Osobně s nostalgií vzpomínám na papírové povoskované kelímky na pivo a limo, dnes je to plast.
Hlavně výrobci všeho možného by se měli zamyslet, zda je nutné vše balit do plastu, když (dražší) papír by byl lepší. Proč třeba okurky jsou baleny do plastu? Nebo kolik je plastu na dovezených rajčatech? Fakt to s těmi plasty přeháníme.
A plastové nádobí? Otřesné, když můžu, vyhýbám se mu ...
Přesně tak, proto ke změně je zapotřebí regulace, jakkoliv je to nepopulární opatření. Doma jsme již na vlnu omezování plastů naskočili a když se na to člověk soustředí, tak docela žasne, že ve spoustě případů není žádná jiná alternativa. Navíc, co jsem začal plasty třídit opravdu důsledně nám doma výrazně ubylo směsného odpadu a teď v podstatě plasty a odpad vynášíme stejně často.
Hlavně by se měl přestat vyvážet odpad do světa a recyklovat u nás. Je to reakce na Čínu, která přestala přijímat některé typy odpadků. Rázem se ukázalo, že my v Evropě jsme pokrytci, kteří sice odpad roztřídí, ale vyvezeme za hranice a co se tam s ním děje nás už nezajímá. My máme splněno.
kdysi se vše dávalo do skla a to bylo vratné!Ostatní věci se balily do papíru(dokonce i vlašský salát!)a taky to šlo-dokonce to bylo zdravější než "hygieničtější"plast.......proč to nemůže být "postaru"???Továrny na obalové sklo fungují ne?Sama za sebe říkám,že odpad třídím,ale jak se vyhnout plastovému balení,když to není možné???A jak už někdo psal......oproti ostatnímu světu jsme "kapka v moři"....to neznamená,že se na to máme vykašlat,ale nevíte někdo jak donutit "k akci"ty největší znečišťovatele??????
Zdání může klamat. Skleněná láhev vydrží v oběhu asi tak 10 kol, pak jde do střepu. Výroba a zpracování skla je energeticky mnohem náročnější oproti plastové lahvi - víc než desetinásobně. Sklo jako obal tvoří větší část hmotnosti produktu než plast. Pak je nutné použitý skleněný obal zase dopravit k vyčištění a novému plnění, což zabere stejný objem nákladního prostoru jako plný obal. Navíc je křehké, takže vyžaduje šetrnější manipulaci, což taky stojí peníze navíc. Takže když se to celé posčítá, tak to sklo nevychází ani ekonomicky, ani ekologicky příliš výhodně.