Průměrná mzda v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 546 korun. Činila 24 626 korun, tedy nárůst o 2,3 procenta. Reálně, po odečtení inflace, se ale snížila. Pokles činí 1,1 procentního bodu. Vyplývá to z aktuálních informací Českého statistického úřadu.
Shoda v podnikatelské i nepodnikatelské sféře
Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl vývoj průměrné mzdy v podnikatelské i nepodnikatelské sféře shodný jako v celém národním hospodářství. Nominálně se mzda zvýšila o 2,3 procenta, reálně poklesla o 1,1 procenta. Údaje byly ovlivněny administrativním přesunem jednotek mezi oběma sférami. Podnikatelská sféra zažívá pokles reálné průměrné mzdy až letos, v nepodnikatelské sféře je tento negativní trend nepřetržitý již od třetího čtvrtletí 2010.
Čtěte také: Vláda hodlá zrušit sazby minimální mzda. Zaplatí to zaměstnavatelé
Na nominálním růstu mzdy se podílel zvyšující se podíl mimořádných (nepravidelných) odměn v některých odvětvích. Meziroční srovnání ovlivnil i fakt, že po dvou letech připadly dva květnové svátky na pracovní den (úterý), vysvětluje nárůst mezd Český statistický úřad. S tím spojené čerpání dovolené v tomto období (tzv. prodloužený víkend) vedlo ke zvýšení počtu placených neodpracovaných dní, což mohlo poznamenat i mzdy. Náhrada za svátky a dovolenou je totiž placena průměrem z předchozího období.
Průměrná mzda za prvních 6 měsíců
Proti předchozímu čtvrtletí vzrostla průměrná mzda ve 2. čtvrtletí 2012 po očištění od sezónních vlivů o půl procenta. Za prvních šest měsíců letošního roku vzrostla průměrná mzda v Česku o 657 korun na 24 341 korun. Meziročně tak byla vyšší o 2,8 procenta. Spotřebitelské ceny se zvýšily za měsíce leden až červen o 3,5 procenta, reálně se tak průměrná mzda snížila o 0,7 procenta.
Podle Libora Stodoly, manažera společnosti PwC Česká republika, více než tříprocentní meziroční inflace ve druhém čtvrtletí spolu s nejistým vývojem ekonomiky, snižující se produktivitou práce a napjatou situací na trhu práce nepřeje reálnému růstu mezd. Firmy jsou ve své platové politice opatrné. Navíc ji obvykle stanovovaly začátkem roku a od té doby nepřišlo z ekonomiky příliš mnoho pozitivních zpráv, aby svůj pohled přehodnotily. Přidávání či povyšování je tak selektivnější než v minulosti a více odráží výkon a perspektivu konkrétního zaměstnance,
míní Stodola. Odhaduje, že největší šanci na reálný růst mezd mají letos zaměstnanci finančních institucí a farmaceutických společností.
Čtěte také: Je výhodné mzdu a pracovní náplň uvádět v pracovní smlouvě?
Nepříznivý vývoj za celé pololetí dokresluje pokles počtu zaměstnanců (zhruba o 26 400). Výrazněji rostl jen počet lidí zaměstnaných v oblasti nemovitostí. Nominální mzda jim ale poklesla o 3,6 procent.