To je ten začarovaný kruh. Všichni zaměstnanci přejeme, aby měl 300Kč na hodinu. Ale zároveň nechceme za hodinu práce firmě platit 400Kč na hodinu. Ten rozdíl jsou "povinné odvody na sociální a zdravotní pojištění". Pokud chcete dopřát zaměstnanci i čtyři týdny dovolené a dva týdny nemoci, tak už je to 450Kč na hodinu. A pokud vezmete v úvahu, že denně díky přejíždění mezi zákazníky, vyzvedávce materiálu apod. dokáže "prodat" jen 6 hodin práce, tak jsme na 550Kč za hodinu. To je cena, kterou většina lidí zaplatí leda s pistolí u hlavy.
Zkrátka: každý chceme německý plat, ale nikdo nechceme platit německé ceny za práci.
To neplatí obecně. Máme tu na vozících ve skladu více lidí s VOŠ a VŠ, než kolik je jich v kancelářích. Plat mají o třetinu menší. Fakt, že někteří mají vysokoškolské vzdělání ekonomického směru jim nepomůže, protože zvládají leda základy práce s počítačem, nerozumí účetnictví, o ekonomii nikdy neslyšeli a umí jen česky. A ano, vím, že podle osnov VŠ by coby úspěšní bakaláři (a jeden i magistr) tohle všechno umět měli, ale prostě neumí.
Pokud chcete lepší plat, tak se učte jazyky a něco, co je k něčemu dobré - office na vyšší úrovni, bytový design apod. Odsedět si VŠ pomáhá leda tak projít životopisu prvním sítem přes holky na personálním. Ale jen pár let, ono po čase ten fakt, že jste sice byli na pozicích jako "nákupčí", "účetní" apod., ale nikde si vás nenechali po zkušební lhůtě, začne být vidět.
Firmy chtějí velice kvalifikované řemeslníky s mnohaletou praxí a schopné samostatné práce, ale za plat nastupujícího učně. Vychovat si elektrikáře, malíře, zedníka, to se dnes nenosí. Kde se ale mají řemeslníci brát, staří vymírají a mladí se nemají kde učit a že je řemeslo dnes složitější než kdysi je nasnadě.