Nebojte, nedotknul jste se mě. Ačkoliv mnoho z věcí, které jsem uvedl ve svém příspěvku je fakt, mám dostatek placené práce při studiu, abych neměl problémy, tím "resumé" jsem spíše obecně vzpomínal na to, co "HR konzultankta" viděla v mojem životopise, když jsem se zeptal na jisté agentuře, jak ho vylepšit. Podotýkám, že jejich rady mi byly dost na nic.
Jinak k vašim postřehům - že maturita (obzvlášť z gymnázia) bez VŠ diplomu nic neznamená, s tím souhlasím. Problém je, že právě tento mrtvý bod je v poslední době mezi mladými velmi častý. Pro řadu z nich je problém jít na VŠ a udržet se tam, a najít práci jen s maturitou je dnes skutečně téměř nemožné. Bohužel moji vrstevníci, kteří vyšli z učilišť nebo průmyslových středních mají podobné zkušenosti, SŠ pozic, které lze dnes reálně dělat po škole bez alespoň pěti let praxe (a kde ji absolvent získá, se neřeší), je zdá se zoufale málo...
Jazykové certifikáty skutečně mají docela nízkou váhu, poslední dobou i z exotických jazyků. Je docela paradox, když na pohovoru začne protistrana mluvit anglicky a už po pár větách se kandidátovi musí omluvit, že mu nerozumněla. Bohužel to většinou znamená konec pohovoru s tím, že kandidát neprošel...
Fakt, že umím "na webu" a "grafiku" jste si přeložil přesně v duchu obvyklého náboráře. To, že "umět na webu" může zahrnovat celou řadu dovedností, ke kterým zrovna nepotřebujet být PHP guru (SEO, webdesign, administrace webů, správa databází,...) a že "grafika" je i 3D rendering nebo vytváření celých filmů či spotů, což se do životopisu obvykle píše dost špatně, opět většinou na pohovoru nikdo neřeší.
Trochu programovat - ano, tady s vámi zcela souhlasím. Nicméně i to "trochu" je pořád více, než většina lidí, které kolem sebe potkávám. A ano, trefil jste hrebíček na hlavičku - je rozdíl mezi programováním (které po pravdě neovládám a tiše závidím těm, kteří se na něj vrhli) a schopností jen tak napsat pár řádek kódu. Bohužel, dnes se zdá, že bez zvládnutí tohoto umění není možné se ucházet snad ani o místo sekretářky.
Studuji žurnalistiku - žurnalistika není jen o novinářích a novinách. Dnes je to mnohem komplexnější věda, ale jsem rád, že vidím, že některé reakce se stále ještě drží. Sám vím, že tenhle "obor" nemá budoucnost a už jsem se zařídil tak, abych od nového školního roku nastoupil na normálnější obor, ze kterého snad bude uplatnění. Mimochodem osobně jsem na žurnalistice skončil kvůli "dalším oblastem", které kromě psaní novin zahrnuje, ačkoliv zjišťuji, že škola se k nim staví spíše negativně... Oh a ohledně plýtvání státních peněz - nebojte, neplývtám jich moc, část docházky jsem absolvoval na soukromé škole.
Co mne zaujalo byl váš předposlední odstavec. Vždycky mne totiž zajímalo, odkud se ona magická věta bere. Chápu, že pokud už firma vypisuje řízení na nějakou pozici, má také danou představu o tom, kolik ji člvoěk, který ji obsadí, zhruba měsíčně výjde a jakou musí odvést práci, aby se oné firmě vyplatil. Rovněž jsem dlouho byl toho dojmu, že pokud je kvalifikovanější člověk ochoten ve firmě dělat pozici, která vyžaduje kvalifikaci nižší a stačí mu také finanční ohodnocení, odpovídající dané nekvalifikované pozici, pak není důvod aby ho firma nenabrala. Ovšem pak jsem našel několik článků, které se proti této praxi důrazně staví...
Každopádně by mne ovšem zajímalo, jak má vypadat člověk, který se neuchází o práci v IT, či který nechce dělat s počítačem víc, než jen používat už hotové programy a věci... Protože se zdá, že takové pozice už dávno neexistují.
A za vaši analýzu bych vám rád upřímně poděkoval. Je hezké vidět pozitivní přístp a upřímné hodnocení.