Příští rok začne platit kontrolní hlášení. Víte, jak konkrétně bude vypadat?

28. 8. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek. Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek.
Už žádné daňové podvody. Finanční správa se těší na počátek roku 2016, kdy bude povinné tzv. kontrolní hlášení. Jak bude vypadat a fungovat?

Plátcům DPH vznikne od 1. ledna 2016 povinnost podávat tzv. kontrolní hlášení. V překladu se bude jednat o další daňový formulář, který bude z velké části vycházet ze současné evidence pro účely DPH.

Podvody odhalí Finační správa prakticky ihned

Kontrolní hlášení se bude podávat pouze elektronicky. Údaje se budou uvádět ve formátu a struktuře, která umožní správci daně dálkový přístup. Cílem zavedení kontrolního hlášení je předcházení daňovým podvodům. Informace totiž bude získávat Finanční správa v reálném čase. Nebudeme už chodit s křížkem po funuse. Zasáhneme dřív, než se články podvodného řetězce stihnou spojit a čerpat nadměrné odpočty ze státní kasy, řekl Martin Janeček, generální ředitel Generálního finančního ředitelství.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Ten zároveň připomíná, že data budou maximálně ochráněna a bude k ním mít přístup jen omezený počet pracovníků. Vyhodnocení došlých dat bude prováděno centralizovaně za dodržení velmi přísných bezpečnostních opatření (stavebně oddělené prostory, omezený přístup pouze pro osoby s bezpečnostní prověrkou apod.). Pracovníci místně příslušných správců daně budou mít z kontrolních hlášení standardně k dispozici jen velmi omezené informace.

Jak to bude fungovat

Data, která budou vykázána v kontrolním hlášení u dodavatele, se totiž automaticky spárují s daty, které v kontrolním hlášení nahlásí odběratele. Kontrolní hlášení však nebude obsahovat souhrn fakturačních údajů, aby z nich bylo možné rozpoznat obchodní strategii nebo obchodní tajemství plátců (například marži nebo předmět obchodu). Z kontrolních hlášení bude možné zjistit pouze mezi kým a kdy proběhl obchod a celková cena fakturovaného plnění. Konkretizace předmětu plnění se uvádí jen u režimu přenesení daňové povinnosti, kde se ovšem vykazuje stejným (neurčitým) způsobem již nyní, přibližuje systém kontrolního hlášení mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.

skoleni_8_1

Kromě omezení daňových podvodů si Finanční správa od zavedení kontrolního hlášení slibuje také přínos do státní kasy zpočátku ve výši 10 miliard korun ročně. V dalších letech by se podle odhadů mohla tato částka zvýšit.

Kontrolní hlášení bude povinné od ledna 2016, respektive v 1. čtvrtletí 2016. První kontrolní hlášení tedy budou podávána do 25. února příštího roku, respektive do 25.4. 2016. A jak bude vypadat kontrolní hlášení a jaké informace bude obsahovat? Stáhněte si informativní formulář a také předběžné pokyny k jeho vyplnění. Další informace jsou k dispozici na stránkách Finanční správy.

Autor článku

Michael je šéfredaktorem Podnikatel.cz a jeho doménou jsou rozhovory. Zajímá se o marketing, e-commerce a nové technologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).