Zákonné to není, ale zaměstnanec se proti tomu nemá jak bránit. Když se budete u zaměstnavatele dožadovat svého zákonného práva a on vás s tím "pošle někam", pak jediné, co vám zbývá, je poštvat na něj Inspektorát práce či jinou instituci, dát výpověď, a nebo držet hubu a krok.
možná to zákonné je, záleží na situaci. Pokud navštěvujete lékaře pravidelně a schválně v pracovní době, je to porušení ze strany zaměstnance a pak mu nic nemusí být proplaceno. To samé platí, pokud si jezdíte za doktorem po celém kraji, i když toho samého specialistu máte ve svém bydlišti.
Lékaře si máte plánovat tak, aby to nezasahovalo do pracovní doby. Samozřejmě pokud je to možné. Prostě selský rozum platí i u návštěv lékaře a když dojde ke "zneužívání", jsou obranné mechanizmy na obou stranách.
No, absolvuju se svou matkou řadu vyšetření - každoročně 5 povinných + 3 preventivní pro sebe a věřte, že se v každém případě snažím, aby to bylo mimo obvyklou pracovní dobu - jsem OSVČ a zákazníky to nezajímá - ti chtějí za své peníze vidět výsledek a nějaké zdravotní prohlídky jsou jim fuk.
A můj poznatek? Není problém objednat se k odbornému lékaři na odpoledne (15:00 - 18:00), protože tyto termíny bývají často úplně volné...o čem to asi svědčí? :P
A já to dnes "poprvé" zkusím. Pracuji na poště už léta na nočních. Teď 4 týdny třídím zásilky levou rukou, páč na pravé mám tenisový loket. Na 10 rehabilitací jsem chodila po noční na úkor délky spánku. A na kontrolu měli volno jen dnes v 17hod. Takže jdu... a na noční příjdu později s potvrzenou propustkou a "špatné" svědomí mě trápit přestalo až včera. Prostě to jinak nešlo, asi byli na ráno objednáni ti,kteří tam jdou také s propustkou popř. důchodci, těch bývá na ortopedii dost, patří to tak nějak k věku :-(
Rozumím, sama dojíždím do práce 1hod a 25min od kliky ke klice, jak říkávám a to jsem stále v Praze! Ale včera jsem udělala dobře. Objednaná na 17hod jsem přišla na řadu v 18.40, kdybych toto absolvovala po noční, spím mezi nočními 2,5hod a to se při směně 12hod nedá! Jinak mám štěstí, že všichni moji mudr mají 2x v týdnu ord.hodiny do 18hod,ale chápu, že to jde jen ve větších městech...
Lékaři mi většinou řeknou: "Příjdete v úterý v 10:30" a vůbec se neptají jestli mi to vyhovuje. Můžu říct, že "ne" ale v tom případě mi dají termín za měsíc. Za tu dobu se můj stav může zhoršit tak, že svou práci nebudu moct vykonávat vůbec. A proto by si měl každý zaměstnavatel spočítat jestli ulevit někomu hodinu z pracovní doby, nebo pak mít v práci výpadek třeba na měsíc.
Správně napsáno "...nikdo normální..." jenže těch nenormálních je taky dost - hlavně když to dostanou proplaceno. Chodím po lékařích se svou matkou (jako OSVČ bez nároku na náhradu mzdy) a co často slýchám v čekárnách, když se lidi spolu baví, to stojí za zamyšlení. Kdyby z těch řečí byla pravda jen polovina (beru to tak, že se někteří jen vytahují) staví to tyto zaměstnance do velmi nepříznivého světla...sázím se, že to jsou ti, kteří na takovýchto diskuzích nejvíce řvou, jak se jim křivdí.
Když se podíváte na ordinační hodiny, tak většina lékařů (a věřte, že se svou matkou těch vyšetření a kontrol absolvuju docela dost u různých lékařů) má ordinační hodiny některé dny v týdnu dopoledne a jiné dny odpoledne - takže možnost je, ochota nikoliv.
Přes dětské doktory nemám přehled a asi taky záleží na tom, kde bydlíte - já bydlím na vesnici a jak praktický tak dětský lékař ordinují dva dny v týdnu odpoledne - jeden den až do 18:00 a druhý do 17:00. Odborní lékaři ve městě (cca 30000 obyvatel bez přiřazených vesnic) mají ordinační hodiny podobně - někteří jen jeden den v týdnu, ale tyto pozdně odpolední termíny bývají často volné - prostě toto je zase moje zkušenost. Výjimkou jsou odborná vyšetření v nemocnici - tam platí jiné časy.
Moji zaměstnanci chodí na preventivní prohlídky a potřebná vyšetření jak potřebují - za normální plat. Stejně tak, když onemocní, neřeším nemocenskou - je to příliš složité a navíc vím, že nepodvádějí - ten týden se dá přežít a stává se to zřídka. Déle zatím nikdo nemarodil - většinou jsou to cca tři dny - nachlazení apod. Spíš se snažím, aby se nenachladili - například v dešti zásadně nepracujeme (na rozdíl od naší konkurence).
Taky bydlím na vesnici a naše dětská doktorka ordinuje od 7 do 13,což je pro pracujícího děsný termín.Já sám marodím minimálně.Teď jsem byl nemocný,ale měl jsem růži,to snad nebylo schválně.Vzhledem k tomu,že mám přiznanou nemoc z povolání,je poměrně náročné všechno to papírování ohledně neschopenky a důvodu nemoci a posílání to na rentové středisko.Proto nemarodím,ikdybych třeba někdy chtěl.Navíc já z jihomoravského kraje posílám podklady do Ostravy,což ale s tématem nesouvisí.
Tak to máte smůlu - bohužel. To se pak nedá nic dělat - já mám na mysli ty, kteří tu možnost mají a kašlou na to.
Já jsem z Moravskoslezského kraje. Taky nemarodím - jako OSVČ nemám nárok - zakázky nepočkají. Naštěstí mě tak jednou ročně potká max rýma, a to většinou v zimě, kdy je mi to jedno. Děti už mám velké, takže tyto problémy znám jen z doslechu od kamarádů.
Několik let jsem hrál na trumpetu,takže myslím,že mám hudební sluch.Navíc pan šéf mě viděl na kameře a to nemohl nic slyšet.Osobní kontakt nebyl ani těch deset minut.Tenkrát jsem byl mladej a blbej,dneska už se chovám jinak.V práci nepřemýšlím a pracuji podle pokynů.Takže splním sebehloupější příkaz a pak se jen směju.Dneska se mi v práci přemýšlet nevyplatí,ze dvou zaměstnání mě za přemýšlení vyhodili.V B-unipacku v Rosicích mi majitel(tchán ředitele)řekl,že potřebuje zaměstnance,který nepřemýšlí a splní příkaz,zatímco já mám maturitu.
Dobrý den, nevím, proč si každý myslí, že má zaměstnavatel na všechno přispívat, když odvádí sociální a zdravotní pojistné za zaměstnance. Pokud rehabilitace jsou nutné, tak ať se to hradí z pojistného, nemocenské! Stát chce jen brát, ale pojištění je tu od toho, že se hradí nemoci a další zdravotní potřeby z povinného vysokého pojistného! Víte vůbec, kolik padne procent na ten státní aparát, a proto se nedostává více na zdravotní péči do zdravotnictví! Zkuste vážení odvádět pojistné ve výši minimálně 6 000 - 20 000 Kč korun měsíčně? To by se Vám asi nelíbilo! Tato částka by měla pokrýt zdravotní péči a nemocenské dávky a ne to házet opět na zaměstnavatele! Vrchol! Vezměte si kalkulačku, kde jsou ty Vaše odvedené peníze do sociálního a zdravotního pojištění! Budete se divit, kolik za Vás odvádí zaměstnavatel a kolik Vám stahují ze mzdy! Neskutečná částka!
Teď si představte, že 80% zdravotního pojištění, které odvedete za celý život, vyplýtváte za poslední, tuším dva, roky svého života. To je sranda, co? Plus průběžné vybírání předtím... :-) Takže bych byl opatrný s těmi vysokými odvody, protože cena zdravotní péče roste mnohem rychleji. Jo, recepty za jednu korunu jsou dávno pryč.
A neni to jedno? Snad si nemyslíte, že to volno "zdarma" zaplatí zaměstnavatel z vlastní kapsy. Zaměstnanec na to samozřejmě musí taky vydělat, podobně jako na volno k doktorovi, na dovolenou, na placené svátky, a na všechny volna obecně. Jen ti nechodí na rehabilitaci v pracovní době, to zaplatí těm, kdo ano. Nic více.
Jezevec - já vás trochu opravím. Na toto všechno by si zaměstnanec MĚl vydělat - za předpokladu, že je dost zakázek a tím pádem i práce - jenže to vždycky neplatí a pak tedy tyto "srandičky" proplácí zaměstnanci jeho zaměstnavatel v podstatě z vlastní kapsy - jinou možnost totiž ani nemá...takže já tyto hovadiny se zaměstnanci neřeším - potřebují k lékaři, běží jim normální plat - pro mně by to bylo zas jen zbytečné papírování navíc - což běžný zaměstnanec asi nepochopí.
Zasnu, co vse zamestnanec za me penize dalsiho může. Kdo mi zaplatí jeho cas na rehabilitaci, kdyz si pri zbyvajicim fodu pracovni doby na sebe nevydela?! A ano, jsem zamestnavatel. Nemohu doplacet na zdravotni stav zamestnance. Se vzrustajicim vekem ma preci kazdy clovek potize, at uz dela jakoukoliv praci. A je zcela jedno pro jakeho zamestnavatele. Copak nestaci ho jen uvolnit z prace? Uz to je velky benefit. Zamestnanec nevidi, jake organizacni komplikace nastavuje svemu chlebodarci. Proto vas zamestnanci informuji, ze naprosto nesouhlasim s dalsi zmenou nasich zakonodarcu. Cas, který vam platim patri me. A to cely fond pracovni doby. Tomu odpovida i mzda, se kterou souhlasite. Tak me prestante zneuzivat a pracujte. Odpovedne. Sve osobni a zdravotni zalezitosti si reste ve svem volnu. A pokud skutecne potrebujete v pracovni dobe, coz nevylucuji, slusne pozadejte.
Náš pracovní kolektiv je malý - než se zabývat dalším papírováním, raději se se svými zaměstnanci domluvím - každé vyšetření, které musí proběhnout v pracovní době, hlásí co nejvíce předem. Problém to není, protože vyšetření u odborného lékaře se obvykle objednává i několik měsíců dopředu, takže se práce dá včas naplánovat. Pokud se týká akutních zdravotních problémů, tak to taky neřeším - v obou případech jim běží normální mzda.
Vím, že toho nezneužívají a pracují na plný výkon - to můžu posoudit, protože pracuju s nimi.
Je mi jasné, že toto lze s úspěchem provozovat jen do určitého počtu zaměstnanců
Dává to smysl. Kolik let asi tak ještě kvalitně prožije člověk, který bude pracovat do 65 let (a více) - někteří jsou na odpis už v 60, někteří až v 80 a později. Jenže tato individualita není nijak zohledněna. Ani to, jestli člověk pracuje fyzicky, nebo tráví život v kanceláři. A tak je třeba nás radikálně zredukovat ještě před odchodem do důchodu. Účel světí prostředky.
Za polským sajrajtem všeho druhu stojí poptávka po levném zboží za každou cenu => vyšší marže a tím vyšší zisky. Ostatně Poláci nejsou jediní, kteří nás zásobují svinstvem - celá EU nám sem vozí sajrajty, které by u nich nikdo nejedl - na tento fakt se nějak zapomíná a hlavně se s tím nic nedělá. Alternativa je, nakupovat maso, mléko a zeleninu jen na farmách, kde je zřejmé, jak se co chová, nebo roste. Dokonce to vyjde ve výsledku levněji. Ale stojí to čas a o tom to je taky.
Hezký den,
dovolila bych si požádat o upřesnění tvrzení "Zároveň však upozornila, že léčebně rehabilitační péči je třeba odlišit od péče o zdraví, kterou poskytují právnické nebo fyzické osoby na základě živnostenského oprávnění (masérské salony, kondiční a rehabilitační cvičení apod.). V takovém případě nejde o zdravotní služby, resp. o zdravotní péči".
V jakých případech lze tedy poskytnout zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy a kdy nikoliv? Podle čeho se má zaměstnavatel orientovat a nárok zaměstnance uznat?
Mnohokrát děkuji za odpověď.