Přestože některé zprávy z minulého týdne naznačovaly, že v dubnu došlo k rapidnímu nárůstu lidí, kteří vstoupili do druhého pilíře, realita je odlišná. V dubnu sice penzijní společnosti zaznamenaly největší měsíční přírůstek, konkrétně 9610 nových smluv, oproti předchozím měsícům však nejde o žádný výrazný posun. Na konci ledna mělo uzavřené smlouvy 4 624 klientů, na konci února 13 504, na konci března pak 22 375 lidí a aktuálně se jedná o 31 985 lidí. Penzijní společnosti přitom očekávaly, že do konce června vstoupí do druhého pilíře až půl milionu lidí.
Penzijní společnosti stále věří v květnový a červnový nárůst
Podle Karla Svobody, šéfa Asociace penzijních fondů a generálního ředitele ČSOB Penzijní společnosti, však počet účastníků ve druhém pilíři ještě výrazně vzroste. Počet lidí, kteří uzavírají důchodové spoření, se zvyšuje. V květnu a především v červnu čekám výrazný nárůst uzavřených smluv, protože se bude blížit konec prvního pololetí, kdy mají všichni starší 35 let poslední šanci na rozhodnutí, jestli důchodové spoření využijí, nebo ne,
dodal Karel Svoboda.
Jak dále doplnil Svoboda, spoření ve druhém pilíři má oproti ostatním druhům zajištění na stáří několik výhod. Hlavním z nich je výše poplatků, kterou stanovuje zákon a například oproti podílovým fondům je až třetinová. „Výhoda II. pilíře je určitě v tom, že neexistuje žádný vstupní poplatek, který je u podílových fondů někdy i 2 %. Nižší jsou ale i poplatky za správu a zhodnocení, na to se často zapomíná,“ uvedl Svoboda.
Jak funguje druhý pilíř
Na důchodové pojištění jde 28 % stržených z vyměřovacího základu mzdy. Kdo se rozhodne vstoupit do druhého pilíře, zůstane mu 25 % do průběžného systému (1. pilíře) a 3 % se přesunou do 2. pilíře. K tomu ale musí účastník ještě přispořit 2 % ze základu pro výpočet odvodu na sociální pojištění (celkem tedy nasměřuje do 2. pilíře 5 procent z vyměřovacího základu mzdy). Lidé starší 35 let mohou do druhého pilíře vstoupit jen do konce června 2013.
Manuál od Finanční správy
Kdo uvažuje o tom, že by si zařídil důchodové spoření, může využít manuál, který pro zájemce zveřejnila na webu před měsícem Finanční správa. Manuál radí, jak postupovat při registraci smlouvy o důchodovém spoření a přináší praktické rady pro zájemce, i pro ty, kteří si již důchodové spoření uzavřeli.