Tentokrát se zaměříme na další možnost podnikání občanů Ukrajiny v České republice. Podíváme se na nejobvyklejší formu podnikání právnické osoby, konkrétně společnost s ručením omezeným (s.r.o).
Co se dozvíte v článku
Obecně ke společnosti s ručením omezeným (s.r.o.)
Společnost s ručením omezeným je typem společnosti, ve které společník, případně společníci, ručí společně a nerozdílně za závazky jen do výše, v jaké nesplnili vkladové povinnosti.
Náležitosti a postup pro založení s.r.o. jsou v českém právním řádu upraveny zejména v zákoně o obchodních korporacích.
Zřízení společnosti se sestává ze dvou kroků, kterými jsou: založení a zápis do obchodního rejstříku, čímž společnost vzniká.
Založení společnosti
Společnost s ručením omezeným se zakládá společenskou smlouvou, v případě jednoho zakladatele se pak hovoří o zakladatelské listině.
Společenská smlouva či zakladatelská listina musí obsahovat:
- firmu společnosti (název)
- předmět podnikání nebo činnosti společnosti,
- určení společníků uvedením jména a bydliště nebo sídla,
- označení podílů, může-li společník vlastnit více podílů, a název druhu podílu a práva a povinnosti s ním spojené, upravuje-li společenská smlouva více druhů podílů,
- výši vkladu nebo vkladů připadajících na podíl nebo podíly, výši základního kapitálu a
- určení a počet jednatelů a způsob jejich jednání za společnost.
Jak bylo naznačeno, s.r.o. může být založena i jedinou osobou, tj. cizinec může být jediným zakladatelem, přičemž může současně působit jako její jednatel, který společnost zastupuje navenek. Společnost s ručením omezeným musí mít alespoň jednoho jednatele.
Minimální výše základního kapitálu společnosti s ručením omezeným je 1 koruna.
Zakladatelskou listinu (případně společenskou smlouvu) je nutné přijmout ve formě notářského zápisu, který na žádost vyhotoví kterýkoliv notář v ČR. Odměna notáře je pevně stanovena příslušným sazebníkem a činí v případě jednočlenné společnosti 4840 korun.
Zápis do obchodního rejstříku
Po založení společnosti je následně nutné podat návrh na zápis společnosti s ručením omezeným do obchodního rejstříku České republiky nebo o tento zápis opět požádat kteréhokoli notáře.
ČLÁNKY PRO UKRAJINU
Čtěte články, které jsou určeny pro nově příchozí Ukrajince. Články vycházejí v češtině i ukrajinštině. Zřídili jsme pro tyto účely speciální ukrajinskou sekci, kde jsou články výhradně v ukrajinštině. Pokud máte tip na obsah, neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím emailu: press@podnikatel.cz
Návrh je potřeba učinit prostřednictvím formuláře, který lze vyplnit online. Návrh je možné podat i v listinné podobě s úředně ověřeným podpisem. Návrh se podává k místně příslušnému rejstříkovému soudu určenému podle adresy sídla společnosti.
K návrhu na zápis je současně nutné doložit:
- notářský zápis osvědčující přijetí zakladatelské listiny společnosti, případně společenské smlouvy;
- výpis společnosti z živnostenského rejstříku společnosti (postup získání živností je obdobný jako u fyzické osoby), případně jiný dokument prokazující oprávnění provádět výdělečnou činnost;
- čestné prohlášení jednatele a souhlas se zápisem do obchodního rejstříku (podpis musí být úředně ověřený);
- potvrzení správce vkladu o úhradě základního kapitálu, případně též potvrzení o zřízení bankovního účtu a složení finančních prostředků ze strany banky;
- souhlas s umístěním sídla společnosti od příslušného majitele nemovitosti, ve které je umístěno sídlo společnosti (podpis majitele musí být úředně ověřený);
- výpisy z rejstříku trestů jednotlivých jednatelů, a to jak českého rejstříku, tak ukrajinského rejstříku;
O ověření podpisů či výpis z rejstříku trestů ČR lze požádat na kterémkoliv pracovišti CzechPoint na poště, obecním úřadě nebo u notáře.
Soudní poplatek za zápis s.r.o. činí 6000 korun a hradí se buď převodem na účet rejstříkového soudu, nebo vylepením kolků na návrh. Pokud zápis provádí notář, činí soudní poplatek 2700 korun (zde je ale potřeba počítat s dalšími poplatky notáře).
Současně je nutné počítat s dalšími poplatky za získání výše uvedených podkladů, jako jsou výpisy z trestních rejstříků, založení bankovního účtu, obstarání si živnostenského listu, překlady apod.
V neposlední řadě je nutné též připomenout, že cizinec je po provedení zápisu povinen oznámit zahájení ekonomické činnosti příslušným orgánům státní správy, zejména se registrovat k dani z příjmu právnické osoby.
Pobytové povolení společníků a jednatelů s.r.o.
Současně je nutné připomenout, za jakých podmínek z pohledu zákona o pobytu cizinců mohou být občané třetích zemí členy a společníky společností s ručením omezeným.
Obecně platí, že tito občané mohou být bez jakéhokoliv omezení jednateli či společníky neomezeného počtu společností s ručením omezeným v České republice.
Pro založení a zápis společnosti není potřeba dokládat jakékoliv pobytové oprávnění (to vyplývá i ze skutečnosti, že samotný proces založení a zápisu společnosti lze provést i na základě plné moci udělené ze strany zakladatele).
Jak je to v případě Ukrajinců
Nicméně v našem případě se bude zejména jednat o občany Ukrajiny a jejich rodinné příslušníky, kteří již pobývají nebo budou pobývat na území České republiky.
Pokud takoví cizinci již na území České republiky pobývají nebo hodlají pobývat, musí být držiteli platného povolení pobytu – v daném případě se bude jednat zejména o speciální vízum za účelem dočasné ochrany. Tito cizinci tak mohou na našem území zakládat a podnikat prostřednictvím společnosti s ručením omezeným v zásadě neomezeně.
Nicméně, pokud by z jakéhokoliv důvodu cizinec neměl nebo nemohl požádat o výše uvedené vízum, musí požádat o jiný pobytový titul, jako je např. vízum k pobytu nad 90 dnů za účelem podnikání nebo o dlouhodobý pobyt za účelem podnikání.
Vážení čtenáři, situaci na Ukrajině se věnujeme napříč servery, které spadají pod našeho vydavatele, společnost Internet Info. Nabízíme vám výběr některých textů:
POMOC PRO UPRCHLÍKY
- Podnikatel: Upravený postup při příjezdu do České republiky
- Finance: Na jaké sociální dávky mají nárok Ukrajinci?
- Podnikatel: Kde mohou dospělí navštěvovat kurzy češtiny
- Vitalia: Pro obyvatele Ukrajiny je v ČR dostupná bezplatná lékařská i psychologická pomoc
- Měšec: Peníze za otevření účtu. K pomoci se přidaly i banky, Ukrajinci mohou získat až 7500 Kč
- Finance: Jak zapsat dítě z Ukrajiny do základní školy?
- Podnikatel: Vyhledání zaměstnání a uzavření pracovní smlouvy
FINANCE A BYZNYS
- Podnikatel: Podnikání Ukrajinců v Česku. Přinášíme konkrétní návod
- Finance: Kde mohou lidé z Ukrajiny hledat zaměstnání?
- Podnikatel: Ukrajinci, kteří se nechají zaměstnat, budou mít nižší výdělek než Češi. Proč?
- Měšec: Česká kancelář pojistitelů prodloužila pomoc ukrajinským motoristům na 6 měsíců
IT A KYBERBEZPEČNOST
- Root: Podvodníci zneužívají války na Ukrajině, lákají údaje a podstrkávají malware
- Lupa: Česko vydává bezpečnostní varování před možnou nedostupností technologií dodavatelů z Ruska
- CNews: Rusové chystají alternativu Google Play. NashStore bude kompatibilní s jejich platebními kartami Mir
- Computerworld: Kaspersky skončil na blacklistu jako Huawei či ZTE
UŽITEČNÉ RADY