důvodem pro práci na černo ani zdaleka není pouze neflexibilita pracovních úvazků. V mnoha případech jde i o velmi nebezpečnou míru zdanění klasického poměru. Jestliže zaměstnavatel musí zaplatit dvojnásobek vyplacené mzdy, nemůže se nikdo divit, že spousta podnikatelů jde raději do rizika švarcsystému nebo přímo práce na černo. BOhužel si nejdříve musí někdo uvědomit, že pokuty a represe těžko zabrání těmto situacím, jestliže bude pracovní systém takto neflexibilní a zdanění zaměstnanců tak katastrofálně vysoké.
Motivu, že Vám místo 30 000 čistého nabídne podnikatel 44 000 šedého. Tomu bych neřekl "flexibilní podpora pracovní smlouvy".
Myslím že kdekdo si představí, že za těch +- 10 000 měsíčně navíc si dovolenou užije lépe než kdyby ji měl ve smlouvě (pro méně představivé, znamená to cca 2,5 měsíců dovolené ročně při stejných penězích).
Myslím že jediná cesta je snízit odvody zaměstnance a zároveň zvýšit pokuty... Náklady rizik pak budou vycházet tak, že bude výhodnější zaměstnat lidi a přiznávat "reálné platby zaměstnanci".
V této situaci hlavně unikají ty vysoké mzdy, páč mít 85k nebo 130k to je rozdíl... Bohužel ti s vysokými mzdami nebudou chtít změnu (ve výsledku by brali 100k čistého, což je stále málo, ale zároveň riziko vzhledem k vyšším postihům stoupne). Proto i nadále se dá očekávat spíše otvírání nůžek mezi čistou a superhrubou mzdou.
Čím vyšší budou odvody, tím více se dá uhádat "načerno" a tím více se vyplatí a bude pracovat na černo... ostatně vždyť je to jenom "manažerské rozhodnutí". (taková manažerská rozhodnutí nedělám já, ale reální manažeři, podobně se vyjádřil pan Dědek k černé stavbě logitického centra)