Radomír Šimek: Euro tu bude, ať se nám to líbí nebo ne

21. 6. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Autor: 258398
(KOMENTÁŘ) Před přijetím eura nesmíme zavírat oči a čekat, až se situace nějak vyvine. Naopak je třeba již dnes vytvořit časový a obsahový plán. Musíme mít jasno v tom, jakých jednotlivých etap chceme v tomto procesu dosáhnout.

Někdy v polovině května, tedy dva týdny před volbami, jsem byl jednou renomovanou mezinárodní tiskovou agenturou dotázán, co bych já jako zástupce největší bilaterální komory v České republice očekával od nové vlády. Svoji odpověď jsem tehdy rozdělil na dvě části, a sice na přání a očekávání.

Přáním byl myšlen fakt, aby nová vláda byla silná a stabilní, s dostatečným počtem míst v parlamentu, a se silným politickým mandátem nutným pro prosazení nezbytných (ve velké míře nepopulárních) kroků a reforem. Pod pojmem očekávání jsem uvedl jedno jediné slovo, a sice zodpovědnost. Zodpovědnost ke stabilizaci veřejných financí a k radikálnímu snížení deficitu, který v současné době narostl na více než 1,2 bilionu korun a neustále roste. A také zodpovědnost vůči voličům a vůbec všem obyvatelům České republiky, protože tuto zodpovědnost jsem v posledních letech naprosto postrádal. Naopak, některé aktivity různých politických uskupení a i jednotlivých politiků jakoby v minulosti demonstrativně dávaly najevo naprostý nezájem o voliče a o jejich názory. Toto se v každém případě musí změnit a nová vláda musí nastalou situaci brát naprosto korektně a vážně.

Poslední vývoj, to znamená výsledek voleb a povolební vyjednávání možné budoucí koalice dávají velkou naději, že obě dvě části mojí tehdejší odpovědi, tedy přání a očekávání, budou splněny. Vláda by mohla mít silný mandát a i rétorika zástupců stran při sestavování vlády jako vlády rozpočtové zodpovědnosti jde tím správným směrem.

S vládou chceme diskutovat o osvědčených receptech

Česko německá obchodní a průmyslová komora jako zástupce zhruba 3500 českých firem s německým kapitálem zaměstnávajících 120 000 lidí v České republice, má samozřejmě celou řadu témat k diskusi s novou vládou. Nejsou to přitom pouze témata týkající se uvedených 3500 společností, ale body se všeobecnou působností v české ekonomice a body mířící na podporu podnikání všech investorů, ať už zahraničních nebo domácích. Komora přitom chce pomoci formou diskuse o oblastech, které bude nutno u nás v dohledné době řešit. Takováto diskuze se v dlouholeté ekonomické praxi v Německu osvědčila.

Cílem dalšího vývoje české ekonomiky a nastavení pro tento vývoj nezbytných parametrů nemůže být snaha vymýšlet všechno nově a od začátku. Naopak, jestliže se něco osvědčilo jinde, mělo by být logickým postupem toto řešení převzít, upravit na česká specifika a uvést do praxe. Ušetřilo by se tím totiž hodně času a i záruka pozitivního výsledku by byla větší, právě proto, že jinde to už funguje.

Před přijetím eura by se neměly zavírat oči

Komora sestavila v této souvislosti sedmibodový katalog námětů a opatření, která chceme v budoucnu s novou vládou diskutovat a která mají za cíl jediné: posílit konkurenceschopnost české ekonomiky v období neustále se zvyšujícího tlaku na evropských i světových trzích.

K základním bodům patří například zpružnění pracovní doby, které by lépe odpovídalo potřebám firem a hlavně aktuální situaci na trhu s cílem udržet co nejvíce zaměstnanců i v tak složitých obdobích, jako je právě probíhající recese. Další oblastí je vzdělávání, hlavně v kategorii profesního vzdělávacího procesu s intenzívnějším propojením teorie a praxe. Právě Německo se svojí střední podnikatelskou vrstvou (Mittelstand) je příkladem nutnosti dobrého fungování této oblasti, kdy 70 % hrubého národního produktu je tvořeno právě touto podnikatelskou vrstvou. Zrovna tak další bod, a sice rozvoj České republiky jako inovativní a technologicky orientované ekonomiky je důležitý pro zachování a posílení konkurenceschop­nosti naší země.

K důležitým oblastem patří rovněž zefektivnění státní správy, transparentnost a efektivní realizace veřejných zakázek a úprava některých daňových směrnic, všechno s cílem usnadnit podnikání a dále zatraktivnit podnikatelské prostředí. V neposlední řadě chceme i dále diskutovat otázku zavedení eura, akt, který bude dříve nebo později na pořadu dne, ať se nám to libí, nebo ne. Jednak proto, že se k němu Česká republika při vstupu do Evropské unie zavázala, ale také z důvodu již současné naprosté závislosti české ekonomiky (a tedy i měny) na eurozóně a na euru. Zavírat před těmito fakty oči a čekat, až se situace nějak vyvine, není správný postup. Naopak je třeba již dnes vytvořit časový a obsahový plán, to znamená mít jasno v tom, jakých jednotlivých etap chceme v tomto procesu dosáhnout a co musí být pro kterou tu etapu splněno.

Radomír Šimek, prezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK)

Seriál: Komentáře
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).