Vlákno názorů k článku Rekordní pokuta u #EET, podnikatel musí zaplatit 270 tisíc Kč za falešné účtenky od OMG - Otazka jak to doopravdy bylo... Pokud ale sikula...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 7. 2018 6:28

    OMG (neregistrovaný)

    Otazka jak to doopravdy bylo... Pokud ale sikula mel nastavenych 50% trzeb bez dani, tak tech 270tisic je IMHO malo. Dalsi vec je kdo mu to umoznil (vyrobce sw?) a tam bych sel tvrde zakaz prodeje, uzavreni firmy atd... 270tis neni zas tolik penez aby se to nevyplatilo.

  • 9. 7. 2018 11:44

    Hans (neregistrovaný)

    Je otázkou, jak to doopravdy bylo - s tím s Vámi souhlasím.
    Ale pokud vědomě vytvářel fiktivní účtenky, tak to je skoro, jako kdyby fiktivně vytvářel falešné doklady (řidičáky, občanky), pak by měla být pokuta likvidační + ukončení podnikání + obvinění na § 209 tr. zákona, což je podvod.

  • 9. 7. 2018 16:40

    P2010 (neregistrovaný)

    Otazka jak to doopravdy bylo

    Přesně tak. Ten kód je guid (UUID) což je pseudonáhodně jedinečný identifikátor vygenerovaný v daném čase. Celé EET je vymyšleno značně amatérsky, ten protokol totiž vůbec nebere v úvahu možnost chyby komunikace. Jejich řešení opakování zaslání transakce při chybě je z principu nefuknční a přiznali to až na nějakém videu z konference https://youtu.be/DgFH6tJhc6g?t=2530 v oficiální dokumentaci je stále ta nesmyslná varianta. Testovací a provozní rozhraní se navíc v této situaci chová zcela odlišně (nedetekuje duplicity zmíněné v tom videozáznamu), takže si to jako dodavatel software ani nemůžete odzkoušet. Je klidně možné, že ten systém byl jen velmi špatně napsaný a při první chybě neodesílal transakce opakovaně (o tom že jde o opakované přijetí se právě na straně klienta nedozvíte, EET server to pak ignoruje).

    Pokud to ale udělali opravdu záměrně tak jsou dost naivní.

  • 12. 7. 2018 11:37

    M.M. (neregistrovaný)

    Tak EET funguje ( procesně ) , v podstatě od spuštění nebyl zaznamenám výrazný výpadek, pokud by skutečně šlo o chybu SW u EET poklady nebo k poruše na samotné EET pokladně, má možnost toto poplatník dokázat ve správním řízení ( mj. prokazatelná porucha EET pokladny či výpadek on line spojení je přímo v metodickém pokynu GFŘ označen za důvod liberační
    http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/situace-pri-evidovani-trzeb.pdf
    ) případně škodu ( finanční postih od správce daně ) vymáhat po prodejci EET pokladny.
    pokud vědomě kradl tak to asi není naivitou ale snahou daňově si nezákonně vydělat a tady není asi prostor pro nějaké diskuse. Něco jiného je pokud dají pokutu 30 tis. trafikantce v důchodu za 1 pochybení a to ještě ověřitelně ten den normálně a kontinuálně EET účtenky reportovala ( to je šikana a nesmyslná sankce ) a něco jiného je uvedený případ.

  • 12. 7. 2018 14:34

    Pavel (neregistrovaný)

    Předřečník píše o chybě komunikace, tedy ani EET systému, ani kasy. A k chybě komunikace stačí jen horší signál a hned se každá účtenka může přeposílat i několikrát, než se ji podaří zaregistrovat. A pokud protokoly ošetření chyb nejsou domyšlené nebo jsou nejednoznačně popsané, tak je klidně možné, že to, co kasa považovala za úspěšně zaregistrovanou účteniku, systém EET ve skutečnosti nezaregistroval.

  • 12. 7. 2018 22:21

    M.M. (neregistrovaný)

    Poplatník má ovšem právo ( a v případě selhání spojení či poruchy EET pokladny povinnost ) , si kdykoliv zkontrolovat či nechat poslat výpis z registrace EET od FÚ. Účtenka se může v případě výpadku signálu pokoušet o přeposlání i několikrát a pokud se jí to podaří obdrží FIK, pokud se nepodaří on-line spojení tz. je překročena mezní doba odezvy, pak se tiskne pouze PKP a BKP.
    Dále platí že : Tržbu, ke které nebyla přijata potvrzovací zpráva s FIK, je třeba zaevidovat
    bezodkladně po pominutí příčiny, nejpozději do 48 hodin od jejího uskutečnění. Každá taková tržba se
    eviduje zvlášť. Odesílání dat může být zajištěno automaticky softwarem v pokladním zařízení. Odesílání se opakuje až do obdržení FIK.

    V popisovaném případě, však podle Generálního finančního ředitelství dlouhodobě a ve velkém rozsahu porušoval zákon o evidenci tržeb. Během dvouměsíční kontrolní akce u něj kontroloři odhalili 4000 falešných účtenek.

    4000 falešných účtenek !( pravděpodobně upravený SW EET pokladny tak, by tiskl falešné FIK kódy napodobující ověřovací kód z FÚ ) - co kromě krácení daně z příjmu v tom vidíte za konspirační teorie ?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).