A nejen to. Co třeba zaměstnanci elektráren a rozvodné soustavy? Ti nemají právo trávit svátky s rodinou? Já bych jim taky dal volno. Hezky 24. prosince v poledne vypnout proud a zapnout ho až 27. ráno. Však lidi by to vydrželi, naši předci neměli elektřinu vůbec a jak hezky si žili. Aspoň by lidi nekoukali o svátcích na ohlupující televizi, ale opět by pozvedli upadající Vánoční zvyky, to je taky potřeba!
Za rodinné svátky se, i když je tu většina nevěřících, považují Vánoce a Velikonoce a o těch většina obchodů zavírá už teď (Velikonocemi si nejsem jist, tam to asi není tak výrazné).
Ostatní svátky většina lidí bere prostě jen jako další volný den, který není jinak výjimečný, kdo chodí do průvodů nebo klást věnce? Takže ten výběr svátků je skutečně dost pochybný.
Každopádně se dá čekat, že velké prodejny udělají nějaké přehrazení a v dané dny budou otevírat pouze část < 200m2.
A postiženi budou zaměstnanci, kteří nebudou moci jít na víkendovou směnu s příplatkem či ti, kteří pro omezení provozu přestanou být potřeba.
S příplatkem? To zrušili před několika lety Drábek s Kalouskem.
Takže dnes může být nějaký příplatek dohodnut v některých firmách, ale ony jsou dnes v krámech s pracovní dobou sobota, neděle o 20:00 nastaveny mzdy tak, aby se bez té práce o nedělích a nocích nešlo vůbec přežít.
Takže výsledkem by sice bylo méně příplatků, ale celková měsíční mzda by se nesnížila.
Mnoho zaměstnanců se nemá jak bránit a příplatek nedostanou ani si ho nevymůžou. Potom se jim nechce. Přitom je to tak snadné. Vyplatit za každý odpracovaný svátek 10% průměrné české mzdy. Lidi by se hlásily sami že půjdou dělat. Otvírací dobu by nikdo neřešil protože by si jí ti nadnárodní paraziti o svátkách zrušily sami.
Chceš mít zaměstnance o víkendu a svátcích? Máš na to? Tak zaplať. Nebo přestaň zaměsnávat lidi a dělej si to sám třeba s českým nenažraným, zavistivým, devótním a stupidním menežmentem.
Slovo bohulibý, tak jak jej chápeme v našem středoevropském prostoru, v sobě nese bezesporu křesťanské hodnoty (a to i v kontextu, ve kterém ho používá autor článku pan Morávek.
Stěží bychom za bohulibou považovali obřízku nebo tresty podle práva šária, která jsou "bohulibé" jinde.
Co je pro nás bohulibé, tj. dobré, víme nikoli automaticky, ale na základě křesťanské výchovy, jejíž principy se u nás předávají z generace na generaci již 1.000 let. K těmto hlavním principům patří i právo na odpočinek, který umožní člověku načerpat nových sil do života a především se zamyslet nad tím, odkud jde a kam. Odpočinek má zásadní vliv na kvalitu života člověka i celé společnosti (včetně její ekonomické prosperity).
Stejně tak slovo rodina v sobě nese jisté zásady - jakože rodina je o svátcích pohromadě a COSI pěkného ji spojuje. Problém nastává ve chvíli, kdy se snažíme definovat toto COSI. Tímto COSI rozhodně není ani stromeček, ani pomlázka, ale zdroj skutečného štěstí a pokoje. Každý člověk má však poněkud jinou představu o tom, co ho těší a naplňuje. Pak ovšem máme jen tři možnosti: (1) Buď si COSI budeme každý definovat sám podle svých pocitů a brzy budeme snadným soustem jiných kultur, kteří dokáží fungovat více jako team, nebo (2) převezmeme víru těchto jiných kultur nebo si (3) uchováme víru našich předků, že Bůh je ... XY (pro odpověď zadejte prosím do googlu slovo "katechismus".
Mám rád a pravidelně čtu odborné články p. Morávka. V případě tohoto článku bych si jemu i dalším kritikům nové legislativní úpravy dovolil s upřímným srdcem doporučit, aby si do googlu zadal heslo "Velký Pátek" nebo třeba zašli na muzikál, jehož je tento den ústředním okamžikem.
Ať se daří.
FM
V ČR Vánoce nejsou už dávno křesťanské svátky, a ani zákazy s tím nic nenadělají. ČR je země nevěřících. Dítě se v ČR stává nevěřícím, když přestane věřit tomu, že dárky nosí Ježíšek.
Naopak katolická církev by v ČR měla zakazovat slavení Vánoc vůbec, protože to je přirozený iniciační rituál ateismu. Češi jsou slušní bez toho, že by se báli Boha.
V nadcházejících časech to může být i evoluční výhoda, budeme imunní proti náboženské agitaci cizí kultury.
za chvíli zde budeme jako v Německu, které je díky tomu před úpadkem, který vyústí v občanskou válku do pěti let. Měli bychom nyní už řešit, jak se s tím v budoucnosti vyrovnáme a ne nesmysly jako regulování otevírací doby obchodů, což je právě politika, která Německo přivedla právě tam kde je, na okraj propasti.
Co asi bude dělat 5 miliónů deprivovaných pologramotných přistěhovalců? Sázet na to, že se začlení do německé společnosti, je více než naivní. Když i Němec, který je více než půl roku nezaměstnaný, je už prakticky nezaměstnatelný, protože ztratí motivaci pracovat. Co teprve uprchlík, který je na útěku několik let. Naše kultura práce na to není nastavena, podobné změny lze provádět jen po dlouhotrvajících válečných konfliktech, kdy se kultura buduje znovu. A to je krok, kterým Evropa zatím neprošla.
A my si tady řešíme nicotné problémy s otevírací dobou, ...
Trhy do 100m2 na parkovišti před obchodem, prodej za slevněné ceny. Nebo "večerky" v mobilních kontejnerech, provozované hypermaketem, klidně i ve větší vzdálenosti od mateřského obchodu instalované jen na svátky. Spojí tak příjemné s užitečným, prodej s reklamou o svátcích.