Kontroloři z nejrůznějších státních institucí jsou v jednom kole. Prochází prodejny i vánoční tržiště. Zaměřují se na prodej potravin, alkoholu a dohlédnou i na předvánoční prodej kaprů. I ten má totiž svá přísná pravidla.
Pouliční stánkový prodej kaprů upravuje veterinární zákon. Prodejci sice nepotřebují žádné speciální osvědčení, ale musí svou činnost ohlásit krajské veterinární správě, případně Městské veterinární správě v Praze. Toto oznámení se provádí 7 dnů před zahájením prodeje. Právě veterináři totiž na prodej kaprů dohlížejí. Toto oznámení termínu a místa prodeje není zpoplatněno. Prodejci jsou u příslušné veterinární správy zapsáni ve speciálním seznamu.
Kdo chce prodávat živé ryby, musí mít doklad o tom, kde byly posledně sádkovány. Pro případnou kontrolu je také důležité prokázat se dokladem o nabytí ryb, tedy dodacím listem nebo dokladem o převzetí. Samostatné prodejní místo musí být umístěno a vybaveno tak, aby zacházení s rybami odpovídalo zásadám ochrany zdraví zvířat a požadavkům na jejich pohodu. Veškeré činnosti spojené s prodejem ryb pochopitelně musí být prováděny v odpovídajících hygienických podmínkách. Vánoční stánky s kapry musí být vybaveny váhami a prodejními pulty s dobře čistitelnou a omyvatelnou pracovní deskou s vyvýšenými okraji.
Jsou-li ryby na místě také zabíjeny, kuchány a porcovány, popřípadě jinak upravovány, musí být na tomto místě také dobře čistitelná a dezinfikovatelná pracovní deska, nože, palička na omračování ryb a stěrky, dostatečný přívod pitné vody k omývání pracovního pultu, odvod odpadní vody do kanalizace a nepropustné, uzavíratelné a označené nádoby na pevné vedlejší živočišné produkty,
říká Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy. Prodejci, kteří ryby usmrcují a případně kuchají, musí mít zdravotní průkaz a předepsané ochranné pomůcky. To jsou gumové rukavice, omyvatelná zástěra a holinky.
Zabíjení ryb přímo na stánku může probíhat pouze na výslovné přání zákazníka. Není povoleno provádět zabíjení kaprů do zásoby. A navíc se smí zabíjet jen schváleným způsobem. Ten je následující. Kapr se nejprve omráčí tupým úderem na temeno hlavy a následně vykrví přetnutím žáber či velkých cév za hlavou. Kromě dodržování schváleného postupu zabíjení se ryby nesmějí brát za skřele, za živa odšupinovávat nebo zkoumat jejich pohlaví vytlačováním mlíčí nebo jiker. Prodejci vánočních kaprů se při zacházení s rybami zavazují dodržovat požadavky zákona o ochraně zvířat před týráním. Státní veterinární správa každoročně zákazníkům doporučuje odborné usmrcení kaprů na stánku před nošením živých kaprů domů, kdy strádají nejen přenosem v tašce, ale i případným pobytem ve vaně,
doplňuje Josef Duben.
Zákon na ochranu zvířat před týráním nařizuje umisťovat kapry do dostatečně velkých kádí, které nesmí být přeplněné. Prodejce musí rybám zajistit dostatek čerstvé vody, která káděmi protéká a zajišťuje tak okysličování vody. Přebytečná voda musí odtékat do kanalizace.
Kromě veterinární kontroly se u stánků s rybami mohou zastavit i pracovníci České obchodní inspekce. Při prodeji ryb totiž bývá nejčastějším problémem čistá váha. Zejména v mrazivém počasí je třeba před vážením odstranit led a průběžně sledovat, zda nevážíme kromě ryb také vodu. Pokud prodejce nabízí jako zpoplatněnou službu zabití a vykuchání ryby na místě, musí o ceně informovat spotřebitele předem nebo vhodným způsobem informaci o ceně za tyto služby zpřístupnit. Nejsnáze vyvěšeným ceníkem,
připomíná Daniel Gaidoš, mluvčí České obchodní inspekce.
Neprodané kapry musí prodejci nabídnout zpracovatelský závodům nebo zoologickým zahradám. Zkrátka tam, kde se mohou spotřebovat. Neprodané ryby není vhodné vypouštět zpět do rybníků a řek. Ty totiž následkem přerušením zimního spánku a vylačnění zpravidla umírají. Přežije jich maximálně třetina.