Elektronická evidence tržeb se bude navíc týkat i čipů. Rozhodné pro evidování tržby bude, pokud zákazník e-peněženku či čip nabíjí nebo čerpá.
V obou těchto případech bude muset podnikatel tržbu evidovat, a to zvlášť. Podnikatel tak bude povinen evidovat nejen nabití elektronické peněženky, čipové karty, ale také čerpání kreditu. Skutečnost, zda se jedná o nabití nebo čerpání je zároveň uváděna v datové zprávě zasílané správci daně, který tuto informaci zohlední v rámci analýz.
Zanikne e-peněženka u českých e-shopů?
Záměrem podle Finanční správy je, aby evidenci tržeb podléhaly obě tyto transakce. Vzhledem k tomu, že příjem ve smyslu zákona o daních z příjmů může dle povahy transakce nastat jak v případě nabíjení daného kreditu, tak i v případě jeho čerpání, je explicitně stanoveno, že za evidovanou tržbu se považují obě tyto situace,
píše se v metodice k EET.
Pokud však zákazník svoji e-peněženku nabíjí a zároveň už i částečně čerpá, dochází k duplicitnímu zaevidování téhož příjmu. Proto bude muset podnikatel v datové zprávě uvést, že se jedná o částku plateb určenou k následnému čerpání nebo zúčtování, nebo že se jedná o částku plateb, které jsou následným čerpáním nebo zúčtováním platby.
Pokud si zákazník nabije elektronickou peněženku či čip na konkrétní druh zboží či služby, pak se v tomto případě o platbu určenou k následnému čerpání nejedná. Obdobně není uplatnění takového instrumentu následným čerpáním.
Alza.cz s metodikou počítá, evidovat 2× kredity bude
E-peněženku ve formě kreditů nabízí svým zákazníkům také největší český e-shop Alza.cz. Ten je však na tento specifický případ již připraven: Víme o tom. Budeme připraveni,
řekl serveru Šárka Jakoubková, mluvčí Alza.cz.