkné sumy, nad celým procesem však dohlíží více subjektů, z nichž se některé řadí dokonce i mezi nezávislé. Čím delší proces a čím více zapojených subjektů s pravomocí kontroly, tím větší pravděpodobnost krachu a odhalení. Buďte v tomto ohledu raději patrioti a držte se výhradně českých veřejných prostředků. Čtěte také: Víte, on pan Dryml není žádný svatoušek…
Nebuďte sobci
Při korupci, stejně jako v podnikání, nezapomínejte na všechny možné účastníky procesu. David Rath evidentně podcenil spolupráci s policií a s mocí soudní. Jen těžko můžete úspěšně korumpovat, když opomenete zaplatit všem potenciálním narušitelům vaší akce. Mezi ně policie a soudnictví dozajista patří. Nebuďte proto škrti a raději se o nějaké to procento podělte. Každá takto investovaná koruna se vám vrátí několikanásobně.
Stejně tak myslete na to, že korumpovat byste neměli sobecky, respektive jen čistě sami pro sebe. Vzpomeňte si na kauzu občanského demokrata Pavla Drobila, který údajně zpronevěřoval prostředky pro stranickou kasu. Když nebudete jednat na vlastní pěst a podaří se vám sestavit složitý korupční propojenec všech možných lidí, vrstev a uskupení, tím exponenciálně klesá šance, že by na vás přišli. A když už se díky vaší nepozornosti něco prosákne na povrch, máte solidní pravděpodobnost, že vše díky množství korupčníků vyšumí do ztracena. Čtěte také: Petr Šourek, založil si cestovku na korupci. Čtěte jeho příběh
Vše řešte osobně
Podle dostupných informací pomohly i při dopadení Davida Ratha tolik oblíbené odposlechy telefonů. Ačkoli žijeme v 21. století, stále řada lidí věří, že říkat vše do telefonu je naprosto bezpečné. Pokud máte ambice, aby se z vašich telefonních rozhovorů stala druhá divadelní hra “Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?”, pak jsou mobilní telefony tím nejlepším nástrojem. Přepisy rozhovorů mají rovněž rádi novináři, jestliže chcete kromě umělecké scény i medializaci, opět vám můžu mobily pouze doporučit.
Samozřejmě, jistotu nemáte ani v elektronické komunikaci nebo osobním kontaktu. U obou těchto alternativ lze vaše rozhovory zachytit a sledovat, při troše opatrnosti však máte nad sledovateli výhodu. Předně si hlavně zapamatujte, že vše důležité říkejte jen osobně a ideálně někde na schůzce v lese. Když vás zradí váš korupční parťák a nahraje si vás dle návodu Věcí veřejných na diktafon, máte holt smůlu. Zřejmě jste však udělali chybu v bodě 4, kdy jste korumpovali sobecky. Čtěte také: Je jen otázkou času, kdy politici legalizují korupci