Píšete:
Povinnost podání daňového přiznání uvádí § 38g zákona o daních z příjmů. V případě porušení podmínek zaměstnanec dodaní jako příjem podle § 6 zákona o daních z příjmů dosud osvobozené příspěvky zaplacené zaměstnavatelem (osvobození zaměstnaneckého benefitu do limitu 50 000 Kč ročně), a to v předchozích 10 letech (včetně roku, kdy došlo k porušení podmínek). Tyto dosud osvobozené příjmy se stávají příjmem ze závislé činnosti (jejich výši zjistí zaměstnanec z potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele). Zdaní se i v případě, že jsou nižší než 20 000 Kč.
Takže ZAMĚSTNANEC si to má v daňovém přiznání přidanit k § 6 ? A to jako jak ? Příjmy ze závislé činnosti podléhají odvodům SP a ZP - kde si to tam vypočte ? A kolik procent ? Protože zdanitelný příjem podle § 6 znamená i odvod pojištění za zaměstnavatele - to je ošetřeno jak ? Z toho článku jsem to tedy nepochopila....
Dobrý den,
ano, je to tak. Pokud jde o příspěvky zaměstnavatele, které byly dosud od daně osvobozené, ale porušením podmínek nárok na toto osvobození ztrácí, přidaní si je sám zaměstnanec. Jde o příjmy ze závislé činnosti, které se zdaní pod § 6 zákona o daních z příjmů. Zaměstnanec si o tuto částku (je známa z potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele - uvedeno na samostatném řádku) sám zvýší v daňovém přiznání příjem ze závislé činnosti za dané zdaňovací období. Jde o zaměstnance, tudíž v daňovém přiznání se u příjmů ze závislé činnosti žádné sociální a zdravotní pojištění neřeší.
Takto se postupovalo již dříve u příspěvků zaměstnavatele při porušení podmínek životního pojištění. Z tohoto pohledu nejde o žádnou převratnou změnu v postupu od roku 2024. Jen se nyní týká všech produktů spoření na stáří a dlouhodobé péče (tj. nových smluv).
Hezký den přeje Dagmar Kučerová