Celkem 203,8 milionu korun bude chtít Česká spořitelna (ČS) po státu jakožto náhradu přímých nákladů, které musela vynaložit na zrušený projekt sKaret.cz. Dnes se uskutečnila schůzka Pavla Kysilky, generálního ředitele České spořitelny, a Františka Koníčka, ministra práce a sociálních věcí, jejímž tématem bylo vypořádání předčasně ukončeného projektu sKaret.
Čtěte také: Zrušení sKaret se kupodivu dotkne i zaměstnavatelů
ČS: Za sKarty chceme 200 milionů korun
Projekt, který prosadil bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), skončil definitivně na počátku listopadu, kdy nabyl účinnosti zákon, který sKarty ruší. Česká spořitelna nyní po státu žádá náhradu přímých nutných nákladů, které musela vynaložit k zajištění smluvních požadavků ze strany ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Konkrétně se jedná o částku 203,8 milionu korun, která spořitelně vyšla na základě nezávislého odborného posouzení. Zákon i principy péče řádného hospodáře nám jednoznačně ukládají vynaložit veškeré úsilí k plné kompenzaci této částky ze strany ministerstva. Spor se státní institucí nedělá radost nikomu, proto budeme dávat přednost řešení dohodou. Společnou prioritou je, aby lidé dostávali do úplného zrušení systému výplat dávky řádně a včas,
uvedl Pavel Kysilka, generální ředitel České spořitelny.
sKarty vlastnilo 277 tisíc lidí
Projekt sKaret, za kterým stojí bývalý ministr Jaromír Drábek a jeho náměstek Vladimír Šiška (později obviněný z korupce), odstartoval loni na podzim. Jeho oficiálním cílem bylo ušetřit náklady na výplaty dávek. Už od počátku však čelil velké kritice, a to v podstatě ze všech stran. Za rok fungování dostalo sKarty zhruba 277 000 lidí a do konce října 2013 bylo jejich prostřednictvím vyplaceno přibližně 2,9 milionu dávek v hodnotě 15,3 miliardy korun. Jak upřesnila Česká spořitelna, sKarty nemusí lidé vracet, stačí, když je znehodnotí přestřihnutím čipu a magnetického proužku. Do konce listopadu 2013 rozešle Úřad práce ČR všem držitelům sKarty dopis, jak mají dále postupovat.