Senioři musejí být stále na pozoru. Nabídky od neznámých firem by měli odmítat a žádné z nabídek po telefonu ani internetu nepodlehnout.
Ubývá akcí a s tím i porušení zákona
Dobrou zprávou však je, že agresivní praktiky se na klasických předváděcích akcích už objevují v menším množství. K porušení zákona došlo u 29 % všech kontrolovaných předváděcích akcí v loňském roce. Oproti roku 2016 je to výrazné zlepšení. V tomto roce zjistila Česká obchodní inspekce (ČOI) porušení zákona u 76 % předváděcích akcí.
Čtěte také: Pozor na katalogové šmejdy. Co se stane, když je budete ignorovat?
Přestože došlo k výraznému omezení konání těchto akcí, budou kontroly pokračovat i v roce 2018, jelikož obětmi jsou převážně senioři,
říká ředitel ČOI Mojmír Bezecný.
V loňském roce provedla inspekce celkem 107 kontrol. Kromě agresivních praktik svou pozornost věnovala i plnění oznamovací povinnosti, dodržování zákazu přijetí plnění odpovídajícímu kupní ceně výrobku nebo služby anebo její části před uplynutím 7denní lhůty od uzavření smlouvy.
Pokuty jsou stále vysoké
I přesto ČOIka i v loňském roce rozdala pokuty, a ty v souhrnné hodnotě přesáhly 22 milionů korun. V roce 2016 byly pokuty za necelých 30 milionů korun. Nejvyšší pokuty v celkové výši za 9 milionů korun byly uloženy společnosti BNM-MEDICAL CZECH SE, s.r.o., ta většinou nedodržela povinnost řádně pořádání akcí ohlásit.
Čtěte také: „Šmejdi“ se nepoučili, za předváděčky dostávají stále až milionové pokuty
Dále se jednalo o společnost WORM s.r.o. Té byly uloženy pokuty v celkové výši přesahující 4 miliony korun, převážně za nekalé obchodní praktiky. Třetí nejvyšší pokuta v celkové výši jednoho a půl milionu korun byla uložena společnosti CARLES House s.r.o., převážně za neplnění povinností souvisejících s konáním organizovaných akcí.