Rekvalifikací v loňském roce prošlo bez mála 40 000 českých nezaměstnaných (39 831 uchazečů či zájemců o práci), celková částka, která na ně směřovala, dosáhla 388 milionů korun. Většinu z toho tvořily prostředky z Evropského sociálního fondu (269 milionů korun). Průměrné náklady na rekvalifikanta činily 6 439 korun. Práci po rekvalifikaci pak našla zhruba třetina absolventů.
„Úřady práce hradí kromě nákladů na rekvalifikační kurz i výdaje účastníka spojené s absolvováním rekvalifikace. Tzn. například prokázané výdaje na jízdné, ubytování, stravné a pojištění pro případ škody způsobené uchazečem rekvalifikačnímu zařízení,“
doplnila Štěpánka Filipová, tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.
Uchazeč o zaměstnání má rovněž během rekvalifikace právo na podporu. Ta činí 60 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Aby však mohl nezaměstnaný podporu při rekvalifikaci dostávat, musí mít splněnou podmínku 12 měsíců sociálního pojištění za poslední tři roky. Zároveň nesmí uchazeč o podporu pobírat starobní důchod.
Právě doba 12 měsíců sociálního pojištění tvoří velký problém pro mladé lidi, kteří většinou tuto podmínku nemají splněnou. „Pokud ale například čerstvý absolvent nastoupí do rekvalifikačního kurzu, má nárok na podporu při rekvalifikaci ve výši 0,14násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. – 3. čtvrtletí předcházejícího kalendářního roku,“
upřesňuje Filipová. V roce 2010 jde o částku 3205 korun.
Největší zájem o rekvalifikace měli v roce 2009 nezaměstnaní v Moravskoslezském kraji, kde jich přeškolením prošlo 7698. Naopak nejméně se lidé rekvalifikovali v Praze, kurzy zde prošlo pouze 865 uchazečů. Největší vliv na počty účastníků v regionech měla místní míra nezaměstnanosti,
vysvětluje Filipová. Celostátní míra nezaměstnanosti letos v dubnu klesla na 9,2 procenta. Čtěte také: Jste bez práce a chcete podporu? Běžte zametat, říká pravice.