První české statutární město získalo ocenění Fairtradové město. Jedná se o Mladou Boleslav, která splnila všechna kritéria, která ji opravňují ke získání titulu. V České republice má status fairtradového města zatím 6 obcí. Kromě Mladé Boleslavi se jím mohou pyšnit v Českém Krumlově, Hodoníně, Litoměřicích Volyni a Vsetíně.
Čtěte také: Kafírna, která podporuje Fair Trade
Města musí splnit 5 kritérií
Aby město získalo titul Fairtradového města, musí splnit pět kritérií mezinárodní kampaně. Je nutné se oficiálně zavázat k podpoře fair trade, mít dostatek prodejních míst s fairtradovými produkty, místní občané a instituce musí podporovat fair trade. Město dále potřebují mít řídicí skupinu, která kampaň koordinuje, a aktivně spolupracovat s médii v této oblasti. Velmi si vážím iniciativy učinit Mladou Boleslav Fairtradovým městem a mám radost, že se tohoto cíle podařilo dosáhnout. Mladá Boleslav tak dává najevo, že podporuje individuální odpovědnost spotřebitelů a že si cení spravedlivého obchodu,
uvedl primátor města Raduan Nwelati.
Co je Fair Trade
Fair trade je způsob obchodu, který poskytuje pěstitelům a řemeslníkům ze zemí globálního Jihu možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Výrobci v rámci systému fair trade dostávají za svou práci výkupní cenu, která odpovídá nákladům na pěstování či výrobu a zároveň umožňuje důstojné živobytí. Fair trade zaručuje férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv nebo šetrnost k životnímu prostředí.
Fairtradová města jsou mezinárodní iniciativou označování míst, kde je podporován fair trade. Cílem kampaně je osvěta fair trade a podpora prodeje fairtradových produktů v daném městě. Status je udělován nejen městům a malým obcím, ale univerzitám, školám nebo církvím. Celosvětově je držitelem statusu Fairtradové město (Fairtrade town) přes 1400 měst ve 23 zemích světa.