vloni se ukázalo, že tady je dlouho nedořešený problém s úmrtím zaměstnance. Takový pracovní poměr totiž zaniká zpětně k datu úmrtí, zaměstnavatel se ale o tom zpravidla dozví až s nějakým zpožděním (ideálně pár dní, vloni i tři týdny), ale termíny pro sociálku na Oznámení o skončení zaměstnání začínají plynout právě datem zániku pracovního poměru. Ve firmě jsme za tohle vloni dostaly 3 pokuty od sociálky.
Ještě nejvíce paradoxní na celé situaci je to, že přesný datum úmrtí (nesdělí-li ho rodina, pojišťovna, policie, nemocnice atd.) je povinna zaměstnavateli sdělit sociálka z registru pojištěnců, bohužel až na žádost a s termímen, který je delší než 8 pracovních dnů, takže to je hlava 22, zaměstnavatel je povinen oznámit něco, co se nemá jak zákonně dozvědět.
Co ještě ten zaměstnavatele bude muset dělat. Administratvní zátěž stoupá ze všech stran a nedej Bože, když v malé firmě vypadne jedna jediná účetní, nebo mají externí účetní a personalistku. Než se ta informace dostane včas, termíny uběhnou. A že je někdy to ukončení pracovního poměru datumově opravdu sporné (nedoručitelná výpověď z prac. poměru, úmrtí zaměstnance atd.).