Dobrý den,
vyjádření bylo poskytnuto pro článek serveru Podnikatel.cz. Jedná se o tento článek: https://www.podnikatel.cz/clanky/ctyri-problematicke-situace-v-exekucnich-srazkach/
Dagmar Kučerová
Dobrý den, pokud tedy bude znít exekuční příkaz takto: "exekuce se provede přikázáním jiné peněžité pohledávky z titulu vratitelného přeplatku na dani z příjmu a z titulu vratky na daňovém bonusu za zúčtovací období 2017" měli jsme odeslat na tuto exekuci i vratku zálohy z ročního zúčtování (90,- Kč) ? Daňové zvýhodnění na děti zaměstnankyně neuplatňuje. Vratka zálohy byla zahrnuta do výpočtu čisté mzdy pro výpočet exekuční srážky pro "běžnou" exekuci, která je první v pořadí.
Děkuji za odpověď.
Dobrý večer, já jsem si podala sama daňové přiznání,daňový bonus jsem od zaměstnavatele na dítě nedostávala,proto mi měli vrátit přeplatek daní,daal jsem si to na složenku,ale bohužel jistý nejmenovaný exekutor mi poslal na finanční úřad dopis,že chce,aby mi finančnák nic nevyplácel a poslal daňový bonus jemu, bonus, který si myslím patří dítěti a ne exekutorovi.
Bohužel, dle judikátu vrchního soudu v Praze daňový bonus nepatří dítěti, ale jeho rodiči. Podle tohoto judikátu daňové zvýhodnění na dítě není dávka určená k výživě dítěte, ale je to položka, která umožňuje rodiči tohoto dítěte daňovou optimalizaci. Nárok na daňové zvýhodnění má daňový poplatník - rodič dítěte, nikoli samo dítě (to je jen právním důvodem pro daňové zvýhodnění). Proto je daňový bonus považován za "mimořádný příjem" rodiče. A pokud tento rodič má exekuci (či insolvenci/oddlužení), pak má smůlu a exekutor (či insolvenční správce) si ho pěkně zkasíruje.