Předprázdninový souhrn legislativních novinek pro zaměstnavatele

19. 6. 2017
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Aktuálně prošlo legislativním procesem hned několik důležitých novel z oblasti zaměstnávání. Některé nabudou účinnosti v roce 2018, jiné již letos.

Server Podnikatel.cz přichází se stručným souhrnem těch nejdůležitějších z oblasti zaměstnávání. Rozhodně jich není málo.

Daňový balíček

Nelze, než začít s takzvaným Daňovým balíčkem, na jehož účinnost se čeká již dlouho. Jedná se o rozsáhlou novelu daňových zákonů (sněmovní tisk číslo 873). Účinnost nastává 1. července 2017. Část změn se využije již pro zdaňovací období roku 2017 (především zvýšení daňového zvýhodnění na dítě), některé se naopak použijí až pro zdaňovací období započaté po účinnosti novely. Použije se totiž přechodné ustanovení novely zákona, kde se píše, že pro daňové povinnosti u daní z příjmů za zdaňovací období přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona a za zdaňovací období, které započalo přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, jakož i práva a povinnosti s nimi související, se použije zákon o daních z příjmů ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona. A to z důvodu, že zdaňovací období daně z příjmů fyzických osob je kalendářní rok.

Snad nejvýznamnější změnou z oblasti zaměstnávání je zvýšení daňového zvýhodnění na druhé, třetí a každé další dítě. Roční daňové zvýhodnění na první dítě se prozatím nemění. Na druhé dítě se zvýší na 19 404 korun a na třetí a každé další dítě na 24 204 korun. Za předpokladu, že poplatník uplatňuje daňové zvýhodnění u plátce daně ze závislé činnosti:

  • zvýšení se poprvé použije při zúčtování mzdy za měsíc, ve kterém došlo k účinnosti novely, tj. červenec,
  • zbývající část nároku na daňové zvýhodnění (leden až červen 2017) bude v rámci ročního zúčtování za zdaňovací období popř. v daňovém přiznání za 2017. Podrobněji ke změnám a jejich účinnosti v článku: Kdy se poprvé využije vyšší daňové zvýhodnění?

Otcovská poporodní péče

V rámci prorodinných opatření se zavádí zcela nová nemocenská dávka – „otcovská poporodní péče" (dále jen otcovská). Novela zákona o nemocenském pojištění byla vyhlášena ve Sbírce zákonů pod číslem 148/2017 s účinností od 1. února 2018. Podle důvodové zprávy k novele zákona by dávka mohla posílit vazby mezi dítětem a jeho oběma rodiči v raných týdnech života dítěte, podporovat a motivovat otce k zapojení se do rané péče o dítě a následně rozvoj vztahů v rámci rodiny.

Dávka je určena otcům dítěte, účastníkům nemocenského pojištění. Otec musí být uveden v matrice (knize narození). Nárok se doloží rodným listem dítěte. O otcovskou dávku nebude moci žádat druh matky dítěte, který není uveden jako otec dítěte, a to ani v situaci, kdy otec není znám. A ani jiné osoby ve společně hospodařící domácnosti. Za otce se však bude považovat pojištěnec pečující o dítě, jenž převzal do péče nahrazující péči rodičů, pokud dítě ke dni převzetí nedosáhlo 7 let věku.

Na otcovskou bude možné nastoupit kdykoli v období šesti týdnů od narození dítěte. Délka jejího poskytování je stanovena na 7 kalendářních dní nepřerušeně. Má náležet jen jednou i v případech vícečetného porodu podle zásady „jeden porod = jedna dávka". 

K podmínkám a výši dávky podrobněji v článcích:

Novela zákona o zaměstnanosti

Další novela, která aktuálně prošla Senátem a čeká na podpis prezidenta, je novela zákona o zaměstnanosti. Zde dochází k několika zásadním změnám, ze kterých pro zaměstnavatele je zřejmě tou nejdůležitější problematika nekolidujícího zaměstnávání a náhradního plnění. Nově bude existence pracovněprávního vztahu založeného dohodou o provedení práce překážkou pro zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání. V případě pracovní smlouvy či dohody o pracovní činnosti a možnosti nekolidujícího zaměstnání se nic měnit nebude. Nebude tedy možné vykonávat nekolidující zaměstnávání na dohodu o provedení práce. Na základě přechodných ustanovení bude možné na stávající dohody o provedení práce uzavřené přede dnem nabytí účinnosti zákona pracovat v rámci nekolidujícího zaměstnání při evidenci u úřadu práce ještě následující tři měsíce. Čtěte více: Uchazečům o zaměstnání skončí přivýdělek na dohodu o provedení práce

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Nově bude požadované informace do systému zadávat dodavatel plnění. A to do 30 dnů od zaplacení dodávky. Odběratel bude plnění pouze potvrzovat. Do systému bude nutné doplnit změny za celý rok 2017. O praktickém postupu více v článku: Změny v náhradním plnění. Ještě pro rok 2017

Zákon o státní sociální podpoře

Novela zákona o státní sociální podpoře s číslem sněmovního tisku 854 upravuje podmínky čerpání rodičovského příspěvku a přídavků na děti. Stejná novela přináší i vyšší daňové zvýhodnění na první dítě ve společně hospodařící domácnosti. Měsíčně se bude zvyšovat o 150 korun, na celkovou roční částku 15 204 korun. Účinnost změn je stanovena na 1. ledna 2018. S výjimkou přídavků na děti, kdy ke změnám dochází již s účinností od 1. října 2017. Čtěte více: Zvýší se rodičovský příspěvek a daňové zvýhodnění na první dítě

Zastropování věku pro odchod do důchodu

K prvnímu lednu 2018 nabude účinnosti další důležitá novela. Jedná se o sněmovní tisk číslo 912, který aktuálně čeká na podpis prezidenta. Novela zákona o důchodovém pojištění ukončí zvyšování odchodu do důchodu dosažením hranice důchodového věku 65 let. Další změny důchodového věku nad tuto hranici by již měly být připravovány na základě výsledků zpráv o demografickém vývoji a o vývoji důchodového systému v pravidelných intervalech připravovaných ze strany Českého statistického úřadu a Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Podle důvodové zprávy k novele zákona o důchodovém pojištění by mělo docházet směrem k veřejnosti ke zveřejnění informace o nejpravděpodobnější hodnotě důchodového věku. Změny v nastavení důchodového věku by se navíc neměly týkat generací v předdůchodovém věku, u nichž by úprava dříve stanoveného důchodového věku již popírala cíl přiměřeného očekávání. Podrobněji v článku: Do důchodu v 65 letech? Vypadá to nadějně

Marketing Meeting AI a tvorba obsahu

Specifické zdravotní služby

Novela zákona o specifických zdravotních službách (sněmovní tisk č. 866) reaguje na úpravu soukromého práva od roku 2014 a provádí úpravu dotčených pojmů tak, aby odpovídaly novému občanskému zákoníku. To samozřejmě není jediná změna. Již od počátku účinnosti zákona upozorňovali zaměstnavatelé na některé problémy v aplikaci pracovnělékařských služeb. Jejich podněty je inspirována celá řada změn zákona o specifických zdravotních službách. Účinnost bude záviset na stanovení data vyhlášení ve Sbírce zákonů (novela prošla téměř celým legislativním procesem, aktuálně čeká na podpis prezidenta). Nabude účinnosti prvním dnem čtvrtého kalendářního měsíce následujícího po jejím vyhlášení. Čtěte více: Připravují se novinky v oblasti pracovních prohlídek

Zákoník práce

Zatímco výše uvedené novely s největší pravděpodobností nabudou účinnosti v průběhu roku 2017, některé začátkem roku 2018, novelu zákoníku práce čeká teprve druhé čtení v Poslanecké sněmovně. Jedná se o sněmovní tisk s číslem 903, který má přinést poměrně zásadní změny v oblasti odměňování, ale i například stanovení a čerpání řádné dovolené a další. Původně navržený termín 1. července 2017 je nereálný. Je otázkou, zda je reálné nově navrhované datum účinnosti 1. ledna 2018. K novele je připravena řada pozměňovacích návrhů, její konečná podoba se může ještě výrazně změnit. K nejdůležitějším navrženým změnám více v článku: Co přinese novela zákoníku práce

Autor článku

Dagmar je redaktorkou Podnikatel.cz a ve svých článcích se zaměřuje na oblast mzdového účetnictví a personalistiky. Mzdové účetní pravidelně školí a poskytuje rady v odborné poradně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).