Všechny předpisy se pořád jen komplikují, stačí porovnat starý a nový občanský zákoník, daňové normy z počátku 90. let a nyní, starý a nový zákoník práce atd. Trochu podnikám a pomohl by mi tu a tam zaměstnanec, ale kvůli té byrokracii bych do toho nikdy nešel. Moc povinností, které se zaměstnanci má jak velká firma tak i malý OSVČ, je velmi stresující, navíc dnešní bída s lidmi, kteří skutečně pracují. A to nezmiňují záplavu hlášení o zaměstnancích pro sociálku a zdravotku, v jejichž kódech a povinnostech je také náročné se vyznat - to už by člověk neměl čas vubec podnikat nebo si musí na tu byrokracii platit člověka, který je pro něj čistě ztrátový, hrůza a děs...
Tož, kdybyste se nechovali k zaměstnancům jako v devatenáctém století, nebyl by politický tlak na zvyšování jejich ochrany. Vy jste si mysleli, že zaměstnanci jsou obnovitelný zdroj - akorát jste zapomněli, že jich je víc a že narozdíl od toho devatenáctého století mají volební právo. :P
Čímž nechci proboha říct, že navyšování byrokracie je něčemu ku prospěchu. To ani náhodou. Jenom říkám, že kdybyste se k lidem chovali slušně sami od sebe, neměli by tak silnou motivaci volit někoho, kdo vám šlápne na krk...
to mě celkem mrzí, že lidi volí někoho, jen aby šlápl na krk zaměstnavatelům. Je potřeba šlapat těm lepším na krk, přece se nemůžou mít lépe jak my, určitě nás okrádají! Neprošli jsme si už touto dobou? Poučení z ní nemáme?
Nedávno jsem si četl článek o měření fyzické zátěži zaměstnanců na poště. V diskuzi pod článkem poštu hanili za vyhazování peněz, vymýšlení blbin atd. Tak jsem se tak zamyslel, že vlastně zaměstnanci nemají ani potuchy, co vše zaměstnavatel musí splňovat a že to měření je vlastně další z povinností zaměstnavatele.
PS: Možný by stálo za úvahu sepsat veškeré povinnosti zaměstnavatele při přijetí byť jednoho zaměstnance a seznámit s tím hlavně veřejnost potažmo i zaměstnavatele a zákonodárce. Věřím, že nikdo z nich neví, jak dlouhý seznam by to byl :-/
K čemu jsou všechny připravované změny zákoníku práce, když si je každý vyloží po svém. Nakonec zjistíte, že jiná instutuce vydá směrnici, která se rozchází se zákoníkem práce.
V mém případě vím o čem píšu. Od 4.1. 2010 mám ve svém zaměstnání smlouvu na dobu určitou. Je to normální????
Asi to chce dojít na vedení a sepsat smlouvu na dobu neurčitou. Nedávno mi skončila zkušební doba. Asi týden před jejím koncem jsem podepisoval smlouvu na dalších devět měsíců.Po jejím skončení - po roce od nástupu do nového zaměstnání budu mít smlouvu na dobu neurčitou. Píši to jako laik.
Ano je to normalni. Zamestnavatel muze dat smlouvu na dobu urcitou v max. delce 3 roky a to max. 3x po sobe.. pak nasleduje smlouva automaticky na dobu neurcitou. Pokud zamesnavatel da prvni smlouvu na rok, pak na dva a treti treba na dva, tak tim vycerpal moznosti. Pokud da smlouvu podepsat byť jen o jeden den k podpisu pozdeji a vy uz jste nastoupili do prace, tak se vam smlouva na dobu urcitou meni automaticky na dobu neurcitou a tim novou smlouvu podpisovat nemusite..
No ano - já mám občas problém se správným pojmenováním věci - je to tak. : )
Já si jen pamatuju, že s tím byl zpočátku problém a pak se to vyřešilo - ale co bylo uznáno jako hlavní důvod, to už mi tak nějak vypadlo, protože nejdřív nikoho nezajímalo, že se jedná o sezónní práci, pak to najednou šlo.
ZP v § 305 výslovně zakazuje zaměstnavatelům, aby vnitřní předpis ukládal zaměstnanci povinnosti nebo zkracoval jeho práva stanovená tímto zákonem. Pokud by se zaměstnavatel odchýlil od tohoto zákazu, nepřihlíží se k tomu. Jednalo by se o právní jednání zdánlivé, nicotné, jako by se „nic nestalo“. Když by např. zaměstnavatel chybně uvedl ve vnitřním předpise povinnost zaměstnance, aby nastupoval do zaměstnání v určenou dobu a zaměstnanec by to nedodržel, nemůže zaměstnavatel z takového jednání vyvozovat právní důsledky. Je to jednání, k němuž se nepřihlíží.
Jenže pracovní doba (místo atd.) se sjednává v pracovní smlouvě (samozřejmě zejména dle pořeb zaměstnavatele), takže ve výsledku její porušení zaměstnanec stejně tzv, odnese!
UVEDENÝ OBSAH §305 JE PRAVDIVÝ, ALE BYL ZVOLEN NAPROSTO NEVHODNÝ PŘÍKLAD, KTERÝ JE ZP ŘEŠEN V JINÉ ČÁSTI - RESP. PODLE NÍ JINÝMI DOKUMENTY ZAMĚSTNAVATELE, TAKŽE ZA PORUŠENÍ UVEDENÉHO "NAŘÍZENÍ" JE ZAMĚSTNANEC STEJNĚ POTERSTATELNÝ!
Jsem jen zvědavý, jak to bude s pracovními cestami. Doteď to funguje tak, že cesta strávená na cestě se nepočítá jako přesčas. Konkrétně se mi několikrát stalo, že jsem po půlnoci sednul do auta, jel na služební cestu, na cestě jsem strávil 10 hodin, poté začal pracovat, skončili jsme v 18 hodin a následovala cesta zpět, abychom byli co nejdříve doma u rodiny a zaměstnavatel zároveň ušetřil za hotel. Návrat zhruba v 5 ráno. Z pohledu stravného je to jasné - jeden celý den + 5 h další den. To se lehce spočítá. Z pohledu odpracované doby to není tak, že bych měl odpracováno 29 hodin mínus neplacené půlhodinové přestávky, ale pouze 8 hodin! V den návratu bych měl správně jít opět do práce, nebo si vzít dovolenou, abych se mohl po 29 hodinové šichtě aspoň vyspat. Tohle je silně nedomyšlené. Sice existují paragrafy, které říkají, jak dlouhé pauzy mezi směnami smí být, ale když se taková cesta počítá jako 8 hodinová směna, tak o jaké pauze mluvíme? Tu pauzu jsem strávil v autě. Zákon to bere tak, že cesta v autě v čase mého volna je můj čas na odpočinek. Suma sumárum podle zákona se po takové pracovní cestě stihnu vykoupat převléknout a sotva stihnu dojít do práce včas, abych nezameškal další směnu. Pokud by to zaměstnavatel hnal do extrému, zaměstnanec by se podle zákoníku práce ani neměl právo za celý týden vyspat a jen by čas trávil v práci a bylo by to v pořádku. A stále by neměl odpracovaný dostatečný hodinový fond, i když při plnění pracovních úkolů stráví 40 hodin týdně na cestě a 16 hodin prací, to vše při hodinovém fondu 37,5 h/týden. Pro zaměstnavatele je tento systém v pořádku, ale chudáci zaměstnanci. Jednou se mi stalo u bývalého zaměstnavatele, že jsem ve 4 ráno odjel soukromým autem na služební cestu, alej 1660 km a vrátil se kolem půlnoci. Stravné bylo 0 Kč, druhý den v7 ráno jsem musel být v práci. Proplatil mi pouze naftu a dálniční známky. A přesčasové hodiny, ty za cestu v autě? Cha, cha, cha.. Jel jsi na výlet na Slovensko, co bys ještě chtěl, buď rád, že jsme ti zaplatili naftu a dálniční známky.
Tak to je bohužel o lidech - pokud je zaměstnavatel slušný a myslící člověk, tak mu ta situace je jasná.
Pokud je to dobytek, který hledí jen na peníze, tak prostě máte smůlu.
Nevím - mám pocit, že tam snad je nějaký nárok na odpočinek v případě, který popisujete - ale to mám jen z doslechu.
Já jako živnostník si čas strávený za volantem musím vměstnat nějak do materiálu, protože zákazníci sice chápou, že ten materiál musí někdo přivézt a že nafta se musí zaplatit, ale jaksi jim nedochází, že to auto taky někdo řídí a za tím volantem stráví nějaký čas...
Jinak moji zaměstnanci běžně odpracují méně než by měli - ale to neřeším, protože při naší práci to ani moc jinak fungovat nemůže.
Doba cesty v aute na sluzebni ceste je prekazka na strane zamestnavatele. Neni to Vas volny cas nebo dokonce odpocinek. Vas jako zamestnance v podstate nezajima, ze se Vas zamestnavatel rozhodl delat neco 1660km daleko, jakmile zapocnete sluzebni cestu autobusem, vlakem, jste v praci, ale z duvodu prekazek na strane zamestnavatele nevykonavate svou obvyklou cinnost. Plat Vam normalne bezi. Pokud jedete autem, vykonavate svou "obvyklou" cinnost, tudiz nemate ani prekazky na strane zamestnavatele, takze po 4 hodinach mate narok na odpocinek, atd... Plat Vam normalne bezi. Pokud Vam zamestnavatel urci, ze musite vyrazit po pulnoci a vratit se zpatky pristi noc, musi dodrzet x predpisu (maximalni delka prace, pracovni prestavky, odpocinek,...) a rozhodne nemuze pak po Vas chtit aby jste po 29hodinach nastoupili na 8 hodin do prace. Z meho pohledu zamestnavatel i Vy jste porusili nekolik predpisu. Doporucuji si nenechat chcat na hlavu, zamestnavatele obcas nevi, obcas vi ale chteji vyuzit neznalost zamestnancu. P.S. cestuji 99% sveho casu.
Díky za vysvětlení - tohle řeším pořád. Moji zaměstnanci neřídí - řídím jen já, zaměstnanců se týká jen to, že jim běží doba, kterou stráví v autě, než se dopravíme na místo výkonu práce. To jím proplácím, Problém mám jen s tím, že zákazník nechce platit mně, jako řidiči...což je absurdní.
Tak takové"srábky"neznám......naopak znám vyčůránky,kteří nechají čekat klienty s opravami(aby to prý měli levnější)až se v místě bydliště vyskytne víc zájemců a cesťák bude jen jeden........pak přijedou a cesťák samozřejmě naúčtují každému......a za takovou cenu,že by vypravené taxi bylo levnější!!
Dobrý den všem.
Téma služební cesty a vše kolem, jsme zrovna včera ve firmě řešil. Máme obdobné problémy. Včera jsem to našel v zákoníku práce § 210 a šel to řešit na vedení za účasti vedoucí z naší mzdové. Služební cesta se nám počítá od 7h do 1530h. Naše směrnice.
Máme dva výrobní závody u nás v Jilemnici a druhý ve Slavkově u Brna. Většinou ráno vyjíždíme před 6h a tam jsem i s povinnou přestávkou na oddech za 4h.Tam odvedeme práci, naposledy 3,5h, bývá to samozřejmě i o hodně déle a jedeme domů. Cesta domů nám trvala přes 5,5h. Šílený provoz, práce na silnici atd. Návrat před 19h.
Druhý den se psali podklady pro výplaty, hodiny, služební cesty atd. A samozřejmě nám započítali 8h a zbytek normálně škrtli. Chtěl jsem si to aspoň vybrat a nemám co. Řekl jsem jim, že příště nikam nejedu a nenechám ze sebe dělat pitomce. Máme tam sice dodatek, že když nám hodiny navíc schválí nadřízený, tak se hodiny započítají. Ale, nadřízený mi hodiny schválil a stejně zmizely. Chce to nastavit, nová a jasná pravidla služebních cest u nás ve firmě.(zdravý rozum a zákoník práce) S ředitelkou jsme to probrali a snad dopadne změna. Neozvat se jako ostatní, jede to takto v klidu dál. Díky
Dobrý den, stejnou věc jsem řešili u nás ve firmně a myslím, že se týká spousty dalších lidí. Je to přesně jak popisujete.
Můžete parkticky strávit celý den v práci a dostanete zaplacených 7,5 h, ale k tomu vám přísluší diety za uplynulý čas tzn maximálně 232 kč pro dobu cestování delší než 18h. Tzn odečtu li od těch 7,5h ze dne na cestě tak je to za přesčas 232/(24-7,5) = 14 kč /h. To je krásná mzda :-). Ten zákon psali moc chytří lidé!
K čemu ZP,když jsou místa,kde se vůbec nedodržuje,shora ale i sdola si dělají co chtějí,ve finále je zaměstnanec jen poslušná loutka k získání zisků těch nahoře...Na vše existují tabulky,normy a vše je v pořádku,když JÁ dělám za 3 a kolega si stihne v pracovní době ještě odbíhat a bere stejné peníze i přes apel k vedoucímu.Banánistán,no...:-(