Sám mám s koncem velice dobře rozjeté firmy zkušenost jako zaměstnanec a popsat to jenom jako pachuť je hodně slabé slovo. V tomto případě šlo o vývoj tzv. krabicového software, lidově řečeno "programování".
V Pepovi jsem nikdy nepracoval. Z tohoto pohledu nemohu nijak posuzovat kdo za aktuální stav může nebo nemůže. Svět obvykle není černobílý. Pravděpodobně to nebude jinak ani v tomto případě. Nechci tady hádat z křišťálové koule zda by ve článku zmiňované dlouhodobé zablokování účtů skutečně nastalo.
Ani se nechci pouštět do spekulací jak velký podíl na vzniku této situace má Petr Sýkora a jeho "protistrana".
V mém případě to ve firmě začalo nevinně v momentě kdy firma začala investovat zisk do nového velkého projektu. Na tom není nic špatného. Výsledky ani po několika letech nebyly dobré. Projekt byl stále velmi ztrátový. Firma místo toho aby projekt ukončila, tak do něj naopak začala sypat stále více financí a navyšoval se i tým.
Tohle všechno bylo doprovázeno blbými kecy o tom, jak stávající projekty jsou nemoderní a nový projekt je skvělá cloudová budoucnost.
Skončilo to výraznými rozpory mezi majiteli a prodejem ziskové části firmy včetně původních ziskových projektů. Pod nového majitele se dostali i všichni zaměstnanci. Nový majitel pravděpodobně chtěl pouze co nejdříve inkasovat co největší zisk a šel tzv. "přes mrtvoly". Výsledkem byl během několika měsíců odchod cca 80% zaměstatnců a propuštění zbývajících.
Nový majitel teď má sice značku i produkt ale už nemá vývojový tým schopný produkt vyvíjet. Údajně má stovky programátorů ale bez znalosti produktu (z uživatelské i programátorské strany) není možné produkty dále vyvíjet.
Zda podobné nezvládnutí nového projektu nastalo i v případě Pepy netuším.
Uvádím to jako smutný příklad, kdy hrubé manažerské chyby dokázaly položit úspěšnou a ziskovou firmu.