Kdo ten průzkum dělal? Bez ohledu na to jestli firma exportér, či nikoliv, je koruna, která stejně kopíruje a prakticky je pevně navázaná na Euro, dobrá hlavně pro vládnoucí garnituru, která si přes ČNB s korunou dělá co se jí zrovna hodí a firmy ať se v tom plácají jak chtějí. Problémy s účetnictvím jsou směšný argument, zvlášť v našem státě, každý rok máme nějaké změny, takže si musíme stejně dokupovat aktualizace účetních programů.
Pokud se na věc podíváme očima exportérů a importérů jde o nemalé náklady navíc při konverzích a výkyvech kurzu a ve finále vše zaplatí konečný /o těchto věcech neinformovaný/ spotřebitel ve zboží, případně, pokud pracuje ve společnosti exportní, která má vlivem výše uvedeného horší hospodářský výsledek, projeví se mu to zcela jistě na nižším tempu růstu mzdy.
Možná jste podnikatel (stranou ponechám otázku, zda úspěšný), ale rozhodně ne ekonom. Jednotná měna může fungovat jedině v ekonomicky homogenní zóně, což EU není, a zcela mylná je i představa, že zavedením jednotné měny se ekonomicky homogenizuje. Po světě máte hromadu odstrašujících příkladů, kdy přijetí či navázání na cizí měnu přivedlo danou zemi do problémů, ne-li přímo do krize. Jednotná měna není často ideální ani u jednoho státu - viz bývalá NDR. Španělsko, Itálie, Řecko - od přistoupení k euru ztrácejí dech, jak podle čísel, tak na první pohled - stačí zajet si tam a porovnat rozdíly, jaké mezi námi a nimi byly před 20 lety a jaké jsou dnes. Ty země chudnou rychleji, než my bohatneme. Ostatně není třeba ani chodit tak daleko - na Slovensku postupně stoupají všechny ceny, kvůli čemuž jim číselně roste rychleji HDP, ale reálně Slováci chudnou! Irsko zatím těží z toho, že je jakýmsi daňovým rájem, ale nebýt toho, už několikrát mohlo dopadnout jako Řecko - je jen otázkou času, kdy se tak stane.
Kroky ČNB taky zrovna neschvaluji, ale ECB postupuje ještě hůře! Zatímco ČNB prováděla "jenom" devizové intervence, ECB praktikuje kvantitativní uvolňování! To je problematické i u dolaru, který je rezervní měnou a obchodují se za něj prakticky všechny komodity. Ale ECB si s eurem hraje na něco, co není a nikdy nebude. Nehledě k tomu, že v eurozóně platí "quod licet Iovi, non licet bovi" - takže země jako Francie a Německo na nějakou fiskální odpovědnost kašlou, bez ohledu na to, co, kdy, kde podepsaly, zatímco ostatní ji musejí tvrdě dodržovat, nebo podvádět (jako Řecko a nejspíš i Itálie a kdo ví, kdo ještě).
Je pravda, že koruna do značné míry kopíruje kurs eura, ale uniká vám důležitý detail - nikdy ne úplně přesně. A ten relativní rozdíl právě funguje jako jakýsi tlumič.
Navíc zdaleka ne všichni exportují jen do EU. Ta čísla jsou dost zavádějící - objem exportu do EU je dán hlavně firmami jako Volkswagen, Siemens apod., které tu mají své dcery, jejichž produkce je exportem výhradně do EU (u nás se vyrobí za nízké ceny a prakticky za tyto ceny exportují do země matky, kde to jen přebalí do jiných krabic a pošlou na světový trh za tržní ceny).
Kurzovým rizikům se nevyhnete nikdy a patří to k podnikatelskému riziku - i ceny benzínu do toho de facto zapadají. Ale i tak existují nástroje a způsoby, jak se proti tomu pojistit - zvedněte zadek a zajděte si do své banky poradit se o tom - forwardy, futures, opce, hedging, apod. tu už nějaký pátek existují, jestli jste si toho neráčil dosud povšimnouti. Podnikatel, který kvůli tomu brečí a místo aby byl v dané věci kreativnější to hází na klienty, si bankrot snad i zaslouží.