Před dvěma lety byla schválena novela, která srovnala pravidla pro všechny poskytovatele krátkodobého ubytování a také zajistila odpovídající příjmy pro obce a města. Před měsícem pak soud potvrdil, že příjmy z Airbnb jsou příjmy z podnikání. A jak se zdá z vyjádření politických stran, Airbnb a spol. se dostanou na paškál i po volbách.
Co se dozvíte v článku
Novela měla zrovnoprávnit poplatky
Před dvěma lety byla schválena novela, která měla přinést rovná pravidla pro všechny poskytovatele krátkodobého ubytování a také zajistit odpovídající příjmy pro obce a města. Novela nahradila dřívější poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt z ubytovací kapacity jedním poplatkem z pobytu. Podléhá mu každý krátkodobý pobyt do 60 dnů bez ohledu na místo a účel pobytu.
Díky novele se tak poplatek vztahuje na poskytnutí placeného ubytování bez ohledu na to, zda je místo ubytování kolaudováno jako ubytovací zařízení či nikoliv. Sloučením těchto poplatků do jednoho došlo k nastavení stejných podmínek i pro obce. Poplatek může vybírat jakákoliv obec, a to bez ohledu na to, zda se jedná o lázeňské místo nebo o místo soustředěného turistického ruchu. Výši poplatku si může určit každá obec podle svých potřeb a podmínek. Jeho nejvyšší hodnota byla pro rok 2020 ve výši 21 korun za den. Od letošního roku činí až 50 Kč za den.
Psali jsme: Trh s ubytováním se srovná. Stejná pravidla budou platit i pro Airbnb
Příjmy z Airbnb jsou příjmy z podnikání
Provozovatelka krátkodobého pronájmu skrze Airbnb neuspěla před měsícem u pražského soudu ohledně sporu s finanční správou, jak má správně danit příjmy. Finanční úřad provozovatelce krátkodobého pronájmu prostřednictvím Airbnb doměřil daň z příjmů za rok 2017, jelikož podle něj chybně zdanila příjmy podle § 9 zákona o daních z příjmů (příjmy z pronájmu) a nikoli jako příjmy podle § 7 (příjmy ze samostatné činnosti, konkrétně z podnikání). Provozovatelka se bránila tím, že se v jejím případě o příjmy dle § 7 zákona o daních z příjmu nejedná, neboť nájem byl poskytnut bez doplňkových služeb, ale soud její argumentaci neuznal a potvrdil, že šlo o příjmy z podnikání.
Že jsou příjmy z krátkodobých pronájmů skrze Airbnb v drtivé většině příjmy z podnikání, tvrdí finanční správa dlouhodobě. Svůj názor na problematiku zformulovala před čtyřmi lety v materiálu Informace k daňovému posouzení povinností poskytovatelů ubytovacích služeb (Airbnb a další), který zveřejnila na svých webových stránkách. Materiál finanční správy velice podrobně popisuje všechny povinnosti poskytovatele ubytovacích služeb.
Psali jsme: Žádný pronájem, příjmy z Airbnb se daní jako příjmy z podnikání, řekl soud
Co se změní po volbách
Jak navíc ukazují odpovědi politických stran pro Asociaci hotelů a restaurací ČR (AHR ČR), které asociace zveřejnila na svém webu, Airbnb nebude mít na růžích ustláno ani po volbách. Do textu jsme zahrnuli strany a koalice, které se alespoň jednou v posledních průzkumech 4 agentur (CVVM, Kantar CZ, Median, STEM) dostaly nad 5 %. Celkově jde o 7 subjektů (řazeno abecedně): ANO, ČSSD, KSČM, Piráti a STAN, Přísaha, SPD, Spolu.
Tip: Procházíme volební programy a zjišťujeme, kdo slibuje podnikatelům nejlepší výhody. Čtěte volební speciál
ANO
ANO odpovědělo skrze ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). To v obecné rovině vítá nástup nových technologií včetně digitálních platforem, jež umožňují nalézání nových forem komunikace mezi podnikateli a jejich zákazníky ke vzájemné spokojenosti všech zainteresovaných. Na druhou stranu však trvá na dodržování rovnosti podmínek pro všechny podnikatele.
MMR dlouhodobě zastává názor, že k regulaci sdíleného ubytování by mělo docházet především na municipální úrovni, neboť jsou to právě obce, které nejlépe vědí, jak na svém území udržet únosnou míru turismu, která vyvažuje zisky a negativní externality tohoto odvětví.
V loňském roce byla přijata novela zákona o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu, která dává živnostenským úřadům pravomoc požadovat po provozovatelích internetových platforem informace o osobách, které na nich vykonávají svoji podnikatelskou činnost. Byli jsme obeznámeni s tím, že platformy (Airbnb a další) údaje o poskytovatelích služeb na základě zaslaných výzev doposud neposkytly. Živnostenské úřady proto musí uplatnit příslušná sankční opatření (což se podle našich informací děje),
doplnilo MMR.
Na MMR byla zřízena pracovní skupina k řešení právní regulace sdíleného ubytování. Další jednání je plánováno po volbách.
ČSSD
ČSSD chce zákonem regulovat služby typu Airbnb a stanovit jasná daňová pravidla pro krátkodobé turistické pronájmy tak, aby majitelé byli motivovaní k dlouhodobým pronájmům.
KSČM
Podle KSČM byla sdílená ekonomika před pandemií nedostatečně regulována. Zmocnění obcí regulovat tyto platformy je jedním krokem. Důležité je sdílení dat o klientech a samozřejmě daňová regulace,
doplnili AHR ČR komunisté.
PirSTAN
Piráti připomněli, že po jejich tříletém úsilí se v dubnu 2020 podařilo prosadit zákon o sdíleném ubytování. Stát si tak posvítí na pronajímatele bytů přes Airbnb či Booking.com, kteří tak činí ve velkém nelegálně, tedy bez nahlášení, vedení knihy hostů a placení turistických poplatků obci. Dlouhodobě pak Piráti a Starostové chtějí srovnat podmínky soustavného krátkodobého pronájmu turistům a klasického poskytování ubytování. STAN, podobně jako KSČM, chce, aby obce měly možnost regulovat komerční ubytování na svém katastru.
Přísaha
Robert Šlachta, předseda Přísahy, AHR ČR pouze napsal, že přivítali výše uvedené rozhodnutí soudu, které potvrdilo, že pronájem skrze Airbnb a spol. je živností.
SPD
Podle SPD je potřeba nastavit legislativní a daňové podmínky všech typů ubytovatelů tak, aby nebyly vzájemně diskriminační.
Spolu
Spolu AHR ČR odpovědělo, že jedinou správnou cestou je narovnání podnikatelského prostředí. Pokud někdo soustavně vydělává na krátkodobém pronájmu, není podle Spolu možné, aby se vyhýbal placení daní a poplatků a plnění dalších povinností, kterými jsou vázáni velcí podnikatelé v těchto službách.