Samozřejmě, že za to vše může Švarcystém. Umocněný navíc paušální daní.
Dám jednoduchý příklad na kterém by to měl pochopit i státní úředník: Zaměstnavatel má na pozici účetní vyčleněno 80 tisíc Kč měsíčně. A je mu jedno jestli pro něj bude dělat účetní zaměstnanec nebo OSVČ, prostě chce zaplatit 80 tisíc měsíčně a nazdar. Teď si představte, že se na takovou pozici hlásíte Vy sami a máte tedy na výběr jestli se přihlásíte jako OSVČ nebo jako zaměstnanec:
1. možnost) Chcete být zaměstnance. V tom případě dostanete 59701 Kč hrubou mzdu. Což znamená, že i se všemi odvody za vás ve výsledku zaměstnavatel zaplatí 80 tisíc Kč. 59 jako hrubou mzdu Vám a 21 jako sociální a zdravotní státu. Z těch 59701 Vy ale uvidíte v čistém pouze 46733 Kč. Skoro 13 tisíc si totiž opět vezme stát na sociálním, zdravotním a dani. Ve výsledku tedy vy dostanete 46733, stát dostane 33267 Kč. A celé to jde z kapsy zaměstnavatele. Stát si tedy ukousl krásných 41,58% do svojí kasičky.
2) Chcete být OSVČ. V tom případě vyfakturujete zaměstnavateli 80 tisíc Kč. On Vám je pošle na účet. Vy zaplatíte paušální daň 5994 Kč. A zbytek Vám zůstane. Celkem tedy dostanete v čistém 74006 Kč. A stát dostane 5994 Kč. Stát si tedy ukousl nuzných 7,49% do svojí kasičky.
Samozřejmě je pravda, že jako zaměstnanec jste více chránění, máte větší nároky. Stojí Vám však takové věci za těch 27 tisíc měsíčně? Sice když omarodíte, tak Vám zaměstnavatel zaplatí prvních 14 dní. Ale já bych radši bral každý měsíc o 27 tisíc víc...
No ty počty nesedí, když v tomhle stavu omarodíte, tak nedostanete ani korunu nikdy, a na důchod vám taky hodí bobek, to samé další dávky :) Těch 27 tis je prostě předplácení si důchodu, nemocenské a další věci.
Při daňovém paušálu nedostanete peníze moc ani od normální pojišťovny, protože nemocenská nesmí být větší, než kolik si normálně vyděláte a pojišťovny to berou dle přiznání :)