Pronajímáte nemovitost? Zjistěte si, jak správně pracovat s kaucí

9. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Mnoho podnikatelů v rámci svého podnikání pronajímá nemovitosti. I ti, kterých se to netýká, se často ocitají na druhé straně tohoto vztahu.

S institutem kauce se pak podnikatel setká jak jako pronajímatel, tak také jako nájemce. S účinností nového občanského zákoníku (NOZ) došlo v této oblasti k poměrně významným změnám. Jak se na obou stranách nájemního vztahu v problematice orientovat, napoví podnikatelům tento článek.

MM 25 baliček

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Jak správně pracovat s kaucí.

Zřejmě nejviditelnější změnou je přechod k novému názvu institutu. Navzdory tomu, že početná část nájemců i pronajímatelů termín kauce nadále ze zvyku používá, zákon používá nové pojmenování „jistota“. Základním ustanovením, které danou problematiku upravuje, je pak § 2254 NOZ, který jistotu definuje jako plnění, které na základě vzájemné dohody poskytne pronajímateli nájemce jako peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu.

Výše jistoty se zdvojnásobila a pravidla pro nakládání s ní se zjednodušila

Nový občanský zákoník jako maximální možnou výši jistoty, kterou je pronajímatel oprávněn požadovat, stanoví šestinásobek měsíčního nájemného. To je dvakrát více, než kolik dovoloval starý občanský zákoník, který počítal u kauce na nájemném maximálně s trojnásobkem. Pronajímatelé ocení, že pravidla toho, jak mají s poskytnutou jistinou nakládat, jsou pro ně nově mnohem méně svazující. 

Autor článku

Autor je partner AK Matzner & Vítek

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).