Vlákno názorů k článku Pozor, startuje program placených lovců softwarových pirátů od ebon - Marv-CZ: doporucil bych trochu lepe prostudovat zakladni skupiny...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 7. 2013 23:48

    ebon (neregistrovaný)

    Marv-CZ: doporucil bych trochu lepe prostudovat zakladni skupiny softwarovych licenci (neni to tak slozite). Hlavne je treba dukladne rozlisovat mezi open source a free software (ktery jste mel nesjpis v prvnim bode namysli), pouze u necho (pokud je spravne licencovan) mate zajisteno volne libovolne pouziti (jak komercni tak nekomercni). Pro blizsi informace doporucuji napriklad wikipedii "Gratis Versus Libre" nebo patricne odborne clanky na FSF

  • 9. 7. 2013 11:43

    Jaromír Kuba (neregistrovaný)

    Toto běžného uživatele moc trápit nemusí. Pokud nainstaluje Linux a využívá balíčky v přednastavených repozitářích, je v klidu. Specifika licencí se týkají hlavně vývojářů, Ti si musí hlídat, aby nelinkovali software, který má vzájemně nekompatibilní licence, nebo aby v closed-source software, který prodávají, nepoužívali gnu-gpl software (pokud se nechtěji o zdrojové kódy podělit). Navíc např. BSD licence jsou natolik benevolentní, že tam je možné téměř vše, viz případ konzole PlayStation4, kterou pohání upravené FreeBSD 9.0.

  • 13. 7. 2013 12:17

    Marv-CZ (neregistrovaný)

    Ano, napsal jsem to poněkud nepřesně, free by bylo správnější. Ale ani tam to není jednoznačně. To co jsem měl na mysli je free překládané jako „Svobodný software“ (který bývá vždy i zároveň Open Source) a u kterého vám licence opravdu problémy dělat nebudou.

    Pak tu je ještě free ve smyslu „zdarma“. A ten může být i komerční a tam už různé háčky čekají. Třeba takový antivir MS Essentials. Je zdarma, i pro firmy. Jenže jen do určitého počtu počítačů (tuším 15, teď se mi to nechce hledat). Rozrostete se, překročíte to a už ho máte nelegálně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).