Dobrý den, jak je to v tomto případě mám nebo nemám nárok na placené volno? Byla jsem v práci a volala mi sousedka, že hledají majitele zaparkovaných vozů. V důsledku prudkého ,přívalového deště a ucpané, nestíhající kanalizace a místu parkoviště. Se zvedala voda u zaparkovaných aut. Musela jsem opustit práci a jet domů přeparkovat nebo by došlo k vytopení vozu. Vzhledem k tomu že dojíždím a cesta mi trvá přes hodinu, už jsem se nestihla vrátit do konce pracovní doby. Tento čas mi byl brán jako 1/2 dne dovolené méně prý nejde. I když šlo o cca 3 hodiny nepřítomnosti. Předem děkuji
Na placené volno nemáte nárok, buď půjde o neplacené volno ( z důvodu překážky v práci na straně zaměstnance ), nebo vaší dovolenou, kde je 1/2 dne ( 4 ) hodiny minimum. Variantou může být ( protože lze chápat, že překážka v práci je lidsky omluvitelná, neboť odvracíte hrozící škodu na svém majetku způsobenou vyšší mocí ), tedy, že si to napracujete, případně že vám to zaměstnavatel dobrovolně proplatí ( resp. nevyloučí tu dobu jako vaší nepřítomnost - neplacené volno )
Zde ano, nejvýše však 1 den ( pokud by bylo potřeby déle musíte jít cestou tzv. ošetřování člena rodiny ) , tedy pokud k lékaři doprovázíte rodinného příslušníka a jde t tzv. nezbytný doprovod na zákrok či vyšetření které nelze realizovat mimo pracovní dobu ( což zde plníte, nechte si vypsat propustku od ošetřujícího lékaře). Současně máte nárok na proplacení tohoto volna, protože doprovázíte matku,což je člen rodiny v linii přímé ( manžel, manželka, děti, rodiče, prarodiče )
Dobrý den, na konci článku je uvedeno, že vnitřním předpisem lze upravit podmínky poskytnutí volna. V zaměstnání máme základní pracovní dobu a pohyblivou část a ve vnitřním předpisu je nám stanoveno, že plánovaná vyšetření a rehabilitace si máme přednostně zajišťovat mimo základní část pracovní doby (tj. mimo úřední hodiny). Pokud by tedy zaměstnavateli vadilo, že si rehabilitace vybírám (protože jinak to nešlo) právě v základní pracovní době, pak mi nemusí povolit opuštění pracoviště a může po mně požadovat přesunutí rehabilitace na jinou dobu? Bude takové jednání zákonné?
V podstatě tento systém se zaměstnancem zachází rok od roku hůř. Vyčerpat pracovní sílu do chvíle, dokud bude schopna podávat výkon, a je-li jeho výkon omezen třeba bolestivostí kloubů, nikoho to nezajímá, těch osm hodin plus přesčasy si prostě může při "dobré vůli" zaměstnavatele nadělat nebo si upravit pracovní dobu. Jsem rád, že jsem v důchodu, to bych se dnes brzy psychicky i fyzicky zhroutil.
No pokud dokáže udělat přesčas, nevidim důvod platit mu nepřítomnost. Tu si přece tim přesčasem napracoval. Zažil jsem vyčůránka, co chtěl 6 hodin propustku a pak 4 hodiny proplatit jako přesčas po směně. Jak se divil, když mu automat ty 4 hodiny rovnou zhltnul na doplnění chybějící odpracované doby, ve skutečnosti si jí vlastně posunul a další 2 hodiny si napracoval jindy..