Dobrý den, jsem z článku zmatená.
ZDP říká, že na ML musí být uveden za každý kalendářní měsíc
1. úhrn zúčtovaných mezd bez ohledu, zda jsou vypláceny v penězích nebo v naturáliích,
2. částky osvobozené od daně z úhrnu zúčtovaných mezd uvedeného v bodě 1,
Zákoník práce § 109 definuje co je mzda a § 119 co je naturální mzda. Ani v jednom z paragrafů není ani zmínka o tom, že benefity poskytované zaměstnancům jsou mzdou. Z čeho mám tedy usuzovat, že příspěvek zaměstnavatele na stravenky nebo stravování je mzdou a má být uveden na mzdovém listě?
A pokud tedy příspěvek zaměstnavatele na stravenky a stravování je mzdou a má být uveden na mzdovém listě, pak jsou mzdou s uvedením na mzdový list i další příjmy uvedené v § 6, odst.9 např. písm. a a písm. u?
Prosím o bližší vysvětlení s uvedením § jednotlivých zákonů. Děkuji
Dobrý den,
nemůžete vycházet z pojmu MZDA, který je definován v zákoníku práce pro účely zákona o daních z příjmů. Dle vašeho výkladu tohoto ustanovení by do mzdového listu nepatřil například plat ani odměna z dohody o provedení práce.
Zákon o daních z příjmů definuje pojem závislá práce v ustanovení § 6. Zaměstnanecké benefity patří pod § 6 odst. 1 písm. d) - příjmy plynoucí v souvislosti se současným, budoucím nebo dřívějším výkonem činnosti ... (Příjmy od daně osvobozené jsou dále definovány ustanovením § 9 zákona o daních z příjmů).
Dále bych upozornila na § 6 odst. 3 zákona o daních z příjmů, kde se píše, že příjmy podle odstavce 1 se rozumějí příjmy pravidelné nebo jednorázové bez ohledu na to, zda je na ně právní nárok či nikoli, zda je od zaměstnavatele dostává zaměstnanec nebo jiná osoba a zda jsou vypláceny nebo připisovány k dobru anebo spočívají v jiné formě plnění prováděné zaměstnavatelem za zaměstnance nebo v jeho prospěch. Příjmem zaměstnance se rozumí i plnění podle odstavce 9 písm. d) a e) poskytnuté zaměstnavatelem pro rodinného příslušníka zaměstnance. Příjmem se rozumí rovněž částka, o kterou je úhrada zaměstnance zaměstnavateli za poskytnuté plnění, kromě jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, bytu nebo rodinného domu, v němž měl zaměstnanec bydliště po dobu 2 let bezprostředně před jeho koupí, nižší, než je cena
a) určená podle zákona upravujícího oceňování majetku nebo cena, kterou účtuje jiným osobám,
b) stanovená podle odstavce 6 v případě poskytnutí motorového vozidla k používání pro služební i soukromé účely.
Do mzdového listu zajisté uvádíte příjem v podobě poskytnutí vozidla k služebním účelům, i když se z pohledu zákoníku práce nejedná o mzdu. Rovněž se zde uvádí příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění, který je navíc nutné uvádět do Potvrzení o zdanitelných příjmech. Obdobně má mzdový list obsahovat i ostatní příjmy (ostatně to v článku potvrzuje i GFŘ) od daně osvobozené dle ustanovení § 6 odst. 9 zákona o daních z příjmů.
S pozdravem Dagmar Kučerová
Dobrý den paní Kučerová, děkuji za vysvětlení a prosím o rekapitulaci na níže uvedeném příkladu:
1) § 6, odst. 9, písm. a - Zaměstnanec je vyslán na školení (např. periodické přezkoušení svářečů, kurz pro účetní a pod.) - zaměstnavatel je strojírenská firma a cenu kurzu uhradí přímo školiteli - cena kurzu tedy musí být uvedena na ML, výplatním lístku a příjem je započítán jako příjem druhého z manželů?
2) § 6, odst. 9, písm. b) - Zaměstnavatel zajišťuje dovoz obědů na pracoviště a zaměstnancům na stravování přispívá - rozdíl mezi cenou obědu a tím co zaplatí zaměstnanec bude uveden na ML, výplatním lístku a je to příjem druhého z manželů? Totéž platí i pro stravenky.
3) § 6, odst. 9, písm. u) - Zaměstnavatel zasílá mzdu na účet zaměstnance. Poplatek spojený s odesláním musí být uveden na ML, výplatním lístku a příjem je započítán jako příjem druhého z manželů?
Předem moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Dagmar Kučerová Vám odpověď zajistí již pouze v našich odborných poradnách. Prosím, položte dotaz do poradny pro mzdové účetnictví.
Hezký den,
Michael Hovorka
šéfredaktor