FINANCE.czFINANCE.cz

Připravované změny v peněžité pomoci v mateřství

7. 5. 2024
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Pro rok 2025 se připravují i významné změny v oblasti peněžité pomoci v mateřství. Dotknou se pojištěnek i jejich zaměstnavatelů.

Návrh novely zákona o nemocenském pojištění je na samém začátku legislativního procesu. Obsahuje řadu důležitých změn. Nemine ani oblast peněžité pomoci v mateřství. Zdaleka nejde jen o připravovanou elektronickou komunikaci.

Co se dozvíte v článku
  1. Elektronizace peněžité pomoci v mateřství
  2. Souběžné příjmy a nesplnění účasti 270 dnů
  3. Příklad souběžných příjmů a čerpání dvou dávek
  4. Nárok na PPM u doktorandů
  5. Konec zvýhodněného střídání se na PPM

Změny se dotknou prakticky všech nemocenských dávek, zaměstnanců v pracovním poměru i dohodářů, zahraničních zaměstnanců i osob samostatně výdělečně činných. Řada změn a nových povinností čeká i zaměstnavatele. Dokonce i školy v případě jejich uzavření z důvodu havárie či epidemie. Mezi tři nejdůležitější změny patří zavedení elektronizace všech dávek, rozšíření příjemců ošetřovného a změny v určování místní příslušnosti zaměstnavatelů u ČSSZ.

Dělič obsahu „zdarma“ (před tímto widgetem) a dostupného až po vyžadované akci (za tímto widgetem)

Již jsme psali:

Elektronizace peněžité pomoci v mateřství

Podobně jako eNeschopenky mají být od příštího roku všechny ostatní dávky v elektronické podobě. Ani žádosti o peněžitou pomoc v mateřství již nebudou pojištěnky uplatňovat předáváním příslušných předepsaných tiskopisů zaměstnavateli. Nárok na tuto dávku uplatní u zaměstnavatele sdělením identifikátoru předepsaného tiskopisu, který pojištěnka obdrží od svého lékaře nebo prostřednictvím ČSSZ a dále sdělením dne nástupu na PPM. Protože o datu nástupu nerozhoduje lékař, ale pojištěnka si toto datum stanoví sama v rozmezí 8–6 týdnů před očekávaným dnem porodu.

Novela pamatuje i na určité výjimky. V případech stanovených v § 32 odst. 1 písm. b) až e) zákona o nemocenském pojištění musí pojištěnec, kromě údajů výše uvedených, doložit i některé potřebné skutečnosti. Například rozhodnutí příslušného orgánu o svěření dítěte do péče. Zde bude rozhodnutí předávat zaměstnavateli a ten alespoň prostou kopii rozhodnutí zašle příslušné ÚSSZ.

Považujete elektronizaci ostatních nemocenských dávek za přínosnou?

  • Samozřejmě. Fungují eNeschopenky, tak proč ne ostatní dávky.
    79 %
  • Ne. Měly by zůstat v klasické papírové podobě.
    21 %

Souběžné příjmy a nesplnění účasti 270 dnů

V návrhu je změna, která má lépe zohlednit příjmy pojištěnky před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Těhotná zaměstnankyně často vykonává ne jedno, ale více souběžných zaměstnání. Přitom v jednom zaměstnání splní pro nárok na dávku požadovanou účast na pojištění (270 kalendářních dnů v posledních 2 letech), ve druhém zaměstnání nikoli. Tato situace se má upravit tak, že bude souběžně poskytována peněžitá pomoc v mateřství a nemocenské z druhého zaměstnání, avšak do maximální možné výše dávky PPM.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Aby ošetřující lékař mohl rozhodnout o vzniku dočasné pracovní neschopnosti v zaměstnání, ze kterého pojištěnce nevznikl nárok na PPM, bude pojištěnka dokládat potvrzení orgánu nemocenského pojištění. Dočasná pracovní neschopnost v tomto případě bude trvat do konce 6 týdne po porodu.

Příklad souběžných příjmů a čerpání dvou dávek

Důvodová zpráva k novele zákona uvádí i praktický příklad s vysvětlením postupu při souběhu dvou dávek. Těhotná pojištěnka pracuje jako učitelka a přivydělává si v dalším zaměstnání jako servírka. Z práce učitelky jí vznikne nárok na PPM, z práce servírky nikoliv. Pojištěnka si požádá o PPM. Územní správa sociálního zabezpečení rozhodne o žádosti PPM a následně pojištěnce vystaví potvrzení, že ze zaměstnání servírky jí nevznikl nárok na PPM. S tímto potvrzením se pojištěnka dostaví k ošetřujícímu lékaři a ten jí na práci servírky vystaví dočasnou pracovní neschopnost (i zpětně, nejdříve od počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu). Pojištěnka nastoupí na PPM 8 týdnů před očekávaným dnem porodu. První 2 týdny pobírá jen PPM, od 6. týdne bude pobírat zároveň PPM z práce učitelky a nemocenské z práce servírky. Nemocenské bude pobírat nejdéle do konce 6. týdnu po porodu.

Nárok na PPM u doktorandů

Obecně je třeba splnit podmínku účasti na pojištění aspoň 270 dnů v posledních 2 letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Výjimku mají studenti. Doba studia jim sice nezakládá účast na pojištění, ale doba denního studia úspěšně ukončeného klade na roveň době účasti na nemocenském pojištění. Nově se navrhuje, aby tuto výjimku mohli využít i doktorandi, kteří úspěšně dokončí denní doktorské studium. Nárok tak budou mít i doktorandky, které nastoupí PPM za účinnosti navrhované úpravy, bez ohledu na to, zda úspěšně dokončí denní doktorské studium před účinností zákona, nebo poté.

fin 25 - early cena

Konec zvýhodněného střídání se na PPM

Aktuálně může být v některých případech peněžitá pomoc v mateřství delší, pokud se rodiče v péči o dítě vystřídají. Kupříkladu v situaci, kdy matka nastoupí na mateřskou později než 6 týdnů před očekávaným dnem porodu. Za nástup na PPM se pak považuje začátek 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Podpůrčí doba trvá 28 týdnů od nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, ale výplata této dávky náleží díky pozdnímu nástupu za kratší dobu. Jestliže se následně otec dítěte s matkou vystřídá, do podpůrčí doby se mu za dobu před porodem započte doba výplaty peněžité pomoci v mateřství, a nikoliv jako matce dítěte doba od nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, tj. doba od začátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu.

Například při nástupu na PPM o 21 dnů později bude v období 28 týdnů od nástupu na peněžitou pomoc v mateřství vyplácena peněžitá pomoc v mateřství po dobu 25 týdnů a nikoli po dobu 28 týdnů. Při vystřídání se v péči po šesti týdnech od porodu by na toto dítě byla vyplácena peněžitá pomoc v mateřství po dobu 28 týdnů. Tuto nerovnost a neodůvodněné zvýhodnění při střídání se v péči se novelou navrhuje napravit. Podle navržených pravidel se nebude tolerovat pozdní nástup na peněžitou pomoc v mateřství ani v případě střídání se v péči.

Novela obsahuje i přechodná ustanovení pro výše popsanou situaci. Podmínky pro vznik nároku na PPM se v tomto případě budou zkoumat ke dni nástupu otce na PPM. Podstatné je, aby k nástupu na PPM otce došlo za účinnosti tohoto zákona. Zápočet podpůrčí doby se pak bude hodnotit zpětně, přičemž nezáleží na tom, zda např. k samotnému porodu došlo před účinností zákona.

Byl pro vás článek přínosný?

-1

Autor článku

Dagmar je redaktorkou Podnikatel.cz a ve svých článcích se zaměřuje na oblast mzdového účetnictví a personalistiky. Mzdové účetní pravidelně školí a poskytuje rady v odborné poradně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).