Marv-CZ: doporucil bych trochu lepe prostudovat zakladni skupiny softwarovych licenci (neni to tak slozite). Hlavne je treba dukladne rozlisovat mezi open source a free software (ktery jste mel nesjpis v prvnim bode namysli), pouze u necho (pokud je spravne licencovan) mate zajisteno volne libovolne pouziti (jak komercni tak nekomercni). Pro blizsi informace doporucuji napriklad wikipedii "Gratis Versus Libre" nebo patricne odborne clanky na FSF
Toto běžného uživatele moc trápit nemusí. Pokud nainstaluje Linux a využívá balíčky v přednastavených repozitářích, je v klidu. Specifika licencí se týkají hlavně vývojářů, Ti si musí hlídat, aby nelinkovali software, který má vzájemně nekompatibilní licence, nebo aby v closed-source software, který prodávají, nepoužívali gnu-gpl software (pokud se nechtěji o zdrojové kódy podělit). Navíc např. BSD licence jsou natolik benevolentní, že tam je možné téměř vše, viz případ konzole PlayStation4, kterou pohání upravené FreeBSD 9.0.
Ano, napsal jsem to poněkud nepřesně, free by bylo správnější. Ale ani tam to není jednoznačně. To co jsem měl na mysli je free překládané jako „Svobodný software“ (který bývá vždy i zároveň Open Source) a u kterého vám licence opravdu problémy dělat nebudou.
Pak tu je ještě free ve smyslu „zdarma“. A ten může být i komerční a tam už různé háčky čekají. Třeba takový antivir MS Essentials. Je zdarma, i pro firmy. Jenže jen do určitého počtu počítačů (tuším 15, teď se mi to nechce hledat). Rozrostete se, překročíte to a už ho máte nelegálně.