haha.. naprosta hloupost :D
OSVC <-> HPP jde libovolne stridat a taky kombinovat naraz.. personaliste samozrejme, az mi je to hloupy rikat, na formu zamestnani nehledi ani o ni nemuzou vedet z CV..
no a proc prepinaji na vedlejsak.. pac jsou nuceni kvuli statu udelat si i HPP, aby jakoze nebyli sedivka.. chjo
ANO, TAK TO JE.
to je hlavni duvod
ten tichy boj a duvod proc ubytek OSVC nikoho nezajma je jasny
https://www.youtube.com/watch?v=H_4hlyqCJlU&feature=player_embedded
Ano, stačí se podívat. Nejprve navýšení paušálů na nesmyslných 40% 60% 80%. A po obrovském rozmachu švarcsystému, a s tím spojený nárůst počtu OSVČ.... ne že by pravicoví soudruzi odstranili příčinu, kterou sami způsobili (snad právě proto), ale místo toho zavedli úřední buzeraci a kontroly... a počet hlavních OSVČ klesá.
Kromě toho se nic podstatného nezměnilo.
Na švarc systému není nic špatného, špatné je vysoké zdanění práce pomocí sociálního zabezpečení a to v situaci, kdy jde o podvod, protože žádný stát nebude schopen dostát závazkům, které z průběžného penzijního systému vyplývají.
V budoucnosti by zaměstnanci měli vymizet a každý by měl být osvč, měly by pak vznikat ad hoc pracovní roje, které by se přeskupovaly od zakázky k zakázce. Manuální výrobu totiž zvládnou autonomní droni, roboti a 3D tiskárny. Nakonec i prodej.
Bude pak na každém, aby si vynašel své uplatnění. Sociální systém státu, jako takový, ztratí smysl.
Práce robota bude pak dražší než lidská, bude zatížena daněmi, takže lidé zase začnou zpětně konkurovat strojům.
Automatizace se týká i duševní práce. Té skutečně tvůrčí je totiž celkem málo. Zaměstnanci proto vymizí spíše proto, že nebudou potřeba. Stejně jako OSVČ, nepůjde-li zrovna o špičkové specialisty či vlastníky automatizovaných firem.
"Pracovní roje" mohou dávat smysl velkým firmám, snažícím se své drobné subdodavatele uvrhnout do ještě ostřejší konkurence. Ve chvíli, kdy se taková firma stane vlastníkem automatizovaného celku, logicky na tom přestane mít zájem.
Zatížit automatizaci daněmi jen aby lidé měli práci by bylo zpátečnictví. Znamenalo by to smířit se s nižší výkonností, spolehlivostí i kvalitou. Pro lidi přínosnější by bylo spíše nechat automatizaci vytvářet hodnoty jakých by lidé nikdy nebyli schopni (a kapitalisty aby ji organizovali) a pak většinu z nich přerozdělit. Sociální systém státu by tím naopak získal zásadní význam, protože lidí schopných uživit se samostatně bude nepatrný zlomek.
Jiné přístupy by vedly buď k ustrnutí vývoje nebo k "odstřižení" té nepotřebné většiny. Druhá varianta je přitom pravděpodobnější, protože roboti nemusí pracovat jen na spotřebním zboží pro masy, ale i na náročných a velkých projektech pro vyvolené. Nahrává tomu i fakt, že by takový systém měl menší problémy s omezenými zásobami surovin.
Dokážu si představit, že prostě OSVČ "vymírají".
Po revoluci se hodně řemeslníků vrhlo na to, v čem jsou dobří a založili si své živnosti ve kterých si došli snad až do důchodu. Jejich děti, vnuci ovšem touto cestou nejdou a spíše se vrhají do společností. Dnes si založit s.r.o. není problém, účto vám zvládne taky kdejaká holka od vedle (dyť se řemesla už ani neučí a většina chodí na školy, kde se účto aspoň trošku probírá) a není pak potřeba jít do živnosti a s tím spojených rizik.
Když si chcete sáhnout na dotační program z EU, tak jako živnostník nemáte šanci. Staří matadoři od EU nic nechtěli, věděli, že na co si sami nevydělají, to nemají. U mladých to myšlení je ovšem jinde, proto si založí společnosti a čerpají výhody, které jim to nabízí (jestli to je dobře či zle, nehodnotím).
A kdo má dobrý stálý job, tak si dokážu představit, že si max. hodí živnost na vedlejšák a přivydělává si sem tam bokem - proč ne, když se mu chce pracovat i po večerech, víkendech.
Jakou úlohu v tom hraje "státní hon na živnostníky"? Nevím, ale možná to je jen přirozený průběh trhu, se kterým stát tolik nemá společného.
Ovšem že nemají statistiky, aby dokázali dojít k nějakému výsledku a na základě toho se zachovat tak či onak, to je ostuda a stát by měl spíš zapracovat napřed na sobě, aby rozuměl svému podnikatelskému trhu, který ho vlastně živí.
Přesně. V těch databázích to je, stačí to dotazem vytáhnout. Jenže:
1) Úředníci to nevytáhnou. Muselo by se to dělat přes firmu, která systém dodala, a ta si za to naúčtuje pořádnou pálku.
2) Není zájem to udělat. Ukázaly by se zajímavé věci a to se některým politikům nehodí do krámu.
Tohle by mě zajímalo, máte nějaký náhled do toho, jak stát data uchovává? Totiž, být to třeba ve finančním sektoru, tak ano, šlo by o jeden složitější SQL dotaz. Funguje to ale ve státním stejně? Jsou data v "dospělých" databázích? Nebo tam funguje džungle Excelů, Accessů a za "sledovanými statistikami" je houf úředníků, co ta data ručně vyzobává?
Myslím, že největším problémem je dostupnost založení s.r.o. za 1 Kč a neručit svým majetkem jako OSVČ. Na jednu stranu to v dnešní nejisté době chápu, ale....
Pak je tu problém dotací (na které dosáhnou jen právnické osoby), o kterém se pěkně rozepsal Petr Ševčík na svém blogu https://petrsevcikblog.wordpress.com/2015/03/01/dotace-dotace-jsou-pry-lepsi-nez-prace/.
U dotací bych rád ještě rád zůstal. Chceš dotace? Založ firmu, podnikej... A živnostník? Má smůlu, na dotace nedosáhne. A pokud ano tak jsou nesmyslně nastavené - kolikrát by stačila dotace ve výši počet měsíců * průměrná mzda a ne v řádech miliónů. Řekněme, že programátor který pro firmy tvoří aplikace chce vytvořit základní systém na kterém by se dali stavět další aplikace. Vývoj je cca na rok, jenomže musí platit hypotéku a dodavatelům => stres, málo volného času, ... Dotace by toto vykryly a navíc by to vedlo k rozvoji OSVČ i firem které by dostávali lepší systém. O dotace pak žádají firmy, které mají konkurenční výhodu a absolutní klid ohledně svého CashFlow.
Dotace nevedou k ničemu dobrému, i programátor musí riskovat a být pod tlakem trhu, nemá smysl dělat krásné věci, které nikdo nekoupí a k tomu vždy vedou dotace.
Dříve to programátoři chápali, protože každý příkaz, který napsali, byla volba mezi rychlostí a spotřebou velmi omezené paměti.
V realitě je to totéž, výdělkem mohou být odměněny jen ty věci, o kterých zákazníci rozhodnou, že za ně zaplatí penězi, které sami vydělali.
Myslím, že největším problémem je dostupnost založení s.r.o. za 1 Kč a neručit svým majetkem jako OSVČ.
Podle ceho usuzujete, ze kdyz bude v cele sro jako jediny, ze neruci svym majetkem ? Tohle je rozsireny mytus. Navic zkuste prijit na urad s tim, ze si zridite sro v miste bydliste :-) Takze dalsi naklady za zbytecne (virtualni) sidlo.
Nějak neznám předpis, který by nedovoloval mít sídlo s.r.o. "doma". Ale naopak znám několik společností, které "doma" u jednatele, resp. vlastníka, sídlí.
Podle mne stačí nějaký užívací titul k nemovitosti (její části), třeba nájemní či podnájemní smlouva (znějící na společnost) a souhlas vlastníka nemovistosti s umístěním sídla...