25 tisíc kontrol u zaměstnavatelů a na pokutách téměř 219 milionů korun. Taková je bilance za rok 2017 ze strany Státního úřadu inspekce práce.
Kontroloři se zaměřují hlavně na dodržování bezpečnosti práce na pracovišti. Stejně tak mají v hledáčků dodržování pracovních vztahů a podmínek. Inspektoři práce se zaměřují mimo jiné také na nelegální zaměstnávání.
Psali jsme: 5 úřadů, na jejichž kontrolu se podnikatelé mohou nejčastěji „těšit“
Právě při kontrolách zaměřených na nelegální zaměstnávání odhalily inspektoři 2918 nelegálně zaměstnaných osob. Jednalo se o 767 občanů České republiky, 1917 cizinců a 234 občanů EU.
Nejčastější pochybení ze strany zaměstnavatelů:
- porušení bezpečnosti práce
- nedostatky při kontrolách v oblasti pracovních vztahů a podmínek
- porušení právních předpisů v oblasti vyhledávání a řízení rizik spojených s možným ohrožením života a zdraví zaměstnanců
- porušování povinností při sjednávání a ukončování pracovního poměru
- porušování povinností v oblasti odměňování a dodržování pracovní doby zaměstnanců
- nedostatky v oblasti agenturního zaměstnávání
Podněty ke kontrole chodí na Státní úřad inspekci práce také tzv. na udání. V roce 2017 přijaly orgány inspekce práce celkem 6870 podnětů ke kontrole. Z tohoto počtu 4286 podnětů upozorňovalo na možné porušování právních předpisů v oblasti pracovních vztahů a podmínek, v 2027 případech upozorňovali podatelé na nelegální práci a možné porušení právních předpisů v oblasti zaměstnanosti a 876 podnětů ke kontrole směřovalo do oblasti bezpečnosti práce,
doplnil mluvčí SÚIP Richard Kolibač.
Psali jsme: Jak poslat na firmu kontrolu? Anonymním e-mailem. Potvrzuje to inspekce práce
Za porušení právních předpisů spadajících do kontrolní působnosti Státního úřadu inspekce práce uložily inspektoráty zaměstnavatelům v roce 2017 celkem 3516 pokut v souhrnné výši 218 796 800 Kč.