Po vetování antidiskriminačního zákona prezidentem republiky Václavem Klausem, bylo jeho projednávání vyřazeno prozatím i z jednání Poslanecké sněmovny. Nejdříve by měl být projednáván až po prázdninách. Sdružení obrany spotřebitelů a nevládní organizace Iuridicum Remedium (IuRe) upozorňují pomocí společného projektu „Co je a není diskriminace“ spotřebitele na možnost podpory přijetí antidiskriminačního zákona.
Projekt obou organizací vznikl ve snaze zapojit veřejnost do řešení situace v oblasti antidiskriminační legislativy a podpořit tak její přijetí za právoplatné. V dnešní době je zřejmé, že se čím dál více spotřebitelů setkává s diskriminací v různých formách. Mezi nejčastější formy patří účtování dvojích cen, odmítání pouštět postižené osoby či osoby s kočárkem do různých zařízení, uplatňování rozdílných podmínek pro cizince a to vše bez jakéhokoli vysvětlení a podstatného odůvodnění, informuje Sdružení obrany spotřebitelů.
V nynější době se mohou oběti diskriminace obrátit v případě poškození na Českou obchodní inspekci, která může udělit při zjištění správního deliktu diskriminace podnikateli pokutu. Pokud již jde ale o právo na soudní ochranu, právní řád nyní neposkystuje spotřebitelům dostatečné prostředky ochrany, jejímž prostřednictvím by mohli dosáhnout kompenzace. Právě v tomto případě chybí antidiskriminační zákon. Evropská iniciativa demonstruje skutečnost, že problém diskriminace skutečně existuje, ač se nad ním Česká republika snaží zavírat oči. Naši zákonodárci i prezident republiky řeší ve svém každodenním životě pravděpodobně pro ně důležitější věci, ale pokud by se octli v ČR jako cizinci, s jinou barvou pleti či byli zdravotně postižení, tak by tento zákon jistě již přijali, neboť by se s diskriminací setkávali denně,
dodává Michaela Suchardová, právnička nevládní organizace IuRe.
Nyní mohou spotřebitelé stále oslovit konkrétního zákonodárce na webovém portálu SOS, zaslat mu svou praktickou zkušenost s diskriminací a podpořit přijetí antidiskriminačního zákona.