Od 1. července se režim reverse – charge u DPH, tedy přenesení daňové povinnosti, rozšíří o nové položky. Další navíc budou následovat v září a na začátku příštího roku.
Čtěte také: 5 států v čele s ČR a Rakouskem bojuje za rozšíření reverse – charge
Reverse – charge se rozšiřuje
Vláda schválila před několika dny nové nařízení, které od července rozšiřuje systém reverse – charge o další položky. Konkrétně se jedná o veškeré komodity, které jsou uvedeny pod kódy nomenklatury celního sazebníku v kapitole 10 a 12 – obiloviny a technické plodiny, včetně olejnatých semen a cukrové řepy. Tento režim se uplatní jen tehdy, pokud celková částka základu daně veškerého dodávaného vybraného zboží překročí částku 100 000 Kč.
Už dříve bylo navíc schváleno, že se systém reverse – charge rozšíří v září o cukrovou řepu (kód 1212 91) a od ledna 2016 na dodání nemovité věci plátci, pokud plátce, který nemovitou věc dodává, uplatní daň podle § 56 odst. 5 zákona o DPH.
K rozšíření režimu reverse – charge navíc letos již došlo. Od dubna letošního roku platí přenesení daňové například na dodání mobilních telefonů, zařízení s integrovanými obvody, dodání herních konzolí či tabletů a laptopů, pokud celková částka základu daně veškerého dodávaného vybraného zboží překračuje částku 100 000 Kč.
Čtěte více: 7 nových položek, na které od dubna platí režim reverse – charge
Co je vlastně tuzemský reverse – charge
Režim reverse-charge přenáší povinnosti plátce (poskytovatele plnění) přiznat a zaplatit daň na výstupu za uskutečnitelné zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku na plátce, který toto plnění přijal (příjemce plnění). Zjednodušeně řečeno povinnost přiznat daň má příjemce (odběratel), nikoli plátce (dodavatel) plnění. Režim reverse – charge se uplatňuje u vybraného zboží a služeb, které stanovují právní předpisy.