Firmy za poslední rok značně přehodnotily své priority v oblasti lidských zdrojů. Zatímco v roce 2008 bylo největším problémem firem získat kvalifikované pracovní síly, letos si společnosti dávají za hlavní cíl přežít krizi. Vyplynulo to z globální studie společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC), která vznikla na základě rozhovorů s 1100 generálními řediteli firem.
Zabezpečení kvalifikované pracovní síly se sice v krátkodobém plánování odsunulo dle studie až na sedmé místo, avšak boj o talenty považuje za důležitou strategickou otázku stále 97 % firem. Zároveň se také řada firem snaží snížit náklady, podle odborníků by ale měly každý seškrtání dobře promyslet.
Prioritou dne je omezit všechny nepodstatné náklady. Vedoucí představitelé podniků musí mít ale dostatek informací o dopadech plánovaných úsporných opatření tak, aby nechtěně nezastavili důležité investice nebo neohrozili svou budoucí konkurenceschopnost,
říká Katarína Smrčeková, senior manažerka oddělení Poradenství pro řízení lidských zdrojů PricewaterhouseCoopers ČR.
Tlak na omezení nákladů je nesporný, celkem čtvrtina firem plánuje propouštět. Podobné statistiky vychází i v Česku. Zde k tomu 30 % respondentů uvedlo, že zastavilo nábor nových zaměstnanců. Čtěte více: Několik rad a tipů, jak najít a udržet kvalitní zaměstnance.
České společnosti zareagovaly na nástup krize s určitým zpožděním. Od začátku roku ale již naprostá většina přijímá opatření v oblasti nákladů na pracovní sílu, zejména u odměňování a zaměstnaneckých benefitů a v oblasti flexibilního přístupu k zaměstnávání, tj. např. omezením práce přesčas, nuceným čerpáním dovolené, úpravou pracovní doby nebo převedením zaměstnance na jinou pozici. Přitom je však důležité, aby si společnosti ujasnily své dlouhodobé priority předtím, než rozhodnou o zásadních úsporných opatřeních,
dodává Smrčková.