Další novinkou je, že OSVČ budou muset komunikovat se sociálkou elektronicky. Server Podnikatel.cz připravil přehled změn v sociálním pojištění, které se týkají OSVČ.
Co se dozvíte v článku
- OSVČ se zvýší minimální zálohy
- Začínající OSVČ nebudou muset platit zálohy
- OSVČ důchodci budou mít nižší pojistné
- OSVČ získají nárok na ošetřovné
- Nemocenské pojištění bude stačit i ze zaměstnání
- Snížení záloh na pojistné už nebude na žádost
- Konec výjimky pro začínající OSVČ v prosinci
- OSVČ nebudou moct zpětně měnit informace o hlavní a vedlejší činnosti
- Ukončení činnosti nepůjde hlásit zpětně za x let
- I pravděpodobné pojistné se bude počítat do důchodu
- OSVČ budou muset nově komunikovat elektronicky
OSVČ se zvýší minimální zálohy
Konsolidační balíček, který nabyl účinnosti na začátku letošního roku, zavedl v následujících několika letech zvyšování minimálního vyměřovacího základu pro OSVČ hlavní. Od roku 2024 vzrostl pro OSVČ hlavní vyměřovací základ z 25 % průměrné mzdy na 30 % a pro OSVČ vedlejší z 10 na 11 %, přičemž pro OSVČ hlavní má o dalších 5 p. b. vzrůst i v letech 2025 a 2026.
Minimální záloha pro rok 2025 se u OSVČ hlavních tak bude počítat z 35 % průměrné mzdy a bude činit 4759 Kč. U OSVČ vedlejších se záloha zvýší ze stávajících 1413 Kč na 1496 Kč. Minimální měsíční vyměřovací základ pro OSVČ hlavní bude 16 295 Kč a pro vedlejší zmíněných 5122 Kč.
Výjimku mají začínající OSVČ hlavní, pro které je minimální vyměřovací základ v prvních dvou letech podnikání stanoven na úrovni 25 % průměrné mzdy. Pro ně budou v roce 2025 platit minimální zálohy ve výši 3399 Kč.
Začínající OSVČ nebudou muset platit zálohy
Už v Senátu se nachází novela, podle které nově OSVČ, které zahájí podnikání, nebudou muset v prvních měsících a v celém následujícím roce podnikání platit zálohy na sociální pojištění. Pojistné pak vždy doplatí až po skončení zdaňovacího období a po podání přehledu. Kdo tak například začne podnikat v září 2025, nebude muset platit zálohy ve 4 měsících roku 2025 ani v roce 2026.
Možnost neplatit zálohy budou moct využít OSVČ, které v předchozích pěti letech nepodnikaly. Neplacení záloh se pak nebude týkat OSVČ v paušálním režimu.
OSVČ důchodci budou mít nižší pojistné
Součástí důchodové reformy, která rovněž čeká na projednání v Senátu, je i nahrazení trvalého zvyšování důchodů snížením sazby pojistného o 6,5 p. b. pro všechny starobní důchodce s výdělečnou činností. Snížení pojistného se tak bude týkat jak zaměstnaných seniorů, tak důchodců OSVČ. Poprvé bude možné uplatnit slevu za měsíc leden 2025, tj. při splatnosti pojistného za tento měsíc do 20. února 2025.
OSVČ získají nárok na ošetřovné
Novela zákona o nemocenském pojištění, která již prošla Parlamentem, počítá s rozšířením počtu pojištěnců, kteří budou mít nárok na ošetřovné. Nově tak o něj budou moct žádat i OSVČ. Podmínkou bude dobrovolná účast na nemocenském pojištění. Pro OSVČ bude platit stejná úprava, která dosud platila jen pro zaměstnance a týká se podmínek nároku na ošetřovné, podpůrčí doby a výše ošetřovného.
Aby OSVČ získaly nárok na ošetřovné, musí žít s ošetřovanou osobou ve společné domácnosti nebo patřit do okruhu osob blízkých. OSVČ se též bude moct jednou vystřídat v ošetřování (péči). V případě vzniku nároku na ošetřovné z důvodu ošetřování (péče) o další osobu má nárok na poskytování po dobu souběhu nároků jen z prvního případu, při uplatňování nároku na ošetřovné bude také postupovat obdobně jako zaměstnanec, jen žádost bude podávat přímo ÚSSZ,
píše se v důvodové zprávě.
Nemocenské pojištění bude stačit i ze zaměstnání
U OSVČ navíc dojde k dalším změnám. Aktuálně platí, že OSVČ mají nárok na dávky (a to pouze na některé) nemocenského pojištění jen za předpokladu, že splnily podmínku tříměsíční čekací doby z nemocenského pojištění OSVČ. Pouze u peněžité pomoci v mateřství se vyžaduje pro nárok na tuto dávku účast na nemocenském pojištění v systému OSVČ po dobu aspoň 180 dnů v posledním roce před nástupem na tuto dávku.
Nově bude platit, že pokud se OSVČ přihlásí k dobrovolnému nemocenskému pojištění do 8 dnů po skončení zaměstnání a ve skončeném zaměstnání byla účastna nemocenského pojištění v posledních 3 měsících po celou dobu trvání zaměstnání, nebude se na ni vztahovat tříměsíční čekací doba pro vznik nároku na dávku nemocenského pojištění. Přihláška k nemocenskému pojištění OSVČ musí být doručena na ÚSSZ nejpozději 8. den po skončení zaměstnání, i kdyby tímto dnem byla sobota, neděle nebo svátek. Účast na nemocenském pojištění OSVČ nemůže vzniknout přede dnem, v němž ÚSSZ obdrží přihlášku,
upřesňuje důvodová zpráva.
Snížení záloh na pojistné už nebude na žádost
Vzhledem k tomu, že v současnosti je skoro všem žádostem o snížení zálohy vyhověno pro splnění podmínek, nově se bude podávat jen oznámení o snížení záloh nebo jejich neplacení místo žádosti. Pokud by OSVČ podmínky pro snížení nesplnila, ÚSSZ sdělí OSVČ, že nesplňuje podmínky pro snížení zálohy, že k podanému oznámení nelze přihlédnout. Při snížení záloh musí být dodržena jejich minimální výše.
Konec výjimky pro začínající OSVČ v prosinci
Dále dojde ke zrušení možnosti pro OSVČ neplatit zálohy na pojistné, pokud v prosinci zahájily samostatnou výdělečnou činnost nebo se v tomto měsíci přihlásily k účasti na důchodovém pojištění. I nadále bude nicméně pro začínající OSVČ, stejně jako pro ostatní OSVČ, které zahájily samostatnou výdělečnou činnost nebo se přihlásily k důchodovému pojištění v jiném měsíci, platit, že zálohu lze uhradit až do konce následujícího kalendářního měsíce.
OSVČ nebudou moct zpětně měnit informace o hlavní a vedlejší činnosti
OSVČ nebudou moci po podání přehledu za kalendářní rok měnit nebo rušit datum oznámení o zahájení nebo ukončení činnosti, o zániku oprávnění vykonávat činnost nebo o pozastavení činnosti a ani dodatečně oznamovat skončení důvodů pro vykonávání vedlejší samostatné výdělečné činnosti, pokud vznik nebo trvání těchto důvodů oznámily v průběhu kalendářního roku, za který přehled podávají.
Ukončení činnosti nepůjde hlásit zpětně za x let
V současnosti některé OSVČ oznamují skončení činnosti za dobu i několik roků zpětně, i když za takový rok podaly řádně přehled o příjmech a výdajích a zaplatily pojistné. Důvodem je zpravidla získat vrácení pojistného za dobu, kterou nepotřebují k získání potřebné doby důchodového pojištění pro nárok na důchod. Od roku 2025 ale bude platit, že OSVČ, která na přehledu uvedla, že vykonávala v daném kalendářním roce činnost, bude moct tento údaj opravit jen do konce kalendářního roku, v němž tento přehled podala.
I pravděpodobné pojistné se bude počítat do důchodu
Pokud OSVČ nesplní povinnost podat přehled o příjmech a výdajích, úřady jí stanoví pravděpodobnou výši pojistného. Nově bude platit, že v případě, kdy OSVČ tuto pravděpodobnou výši pojistného uhradí, zohlední se jí do doby důchodového pojištění, za kterou bylo pojistné uhrazeno, pro důchodové nároky.
OSVČ budou muset nově komunikovat elektronicky
Novela dále přináší i změny v oblasti podání OSVČ vůči ČSSZ. U ČSSZ bude nově platit obdobný postup jako u orgánů finanční správy, kde je již v současné době zavedena povinná elektronická komunikace se správcem daně, má-li osoba zřízenou datovou schránku (ze zákona). Od roku 2025 tak bude povinnost činit vybraná podání, má-li OSVČ zpřístupněnou datovou schránku ze zákona, pouze elektronicky i v oblasti sociálního a nemocenského pojištění OSVČ.
U nemocenského pojištění se bude jednat o přihlášku k dobrovolnému nemocenskému pojištění OSVČ a o podání žádosti o dávky nemocenského pojištění, tedy o peněžitou pomoc v mateřství, o dlouhodobé ošetřovné a o otcovskou. U sociálního pojištění bude nutné podat elektronicky oznámení o zahájení samostatné výdělečné činnosti, přihlášku k účasti na důchodovém pojištění a přehled o příjmech a výdajích za uplynulý kalendářní rok a o pojistném placeném OSVČ.
Zároveň nicméně bude platit úleva v případě technických problémů. Podání nebo jiný úkon může OSVČ učinit v listinné podobě zasláním nebo předáním příslušné ÚSSZ, pokud toto nebude schopna činit v elektronické podobě z prokazatelných objektivních technických důvodů (např. z důvodu výpadku elektřiny).