Vlákno názorů k článku Proč 28. říjen, a ne 1. květen? Omezení otevírací doby nabízí přehlídku absurdit od filip.macoun - Slovo bohulibý, tak jak jej chápeme v našem...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 10. 2015 16:23

    filip.macoun (neregistrovaný)

    Slovo bohulibý, tak jak jej chápeme v našem středoevropském prostoru, v sobě nese bezesporu křesťanské hodnoty (a to i v kontextu, ve kterém ho používá autor článku pan Morávek.

    Stěží bychom za bohulibou považovali obřízku nebo tresty podle práva šária, která jsou "bohulibé" jinde.

    Co je pro nás bohulibé, tj. dobré, víme nikoli automaticky, ale na základě křesťanské výchovy, jejíž principy se u nás předávají z generace na generaci již 1.000 let. K těmto hlavním principům patří i právo na odpočinek, který umožní člověku načerpat nových sil do života a především se zamyslet nad tím, odkud jde a kam. Odpočinek má zásadní vliv na kvalitu života člověka i celé společnosti (včetně její ekonomické prosperity).

    Stejně tak slovo rodina v sobě nese jisté zásady - jakože rodina je o svátcích pohromadě a COSI pěkného ji spojuje. Problém nastává ve chvíli, kdy se snažíme definovat toto COSI. Tímto COSI rozhodně není ani stromeček, ani pomlázka, ale zdroj skutečného štěstí a pokoje. Každý člověk má však poněkud jinou představu o tom, co ho těší a naplňuje. Pak ovšem máme jen tři možnosti: (1) Buď si COSI budeme každý definovat sám podle svých pocitů a brzy budeme snadným soustem jiných kultur, kteří dokáží fungovat více jako team, nebo (2) převezmeme víru těchto jiných kultur nebo si (3) uchováme víru našich předků, že Bůh je ... XY (pro odpověď zadejte prosím do googlu slovo "katechismus".

    Mám rád a pravidelně čtu odborné články p. Morávka. V případě tohoto článku bych si jemu i dalším kritikům nové legislativní úpravy dovolil s upřímným srdcem doporučit, aby si do googlu zadal heslo "Velký Pátek" nebo třeba zašli na muzikál, jehož je tento den ústředním okamžikem.

    Ať se daří.

    FM

  • 25. 10. 2015 14:51

    Ivan Nový (neregistrovaný)

    V ČR Vánoce nejsou už dávno křesťanské svátky, a ani zákazy s tím nic nenadělají. ČR je země nevěřících. Dítě se v ČR stává nevěřícím, když přestane věřit tomu, že dárky nosí Ježíšek.

    Naopak katolická církev by v ČR měla zakazovat slavení Vánoc vůbec, protože to je přirozený iniciační rituál ateismu. Češi jsou slušní bez toho, že by se báli Boha.

    V nadcházejících časech to může být i evoluční výhoda, budeme imunní proti náboženské agitaci cizí kultury.

  • 1. 11. 2015 19:46

    MMN (neregistrovaný)

    Češi jsou slušní bez toho, že by se báli Boha.

    Slušnost Čechů je v porovnání s většinou evropských protestantských zemí v průměru dost mizerná.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).