Jestliže skutečně zítra dojde ke stávce dopravních odborářů, řada zaměstnanců se zřejmě nedostane do práce. Jak tuto situaci řešit z pohledu firem? Právní předpisy určují, že jestliže zaměstnanec nedorazí do práce z důvodů stávky (či z jiného důvodu přerušení dopravního provozu), jedná se podle § 199 zákoníku práce o překážku v práci na straně zaměstnance, přesněji jinou důležitou osobní překážku v práci. Tuto i další ostatní osobní překážky v práci pak specifikuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb.
Podle tohoto nařízení náleží zaměstnanci právo na poskytnutí pracovního volna bez náhrady mzdy nebo platu. Nárok na pracovní volno však platí jen na nezbytně nutnou dobu pro nepředvídané přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků a pouze v případě nemohl-li zaměstnanec dosáhnout včas místa pracoviště jiným přiměřeným způsobem.
Jinými slovy řečeno, pokud pracovník nemůže kvůli stávce v dopravním podniku (nebo kvůli jakémukoli jinému kolapsu dopravy) dorazit do zaměstnání, má právo na pracovní volno, které však nedostane proplacené. Za jistých okolností pak může podnikatel zaměstnanci určit, že si na dobu stávky má vzít dovolenou. Musel by však splnit podmínky ze zákoníku práce a oznámit to zaměstnanci minimálně 14 dní předem. Ve větších firmách navíc musí rozvrh dovolené schválit i odbory. Čtěte více: Pracovník nedorazil kvůli kolapsu dopravy? Dejte mu neplacené volno