Přehled o příjmech a výdajích pro Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) odevzdávají osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) nejpozději 4. května.
Přehled podávají všechny OSVČ, tedy jak s hlavní, tak s vedlejší činností. Podle zákona musí OSVČ podat přehled nejpozději do jednoho měsíce od doby, kdy měla podat daňové přiznání. Ti, kteří využívají služeb daňového poradce, mají k dobru další tři měsíce.
Jako každý rok nechává většina OSVČ své povinnosti na poslední chvíli, to platí i v případě Přehledu. Jak zjistil server Podnikatel.cz, počet podaných Přehledů dosahuje do konce února zhruba výši 11 %. Od března pak již strmě narůstá až do konce dubna a prvních dnů května na přibližně 70 až 75 % podaných Přehledů OSVČ, které nevyužívají služeb daňového poradce.
Druhá vlna podaných přehledů OSVČ, kterým zpracoval daňové přiznání daňový poradce, je v průběhu července. Ke konci roku již počet podaných přehledů dosahuje zhruba 95 % z počtu OSVČ, které měly přehled podat,
doplnila pro server Podnikatel.cz Jana Buraňová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení.
Pro letošní rok si ČSSZ navíc připravila řadu novinek. Tou zásadní je, že Přehled letos již není k dispozici v rámci interaktivního PDF. Nově se vyplňuje přímo na stránkách ePortálu ČSSZ. Díky nové technologii lze Přehled vyplnit i na mobilu či tabletu. Je však k tomu nutný doplněk.
Další novinkou je také možnost online objednání pro případnou konzultaci. OSVČ si můžete vybrat konkrétní čas schůzky a nemusí tak čekat ve frontě.
Čtěte také: Přehled přes tablet nebo online objednání. Takové novinky připravila ČSSZ
Než se však pustíte do vyplněňování Přehledu, je nutné si zkontrolovat tzv. Inveturu pohledávek, kterou ČSSZ rozesílala poštou. Na dokumentu je patrné, kolik OSVČ měla zaplatit na zálohách a kolik reálně zaplatila. V případě nesrovnalostí je nutné kontaktovat příslušnou pobočku ČSSZ ještě před vyplněním Přehledu.
OSVČ, které si však zřídily datovou schránku, naleznou tuto inventuru pohledávek přímo ve své datovce. Inventura je nově dostupná i online na ePortálu ČSSZ.
Čtěte také: Než začnete vyplňovat Přehled, zkontrolujte si inventuru pohledávek od ČSSZ
Pokud OSVČ zjistí, že má v rámci Přehledu doplatek, je nutné ho uhradit nejpozději do osmi dnů po dni, kdy byl podán Přehled. Důležité je nezapomenout, že za den platby pojistného se považuje den připsání pojistného na účet příslušné OSSZ, nebo den, kdy bylo pojistné zaplaceno v hotovosti (do 10 000 Kč) na pokladně OSSZ,
uzavírá Buraňová.