ANO, TAK TO JE.
to je hlavni duvod
ten tichy boj a duvod proc ubytek OSVC nikoho nezajma je jasny
https://www.youtube.com/watch?v=H_4hlyqCJlU&feature=player_embedded
Ano, stačí se podívat. Nejprve navýšení paušálů na nesmyslných 40% 60% 80%. A po obrovském rozmachu švarcsystému, a s tím spojený nárůst počtu OSVČ.... ne že by pravicoví soudruzi odstranili příčinu, kterou sami způsobili (snad právě proto), ale místo toho zavedli úřední buzeraci a kontroly... a počet hlavních OSVČ klesá.
Kromě toho se nic podstatného nezměnilo.
Na švarc systému není nic špatného, špatné je vysoké zdanění práce pomocí sociálního zabezpečení a to v situaci, kdy jde o podvod, protože žádný stát nebude schopen dostát závazkům, které z průběžného penzijního systému vyplývají.
V budoucnosti by zaměstnanci měli vymizet a každý by měl být osvč, měly by pak vznikat ad hoc pracovní roje, které by se přeskupovaly od zakázky k zakázce. Manuální výrobu totiž zvládnou autonomní droni, roboti a 3D tiskárny. Nakonec i prodej.
Bude pak na každém, aby si vynašel své uplatnění. Sociální systém státu, jako takový, ztratí smysl.
Práce robota bude pak dražší než lidská, bude zatížena daněmi, takže lidé zase začnou zpětně konkurovat strojům.
Automatizace se týká i duševní práce. Té skutečně tvůrčí je totiž celkem málo. Zaměstnanci proto vymizí spíše proto, že nebudou potřeba. Stejně jako OSVČ, nepůjde-li zrovna o špičkové specialisty či vlastníky automatizovaných firem.
"Pracovní roje" mohou dávat smysl velkým firmám, snažícím se své drobné subdodavatele uvrhnout do ještě ostřejší konkurence. Ve chvíli, kdy se taková firma stane vlastníkem automatizovaného celku, logicky na tom přestane mít zájem.
Zatížit automatizaci daněmi jen aby lidé měli práci by bylo zpátečnictví. Znamenalo by to smířit se s nižší výkonností, spolehlivostí i kvalitou. Pro lidi přínosnější by bylo spíše nechat automatizaci vytvářet hodnoty jakých by lidé nikdy nebyli schopni (a kapitalisty aby ji organizovali) a pak většinu z nich přerozdělit. Sociální systém státu by tím naopak získal zásadní význam, protože lidí schopných uživit se samostatně bude nepatrný zlomek.
Jiné přístupy by vedly buď k ustrnutí vývoje nebo k "odstřižení" té nepotřebné většiny. Druhá varianta je přitom pravděpodobnější, protože roboti nemusí pracovat jen na spotřebním zboží pro masy, ale i na náročných a velkých projektech pro vyvolené. Nahrává tomu i fakt, že by takový systém měl menší problémy s omezenými zásobami surovin.