Trend rozšiřování položek, u kterých se uplatňuje přenesení daňové povinnosti, neboli režim reverse – charge u DPH, nekončí. Nařízení předložené ministerstvem financí, které se aktuálně nachází v připomínkovém řízení, navrhuje mezi položky doplnit také zemědělské komodity, zejména obiloviny.
Čtěte také: 7 nových položek, na které od dubna platí režim reverse – charge
Obiloviny by tak měly přibýt mezi další nedávno zařazené zboží, jako například mobilní telefony, herních konzole, tablety a laptopy, nebo například dodávky zlata.
Generální finanční ředitelství upozorňuje, že režim reverse – charge se u těchto položek použije jen u zdanitelného plnění, kterým je dodání vybraného zboží, pokud celková částka základu daně veškerého dodávaného vybraného zboží překračuje částku 100 000 Kč.
Režim reverse – charge je jedním z dalších nástrojů ministerstva financí, jehož úkolem je zamezit daňovým únikům na DPH.
Už dříve jsme psali: Plátci DPH, připravte se. Reverse – charge se má rozšířit na další druhy zboží
Jisté je, že od 1. září 2015 se reverse – charge též rozšíří na cukrovou řepu (kód nomenklatury celního sazebníku 1212 91) a od ledna 2016 se také použije při dodání nemovité věci plátci, pokud plátce, který nemovitou věc dodává, uplatní daň podle § 56 odst. 5 zákona o DPH.
Co je tuzemský reverse – charge
Režim reverse-charge přenáší povinnosti plátce (poskytovatele plnění) přiznat a zaplatit daň na výstupu za uskutečnitelné zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku na plátce, který toto plnění přijal (příjemce plnění). Zjednodušeně řečeno povinnost přiznat daň má příjemce (odběratel), nikoli plátce (dodavatel) plnění. Režim reverse – charge se uplatňuje u vybraného zboží a služeb, které stanovují právní předpisy.